Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER’İN GÜNÜ.. 

10 Ocak 2019

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER’İN GÜNÜ.. 
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER’İN GÜNÜ.. 

Takvimlerin 10 Ocağı gösterdiği  bugün, Perşembe günü Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanmaktadır.  

Bu günün özelliğine gelince; tarihte neler yaşandıktan sonra bu güne gelinmiştir bunu anlamak gerekir.   

Kabul edilişinin hikayesi şöyledir ;   

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212  sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9  gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar.  Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak  1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne  sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde  toplanarak Vilayet’e kadar bir yürüyüş yapmışlar.   

Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında  ise Sendika’nın öncülüğünde, BASIN adıyla  kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961  tarihlerinde yayımladılar.   

O tarihten sonra 10  Ocak, “Çalışan Gazeteciler   Bayramı” olarak  kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart  müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başladı.   

 BASIN yani Radyo televizyon,gazete ve yazılı basılı tüm haber bültenleri ve çağımızın son haber aracı sizlere kısa sürede ulaşabildiğimiz İNTERNET gazeteleri.   

 Yaşadığınız köy-kent yurdunuzdan haber alamasaydınız? Haberciler olmasa idi? Kupa maçlarını seyredemeyecektiniz, savaşları ve dünyada olup bitenleri anlamaktan yoksun kalacaktınız? Deprem, Sel ve Afetleri nerden duyacaktınız en yakın örnekleri söyleyeyim. İlimizde ve İlçelerimizde son günlerde yaşanan elim her çeşit olayları nereden duyacaktınız?   

 Peki çalışan gazetecilerin sorunlarını,sıkıntılarını bileniniz var mı ? Sahada her gün ve neredeyse 24 saat çalışan ,yağmur, kışa soğuğa aldırış etmeden 

koşturanlardan .Tehdit ve Baskılara rağmen işini yapmaya çalışan habercileri çalışan gazetecilerin sorunlarını biliyor musunuz?   

Gerçek manada bu işe gönül veren ,matbaa işçisinden ,muhabirine haber müdüründen grafikerine Çalışan Gazetecilerin ayrımı bir gün en azından vicdanlarda hak ettiği yeri bulur.   

Tüm meslektaşlarımın Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.  

RİZE EĞİTİM İŞ SENDİKASI : GAZETECİLER ÜZERİNDEKİ İKTİDAR BASKISI KABUL EDİLEMEZ! 

Bugün RizeninSesi haber sitemizi ziyaret eden  Rize Eğitim iş Sendikası  Yönetim Kurulu Adına  İl  Başkanı Hamza KUTAY 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü sebebiyle yaptığı açıklamada; 

Bugün 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü olarak takvimlerde yer etse de, Türkiye için karamsar bir gündür.


 

Bugün cezaevlerindeki 142 gazeteciyle Türkiye, dünya basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasından 157. sırada olmanın acısını yaşamaktadır.  

Medyanın büyük bir kısmının kontrol altına alınması, muhalif medyanın yaşadığı tüm olumsuzluklar, Türkiye’de basın özgürlüğünün ve gazetecilerin nasıl bir zorluk altında olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.  

Halkın haber alma özgürlüğüne yönelik sorumluluğunu yerine getiren gazeteciler; bizzat hedef gösterilmekte, işten çıkarılma tehdidi, fiziksel saldırılar, haklarında açılan davalar, soruşturmalar, gözaltılar ve tutuklamalar ile susturulmaya çalışılmaktadır.  

Türkiye Gazeteciler Sendikası’na göre tüm işkolları içinde yüzde 30 ile işsizliğin en yüksek olduğu medya sektöründe sadece son sekiz ay içinde 700 gazeteci işsiz kaldı.  

Temel özgürlükleri yok sayan fiili durum, mevzuatlarla meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle gazeteciler üzerinde yeni bir olumsuz durum yaratılmaya çalışılmaktadır. Gazetecilik mesleği, gazetecilik mücadelesi haline gelmiştir. 

Yaşadığımız bu günler; gelecekte Türkiye’de basının, gazeteciliğin karanlık dönemi olarak anılacaktır. Bilinsin ki; her türlü baskıya rağmen “gerçekleri” bize ve halkımıza ulaştırma gayreti içinde olan aydın, ilerici, demokrat, yurtsever gazeteci ve yazarlarımızın sonuna kadar yanındayız.


 

Eğitim-İş olarak gazetecilerin, görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmeleri için, mesleki saygınlıklarının yeniden kazandırılması gerektiğini vurguluyoruz. Tüm basın emekçilerinin “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyoruz. dedi .      

Orhan YAZICILAR 

Paylaş
173 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER’İN GÜNÜ..  için 1 yorum

 1. Değerlerimiz... dedi ki:

  GAZETECİLER….
  Dünya bir okul , insanlarda mesleklerinin öğretmeni…
  Gazeteciler dünya insanlarının öğretmenidir.
  Öğretmenler bildiklerini paylaşacaklar,bilmediklerini öğrenecekler…
  Gazeteciler bize öğreteceği konuların başında;
  1-Paranın değerinin düşürülmemesi için alınacak ekonomik tedbirler neler olmalıdır?

  Hangi metod ve hangi çareyle yapılacak?

  2-Bir daha zam yapılmasın ? Ya hazine açığını nereden kapatacağını bize öğretmelidirler.

  3-Faizler serbest bırakılmasın. İyide halk tefecilerin elinden nasıl kurtarılsın?

  Televizyon kanallarından ve gazetelerde nara atan gazeteciler değil, öğreten,kafa yoran insanları örnek almalıdır…

  Bugün Türk ekonomisi bölgemizin en güzel ekonomisidir.Türk milleti, kentlerde,kazalarda,köylerde ve yaylalarda 3 kattan az olmayan meskenler yapmışlardır.
  Bol miktarda hamsi ve balık tuzlayanlar…Yazın tuşularını hazırlayanlar örnek alınmalıdır…
  Hazine Bakanımız, İçişleri Bakanımız çalışmaları,yüksek gayretleri asil ve asaletli eserlerin meyvasıdır…
  Çalışma arkadaşları vatanı ve milleti için uyumayan büyük değerlerimizdir…
  Muhalefet nara atmayı değil, ekonomiyi öğrenmelidir…
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle