Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Akman’dan Mesaj Var. “Tarım haftası kutlu olsun.”

09 Ocak 2019

Akman’dan  Mesaj Var. “Tarım haftası kutlu olsun.”
Temelinde tarımsal eğitim öğretimi barındıran, tarımın topraktan sofraya kadar her aşamasını içine alan 8-14 Ocak tarım haftası kutlu olsun.

Türkiye de Tarımsal Eğitim Öğretimin başlamasının 173. yıl dönümüdür. 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul Ayamama Çiftliğinde kurulan (zirai eğitim müfredatı olan) Ziraat Mektebi ile Türkiye de Tarımsal Eğitimin Temeli atılmıştır. Bu nedenle de ülkemizde 8-14 Ocak haftası da tarım haftası olarak kutlanmaktadır. Tarım Haftasının özünü oluşturan Tarımsal Eğitim Öğretim başlangıcı ve yıl dönümü temeline dayanmaktadır. Bugün orta öğretim düzeyinde eğitim veren ve ara eleman yetiştiren okullar sayısında azalma görülürken, ön lisans ve lisans düzeyinde tarımsal konuda eğitim veren birçok okul bulunmaktadır. Gerek bitkisel gerekse de hayvansal üretimde eğitim veren okul sayıları artmaktadır. Okul sayılarındaki artıştan ziyade Tarımsal Üretimi ve Eğitimi seven insanların artması önemlidir.
Dünya nüfusundaki artış , tüketim alışkanlıklarındaki değişiklikler, Ülkemizin tarım potansiyeli, gen kaynakları, dünya da yaşanan iklim değişikliği ve gıda krizini de dikkate aldığımızda önümüzde ki yıllarda dünyada tarımın önemi giderek artmaktadır. Tarım her zaman ülkemizde ön planda olmalıdır. Bunun da temelinde bu konuda eğitim almış teknik elemanın sayısı, niteliği, çalışma sahaları ve bu konuda ki izlenecek politikalar , işletmelerde tarımsal eğitim almış teknik elemanların istihdamı oldukça önem arz etmektedir. Ülkeler hızla artan Dünya nüfusuna bağlı olarak kendi nüfusunu besleyebilmek için kısa, orta ve uzun vadeli sürdürülebilir tarım ve tarımsal eğitim planlaması ve yatırımlarına önem vermelidir.
Önemli olan bu ihtiyaçları iyi tespit ederek geliştirmek rekabetçi ve destekleyici tarım politikaları ile bu sektörün tekrar canlandırılmasıdır. Artık tarım geleneksel yetiştiricilik usullerinden modern yetiştiricilik tekniklerine doğru hızla ilerlemektedir. Çünkü geçmişte sadece geçimlik olarak yapılan tarım son dönemlerde işletmecilik temelinde iktisadi kuruluşlar olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Eğitim kurumlarımızın da günün teknikleri ile donatılmış, teknoloji ışığında teknik eleman yetiştiren , özel sektöründe ihtiyaçlarına cevap veren eğitim kurumları olması gerekmektedir. Bu vesile ile özünde tarımsal eğitim öğretimi barındıran, temelde tarımın topraktan sofraya kadar her aşamasını içine alan tarım haftasının, geçimini tarımla sağlayan direk veya dolaylı olarak tarımla ilgili herkese hayırlı olmasını diliyorum.

Müfit Akman

TZD Rize Şube Başkanı

Paylaş
117 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle