Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize’deki Türkiye’nin en büyük yeraltı madeni kapanıyor.

11 Ocak 2019

Rize’deki Türkiye’nin en büyük yeraltı madeni kapanıyor.
RİZE’nin Çayeli ilçesi Madenli beldesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük yeraltı metal madeni Çayeli Bakır İşletmeleri, yeni rezerv bulunamadığı için 2022 yılında kapanacak.
Kanadalı First Quantum Minerals şirketine bağlı olan Çayeli Bakır İşletmeleri’nin (ÇBİ) Genel Müdürü Murat Güreşçi, konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Geçen yıl eylül ayında güncellenen plana göre, madende üretimlerinin 4 yıl daha süreceğini açıklayan Güreşçi, “Maden üretiminin bitiş tarihi 2022 yılı sonudur. Bu plan, önümüzdeki 4 yıl için tahmin edilen metal fiyatlarına ve yeraltında kalmış olan maden rezervine göre yapılmıştır. Bu tarih, ticari bir faaliyet sürdürmekte olan şirketimizin karlılık durumuna göre, olumlu ya da olumsuz yönde 6 ay ya da bir yıl kadar bir sapma gösterebilir; fakat günümüze kadar olumsuz yönde bir sapma da olmamıştır. Şirketimizin karlılığını belirleyen ana faktörler ise, bizim kontrolümüzde olmayan maden tenörü ve metal fiyatları ile bizim kontrolümüz altında olan maliyetlerimizdir. Üretimin bitirilmesinden sonra, maden kapanışı ile ilgili yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi için gerekli çalışmalar, belirli bir süre daha sınırlı sayıda çalışanla devam edecektir. Çayeli Bakır yönetim ekibi olarak, şirketimizin faaliyetlerinin devamı için her türlü tedbiri almaya gayret ettiğimizin ve her fırsatı değerlendirmeye çalıştığımızın bilinmesini isteriz” dedi.
25 YILDA 4,7 MİLYON TON BAKIR VE ÇİNKO REZERVİ İHRAÇ EDİLDİ

1967 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Rize’nin Çayeli ilçesi Madenli Beldesi’nde yaptığı sondaj ve araştırmalar sonucu bakır ve çinko rezervi olduğunu belirledi. 1992 yılında Kanadalı Inmet Madencilik bünyesinde kurulan Çayeli Bakır İşletmeleri (ÇBİ) bölgede maden geliştirme ve tesis yapımı için çalışma başlattı. ÇBİ, 1994 yılında ilk kez bakır ve çinko konsantre üretimine başladı. 500 dolayında çalışanı ile yıllık ortalama 1 milyon ton bakır ve çinko rezervi çıkarılan madende 6 kilometre yol ağı ile yerin 600 metre altına inildi. 2013 yılında Kanadalı First Quantum Minerals şirketine devredilen Çayeli Bakır İşletmeleri’nde 25 yılda yaklaşık 26 milyon ton maden rezervi çıkarıldı. Türkiye ekonomisine ise yıllık 320 milyon lira katkı sağlayan madenden çıkarılan rezervden bugüne kadar 4,7 milyon ton konsantre bakır ve çinko ihracatı yapıldı.
Paylaş
1.876 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’deki Türkiye’nin en büyük yeraltı madeni kapanıyor. için 5 Yorum

 1. Düşünür dedi ki:

  İnsanlarımız oturup herşeyi devletten beklemesinler. Türkiye’nin en fazla yağış alan ili Rize. Ürünleri sulama derdi yok. Bedava. Birşeyler ekip diksinler. Boş duran yaylalar çok. Hayvancılık yapsınlar. Kısaca üretsinler. Çalışana iş mi yok? Hele ki Rize’de. Güldürmeyin insanı.

 2. AYNA dedi ki:

  Muharrem beyin dediği gibi kendimi bildim bileli her sene 4 yıl sonra kapacak diye haber yapıyor. orada ki halkı da siyasileride çok güzel kandırıyor bu şirketin yurt dışında ki diğer maden ocaklarının oldukları yerlere bir bakın orada ki halk için ne yapıyor birde çayeline bakın ne yaptı yurt dışında yaptıklarının yanına burada bizi resmen 3 kuruşa kandırıp çok ciddi karlar elde ediyor arazisi olan yerli halka gerçek hakkını vermiyor sadece yurt dışı ocaklarını araştırın ne demek istediğimi anlarsınız.

 3. Andonlu dedi ki:

  Rize ye birşey olmaz reisin şehri. Boş durmayın çalışın ak partinin oylarını artıralım yeni rekor kıralım. Kahrolsun CHP yedi bitirdi Rizemizi

 4. Öğretmen Bey dedi ki:

  Rize’de işsizlik diz boyu. Çaykur da olmasa herkese yeşil kart çıkacak. Yazık şehrimize.

 5. muharrem dedi ki:

  ben altı yaşımdaydım dört yıl sonra kapanıyordu. Yaşım 45 oldu yine 4 yıl sonra kapanıyor.
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle