Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Kırık Tüneli ve Erzurum ve Rize

08 Ocak 2019

Kırık Tüneli ve Erzurum ve Rize
Kırık Tünelini Ovit Dağından geçen herkes bilir. Kar dolayısıyla kapanan Ovit Dağı Tünel sayesinde geçit veriyor ama halen yalnız.  

Ovit Dağı kadar sarp ve 2380 metre rakımdan geçen GÖLYURT Dağın da Ovit gibi kar, çığ, tehlikeli viraj sıkıntısı yaşanıyor. Bu sıkıntıyı gidermek için dağın eteklerinden 7200 metre uzunluğunda çift tüplü tünel delinmeye başlanmış. 

KIRIK Tüneli tamamlandığında Rize-Erzurum 33 km. Kısalmış olacak 

Tamamlanması yılan hikâyesine dönen KIRIK Tüneli hakkında Erzurum’da yayınlanan Pusula Gazetesinde meslektaşımız Talat Uzunyaylalı önemli bir yazı kaleme aldı. Erzurum siyasetçilerinin duyarsızlığına da değinen Talat Uzunyaylalı KIRIK Tüneli Ovit Tünelinin kardeşidir, olmazsa olmazımızdır. Çok yavaş delme gerçekleşen KIRIK Tünelinin bir an önce tamamlanması lazım dedi. 
Pusula Gazetesinde yayınlanan Talat Uzunyaylalı’nın yazısından önemli kısımlarını sütunuma aldım. 

‘Kırık Tüneli’nde ise işler sarpa sarmış gözüküyor! Her ne kadar Ovit tüneli sayesinde, İspir yollundan Rize’ye kışın da gidilip gelinecekse de, korkulu Gülyurt Dağı’nı kış aylarında aşmak, hele tonajlı arabalar için, hiç de kolay olmayacak. Haliyle Kırık Tüneli bağlantısı olmadan Ovit bekleneni veremeyecek gözüküyor. 

14,5 km’lik Ovit tüneli 4-5 yılda tamamlanıp açıldı. Zorlu Gölyurt Dağı’nı devre dışı bırakarak, Rize-Erzurum arasındaki asıl mesafeyi kısaltacak ve ulaşımı kolaylaştıracak Kırık Tüneli inşaatı ise, zamanında bitirilemediği gibi, bugünlerde inşaat da paydos edilmiş durumda. 

Peki, 7.200 metrelik Kırık Tüneli’nde ne kadar yol alınabildi? Hortuk (Köprü Köy) tarafından 3,5, Şaban Köprü tarafından da ancak 600 metre ilerlenebildi. Nedenini, siyasetçilerimiz sormuyor? Yetkililer de açıklamıyor! Ne var ki, kamuoyu artık merek ediyor: Kırık Tüneli’nde neler oluyor? 
Hafta sonunu Kırık Tüneli’ne ev sahipliği yapan Köprü Köy ’de geçirdim; burada vatandaşlarla konuştum. Kırık Tüneli’ni Ovit Tüneli’ne bağlayacak yolun yapımı konusunda bugüne kadar, istimlakler dışında, bir iş yapılmamış. 

Yazıyı kaleme alırken bu işlerin tam merkezinde yer alan ve tabiri caizse ömrünü bu tünellerin yapılması için harcayan eski Erzurum İl Genel Meclis Üyesi Tahsin Bayramoğlu’nu aradım. Bayramoğlu, Ortuzu Dağı’na 4 km.lik bir tünel daha açıp Erzurum-Rize ulaşımını daha da kısaltacak yeni bir güzergâhın peşinde koşarken, Kırık Tüneli’nin zamanında bitirilememiş olmasının, yetmezmiş gibi, şimdilerde çalışmanın tamamen durdurulmasının, üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Tahsin Bayramoğlu, gerçi, Kırık Tüneli’nde işlerin durmasını ekonomik krize bağladı ve çalışmaların yakında başlayacağından emin olduğunu söyledi. Fakat ilgisizlikten yakındı ve şu değerlendirmeyi yaptı. 

“Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya ve güney illerimize bağlayan Erzurum-Rize Karayolu’ndaki Ovit Tüneli’nin devamı konumundaki Kırık Tüneli’nde çalışmaların durmuş olması üzücüdür. Yatırım işlerimiz yakından takip edilmiyor. Erzurum, Anadolu’dan Azerbaycan’a, Gürcistan’a, İran’a ve Orta Asya’ya bağlayan yolların kavşağında merkezi bir şehirdir. Bu tüneller zinciri, sadece Erzurum için değil, tüm bölgemiz için hayati öneme sahip. Hizmete alındığında Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayacak ve transit taşımacılıkta önemli bir konuma sahip olacak bu tüneller sayesinde, Gürbulak Sınır Kapısı’na kesintisiz ulaşım sağlanacak. Rizeli iş adamları bana, ‘Biz, Rize’de yatırım yapmak istiyoruz, fakat arazi bulamıyoruz. Beklediğimiz, Ovit-Kırık tünelleriyle Rize’nin Erzurum’a bir an önce bağlanması. Bu sayede yeterli araziye sahip Erzurum’da sanayi tesisleri kurabileceğiz’ Diyorlar.  

İlgililerin ve politikacıların dikkati bu konuların üzerinde yoğunlaşmalı diye düşünüyoruz. Bölgemizde faaliyeti tamamen durmuş, kiminde ise kaplumbağa hızıyla ilerleyen daha başka yatırımlar var; tünellerin ve diğer yatırımların hızlanması ve başlanılan işlerin zamanında bitirilmesi kamuoyunun öncelikli bir beklentisidir’diye yazan Talat Uzunyaylalı’ya duyarlılığı için teşekkür diyorum. 

İSMET KÖSOĞLU

Paylaş
1.181 Kez Görüntülendi
Etiketler: , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Kırık Tüneli ve Erzurum ve Rize için 9 Yorum

 1. Ekrem DEMİRLİ dedi ki:

  OVİT TÜNELİ SADECE AÇIK TUTULUYOR O KADAR, NE GELEN VAR NE GİDEN! ÇÜNKÜ TÜNELE ÇIKAN YOLLAR YAPILMAMIŞ! GEÇEN GÜN İSPİR’E GİTTİM, HEPSİ 6-7 TANE ARABA İLE KARŞILAŞTIM! BU ŞEKİLDE TÜNELİ YAPMASANIZDA OLURDU

 2. Düşün dedi ki:

  Rizeyi ilgilendiren yatırımlar ya durdu ya durmaya yüz tuttu etraf yatırma DOYDU o başka . Nasıl olsa 81 il arasında 80. ciyiz beyim süper ligin dibinde olduğumuz gibi. Ne de OLSA SAHİPİSİZ. Batuma mı bağlansak

 3. Rizeli dedi ki:

  Ovit tüneli açık mı? Araç gidip gelemiyor mu?

 4. Rizeli dedi ki:

  Bize hava alırsak akepe de sandıkta hava alır…

 5. KEMAL SEMİZ dedi ki:

  ONLARIN ONAYI OLMADAN TÜRKİYEDE BİR ŞEY YAPILMIYOR Kİ, NİÇİN PARMAĞI OLMASIN. BAKANLARIN ÜÇTE BİR TRABZONLU DEĞİL Mİ? BİR DAHAKİ KABİNEDE YARI YARIYA OLUR, RİZEDE HAVASINI ALIR

 6. Ömer dedi ki:

  Bu işte Trabzonun parmağı vardır

 7. şehir hastaneleri efsanesi dedi ki:

  şehir hastaneleri projesin de şirketlere ne kadar para aktarılacak ..haberin var mı..benim de yok..20 milyar dolar..doğru mu..acaba bu binaları toki yapsa…devlet hastanesi doktorları buraya aktarılsa..maliyet çok az olur..neden arsa verilip özel şirke tlere aktarılıyor ki..hasta garanti film ödeme garantili..peki uzun yıllar yapolacak anlaşmalar ile kamudan halkın cebinden özel şirketlere bu projede ne kadar para gidecek..köprüler öyle, havaaalanları öyle..geleceğimiz ipotek altına girmiyor mu..hiç düşündünüz mü..araştırıpokudunuz mu..mesela bu yıl köprü ve havaalanlarından ne kadar para şirketlere aktarıldı..bir yılda bir köprü parası aktarıldığı doğru mu..yapım maliyetleri, ödenen paralar açıklansa öğrense herkes..şehir hastanelerini neden başarılı projeler yapan toki yapmıyor ki..zor mu 10 tane bina yapmak..ve son bu şehir hastaneleri ingiltere de uygulanmış olup başarızsızkla sonuçlanmış ve zarar etmişlerdir..kamu hep kötü değildir..ön yargılardan arınalım..kamu hizmeti kamu aracılığıyla gerçekleştirilirse daha ekonomik olur..

 8. MEHMET KAYA dedi ki:

  RİZE-MARDİN SEVGİ YOLU, ŞEHİR HASTANESİ GİBİ ŞEHİR EFSANESİ OLDU. HANİ BU HATTI DİLLENDİREN YETKİLİLER NERDELER? NİÇİN SESLERİ ÇIKMIYOR?

 9. İsim * dedi ki:

  Tasarruf tedbirleri kapsamında ara verilmiş olmasın? x taahhütlü köprülere milyon dolarlar gittiği için buraya para kalmamış olabilir.
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle