Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize’de kentsel dönüşüm rezerv alanları belirlendi

11 Şubat 2019

Rize’de kentsel dönüşüm rezerv alanları belirlendi
K Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Rize’deki kentsel dönüşüm için açıklamalarda bulundu. Proje için rezerv alanlarının belirlendiğini belirten Avcı, “Çok küçük ve dar bir alana sıkışan şehri, bu kentsel dönüşüm vesilesi ile kurtaracağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un geçtiğimiz yılın sonunda Rize’ye yapmış olduğu ziyarette bir takım kararların alındığını belirten Avcı, özellikle sahil alanında korozyona uğramış binaların dönüşümü ile ilgili olarak çalışmalar başlattıklarını söyledi. Avcı, TOKİ ile yapılan görüşmeler sonucu projenin hazırlanma noktasına geldiğini ifade ederek, “Projeyi Bakanlık ve TOKİ yakından takip ediyor. Bakanımızın Rize ziyaretinde bazı kararlar almıştık. Özellikle sahil bandında korozyona uğramış binaların dönüşümü ile ilgili yapılan bir çalışma var. Geçen hafta TOKİ ile bir görüşme yaptık. Bu anlamda projelerin hazırlanması noktasında çalışmalar sürüyor. Bakanlık ve TOKİ projeyi yakından takip ediyor. Buradaki en önemli konu; kat yüksekliklerinin düşürülmesi ile yeni rezerv alanlarına ihtiyacımızın olması hususuydu. O alanlarla ilgili 3-4 tane yer belirlemiştik. TOKİ başkanlığı bu yerlerin tespitini yaptı ve bizzat incelemelerde bulundu. Şu an da o belirlenen yerlere kaç adet konutun yapılabileceğini noktasında çalışmalar yapılıyor. Bir yandan sahil bandındaki dönüşüm sağlanırken, diğer yandan da farklı mahallelere yeni konut alanları oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.


Salarha tünelinin tamamlanmasıyla Salarha vadisi ile Rize merkezinin entegre edilmesinide planladıklarını belirten Avcı şunları söyledi: “Yeni bulduğumuz rezerv alanlarından bir tanesi de Salarha vadisinde. Orada da Güneysu Adacami’de yapılan projeye benzer bir çalışma yapıyoruz. TOKİ başkanlığı orada da bir bölgeye gelip, inceleme yaptı. Yaklaşık 130 dönümlük bir arazi o alanda belirlendi. Bununla ilgili de bir planlama ve çalışma yapılıyor. Bizim Salarha tüneli ile birlikte amacımız; şehri güneye açmaktı. Orada konutlaşma hamlesini kamu eliyle yaptığımız takdirde, daha sonra mütahitlerin ve müteşebislerin de o bölgeye gidebileceği ve şehrin o bölgeye doğru yayılabileceğine dair bir kanaatimiz var. Aynı şekilde Yağlıtaş bir dönem gündeme gelmişti ama çeşitli nedenlerle gündemden çıkartılmıştı. Şimdi Yağlıtaş ile ilgili de ciddi bir adım attık. O bölgede de kaç tane konut üretebileceğimiz üzerine bir çalışma yapılıyor. Yağlıtaş bizim en önemli ve en güzel mahallelerimizden bir tanesidir. Bu bölge doğru planlama ile çalışmaların yapılması gerekiyor. Şu an TOKİ bunun üzerine çalışıyor.”


Rezerv alan olarak saklı tuttukları Engindere bölgesinde de hem Çaykur’un arazisi hem de o alandaki bazı işyerlerinin nakledilmesi ile bir çalışma yapılacağını aktaran Avcı: “İkinci açılım vadimiz olan Pehlivantaşı bölgesinde, Düzköy, Selimiye, Yeni Selimiye, Ortapazar bölgesinde de önümüzdeki süreçte bir planlama çalışması yapacağız. Şehri çok küçük ve dar bir alana sıkışmasını, bu kentsel dönüşüm vesilesi ile kurtaracağız. Dönüşümle ilgili önemli bir mesafe kaydettik. Projeler çıkartılıyor ve bu çerçevede inşallah yakın bir zamanda imalat çalışmasına başlayacağız. Yerel seçimlerin ardından belediye bloklarının da bu dönüşüme katılması planlanıyor. Rize’de yapılan kamulaştırmalarda vatandaşlarımızın bize yönelttiği bazı hassasiyetleri var. Vatandaşlarımızın ata, dede topraklarını bırakmamak ve buralardan çıkmak istememek gibi hassasiyetleri mevcut. Biz Yağlıtaş, Salarha ve diğer bölgelerde de yapacağımız çalışmalarda vatandaşlarımıza arazileri karşılığında TOKİ tarafından ev teklifi gerçekleştireceğiz. Bu sayede yine kendi yerlerinde, ata topraklarında yaşama şansaları olacak. Kat düşüklüğü sebebiyle oluşacak konut ihtiyacını karşılamak için o bölgelerden vatandaşlarımıza konut teklif edilecek. Değerler tespit edilerek bir teklif hazırlanıp vatandaşlara sunulacak.” ifadelerini kullandı.

Paylaş
1.411 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’de kentsel dönüşüm rezerv alanları belirlendi için 11 Yorum

 1. ANADOLU dedi ki:

  Yaaaa kardeşim , herşey rant üzerine kurulmuş, Rizede ilk şehirleşecek yer merkeze yakınlığı açısından, değirmendere , hayrat , kambursırt mahallesi bölgeleri neden buralara bir çivi çakılmazda taaaa salarha deresinin oralara şehiri taşıma gayreti içinde olursunuz, ranttan başka bişey değildir. Yazık !!! RANT !!!! RANT!!! RANT!!!

 2. yusuf bektaş dedi ki:

  RİZEDE TOKİ BİR SİTE YAPTI TİMYA VADİSİ BURDA OTURANLARDAN BİRİYİM 7 AYDIR İÇİNDEYİM SU ALMAYAN YERİMİZ YOK BANYO KLOZETİNDEN ÇIKAN SOLİCANLAR MI DERSİNİZ EN SONUNDA KILOZETİ KALDIRDIM VE RAHATLADIM DUVARLARIN SUVASI ŞİŞMİŞ PATLADI PATLAYACAK ÜZERE BN BİLSEYDİM SUVANIN BÖYLE OLACAGINI SUVASINI DÖKTÜRÜP YENİDEN SIVA YAPARDIM BEN TOKİDEN DAİRE ALACAKLARA TAVSİYE ETMİYORUM HİÇ BİR MİLLET VEKİLİDE GELİP SORMADI MEMNUNMUSUNUZ DİYE AMA SEÇİM YAKLAŞIYOR İLLAKİ GELİRLER DEVLET TAM BİZİ SOYUYOR ÖRNEK VEREYİM AİDAT 106 TL BUNU DAİRENİN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE DEGİŞİYOR 759 DAİREYİ ORTALAMA 100 TLDEN HESAPLAYIN..

 3. Ahmet Yıldız dedi ki:

  AAAH SEÇİM, SEN NELERE KADİRSİN… 1 NİSANDA “NİSAN BİR” DENECEK YİNE

 4. Şehlevend dedi ki:

  uygulanabilirliği mümkün değil…kaynak yok kaynak.ne ile yapacaksınız.x

 5. Bayram DEMİR dedi ki:

  ARTIK HÜKÜMETİN RİZEDE DENİZİ BİTTİ ÇÜNKÜ RİZE ŞEHİR OLMAKTAN ÇIKTI

 6. şehir plancısı dedi ki:

  bu rezerv alanlar kimler ile belirlendi sayın vekilim.Rize de geçmiş dönemde olduğu gibi yine halka rizede bulunan mühendislere neden bir şey danışılmıyor? sorulmuyor? haberi tekrar tekrar okudum.şehir adına atılması gereken güzel ve olumlu adımlar olmasına rağmen neden halk ile istişare edilmiyor.Ak parti gücünü halktan alıyor diyen Cumhurbaşkanımızın memleketinde neden Cumhurbaşkanımızın halkı olan bizler bu çalışmalarda yeralamıyoruz. katkı veremiyoruz.iki kelam edemiyoruz.

 7. cengiz turan dedi ki:

  sahil bandında fenerde 750 ile 1 mılyon arasırda daireler. Ekrem Orhon mahallesinde daire başı 200-250 tl değer biçildiğinden bu maddı kayıp kım nerden karşılayacak. yapılacak yeni binaları kim onca parayı verir. Yanı köylü köyüne.

 8. Vecihi dedi ki:

  Timya vadisindeki üstün ve kaliteli çalışmalarınızı gördük. Birilerinin cebi doldu okadar

 9. Pecare dedi ki:

  Onun için emniyet müdürlüğünü merkeze yaptınız yeniden. Onun için avm yi ta merkezin ortasına diktiniz. Özrünüz kabahatinizden beter. Durakları taşımaya yüreğiniz yetmedi. Projesiz yola çıkınca. Şimdi de yaptığınız yeni otoparkı kaldırıyorsunuz. Good bye.

 10. Ahmet Yazıcı dedi ki:

  16-17 senedir kaç tane kentsel dönüşüm yaptınız, bir tane timya vadisi ki, onuda yüzüne gözüne bulaştırarak yaptınız.

 11. Yaglitasli dedi ki:

  Sayin avci kendi kendinize proje yapin yaglitas mah halkina bir sorun arazilerinizi almak istiyoruz nezaketen sorun x
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle