Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Emir Demiri Kesiyor da; Biberi, Domatesi, Patatesi Kesmiyor İşte!…  

12 Şubat 2019

Emir Demiri Kesiyor da; Biberi, Domatesi, Patatesi Kesmiyor İşte!…  
Emir Demiri Kesiyor da; Biberi, Domatesi, Patatesi Kesmiyor İşte!…  

Sayın Cumhurbaşkanımız geçen gün acı söylemenin dost tavrı olduğunu söylemiş ve faidelerini sıralamıştı.  

Ben de öyle yapıyorum ve diyorum ki “Tanzim satış araçları projesi hem ekonomik anlamda yanlış, hem de siyasi anlamda (çok büyük) bir yanlıştır.  

Neden mi? Anlatayım:
 

 1. Kapasite itibarıyla toplumun yüzde birinin bile derdine deva olamaz.
 2. Patlıcan 1 kg, biber 1 kg, domates 3 kg…‘dan fazla alınamıyor. Yani bir nevi “karneli satış” yapılıyor. Bu CHP/İnönü dönemlerini (İkinci Dünya Savaşı yılları) anımsatacak ve AK Parti’nin bu konudaki söylemlerini boşa çıkaracak.
 3. Bu tanzim satış noktalarında kaçınılmaz olarak kuyruklar oluşacak. Bunlar 15-20 metre bile olsa, adı kuyruktur ve hep eleştirilen bir zamanların tüp kuyruklarıyla, zeytinyağıkuyruklarıyla  karşılaştırılacak.
 4. Çok kısa sürede bitecek olan tanzimdeki gıda malzemeleri yerine konmakta güçlük çekilecek, millet hem isyan hem de alay edecek, böylece muhalefete halay çekme havası ve meydanı altın tepside sunulmuş olacak.
 5. Tanzim satış noktaları ucuza malzeme bulamayacak, çünkü yeterince üretim yok, oluşan açık pahalı malzemenin fiyat farkını (çaktırmadan!) devletin ödemesi ve ithal yokuyla kapatılmayayönelinerekproje seçim sonuna kadar mecburen  yaşatılmaya çalışılacak. 
 6. Ama hepsi de zor. Üstelik “O zaman Et Balık kurumlarını hem de başıyla bacağıyla haraç mezat niye sattınız, Belediye Tanzim Satış…” filan diye sorularak şimdi Liberal ekonomiden vaz mı geçtiniz denecek!
 7. Muhalefet İktidarın attığı bu altınpası ,dağı taşı arenaya (futbol sahası/stadyum) çevirerek tepe tepe kullanacak. İktidar ise Seçim kampanyası boyunca mecburen sürekli savunmada kalacak.  Kendi kalesine kocaman bir gol atmış yılların  lider takımı olarak ahu vah ile dizlerini dövecek. 
 8. Canı yanan millet ise biber domates rengiyle beraber oyunun rengini bir daha düşünecek. Bu bağlamda bu proje kanımca, Millet ittifakına en az iki puan kaybettirecek.
 9. Sonunda projenin mimarlarından hesap sorulacak. Ama o da doğru adamına sorulamayacak, çünkü bildiğim kadarıyla bu emri veren bizzat Reis!
 10. Ama yine de birileri mutlaka ceza alacak. Zira “olur böyle vakalar Türk polisi yakalar…” Millet “Ah şu Reis’in etrafı” demeye devam etse, devran da belki hala dönmeye devam etse de… Hele bir de “o iki puan yüzünden “o iki şehir veya hatta onlardan biri, mesela büyüğü”kaybedilirseee..?Eyvah ki ne eyvah! Zira Yunus diyor ki:  

 

Yerden göğe küp dizeler 

Birbirine bend edeler 

Altından birin çekeler 

Seyreyle sen gümbürtüyü
  

Ve acı sözüm:  

Bu kadarıyla gümbürtü kopar mı kopmaz mı bilemiyorum ama benzeri ilave hatalar yapılırsa küplerin dağılacağını şimdiden söyleyebilirim… Demokratik olup olmaması bir yana fevri davranış. ve yukardan emirle yönetim tarzıyla işler/piyasa yürümüyor. Emir demiri kesiyor da biberi, domatesi, patatesi kesmiyor işte! 

 

Prof. Dr. Şaban Şimşek 

Paylaş
537 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Emir Demiri Kesiyor da; Biberi, Domatesi, Patatesi Kesmiyor İşte!…   için 15 Yorum

 1. Rizeli dedi ki:

  MEMLEKETTE KITLIK VAR. Ne soğan var. Ne patates. Bu memlekette ekonomik kriz olurdu. 70 senedir ilk defa kıtlık ile karşı karşıyayız….

 2. geceyi gündüz bilmek dedi ki:

  ÇOK PARTİLİ DÖNEMLERDE….
  MENDERES HÜKÜMETLERİ…..
  DEMİREL HÜKÜMETLERİ….
  ÖZAL HÜKÜMETLERİ….

  ERDOĞAN HÜKÜMETLERİ….
  Çok partili dönemin başladığı 1950 den sonra 2002 yılından 2019 yılına kadar ERDOĞAN HÜKÜMETLERİ VAR…

  Erdoğan dönemi, ekonomide yükselme dönemidir…
  Çayım denize döküldü diye bağıranlar….
  Özel sektöre çay verdim paramda gitti diyenler….
  Bankaların içi boşaltıldı , paramı alamadım diyenler…

  Erdoğan hükümetleri döneminde bunlar olmadı…

  Erdoğan hükümetlerini düşürmek için, PKK örgütüne ve bağlantılarına açıktan destek verilmedimi ?

  Yetmedi…!
  FETO adı altında sahte müslümanlarla işbiliği yaparak yapmadık kötülük bırakmayanlar….

  Yetmedi, kur ve faizleri yükseltenler….
  Yetmedi, patates,soğan gibi gıda maddelerini depolayanlar….

  Yetmedi, bu bunları yaparız diyen şaşi liberaller,serbet piyasa fiyar ayarlayıcılar değil, soyguncular….

  ERDOĞAN dönemi bolluk ve rahmet dönemidir….

  Şu muhalefetin haline bakınız ki, 2002 yılına kadar vatanı öyle bir soydularki, ne banka kaldı ne vatandaş…

 3. Rizeli dedi ki:

  “Aç köpek damı yıkar” der bir atasözü. Ekonomik kriz en fazla akepe şeçmenini vurdu. Eğitim ve gelir arttıkça, akepe in oy oranının düştüğünü AKP’li bakan Taner Yıldız söyledi. Fakir insan, soğan ve patatese bakar. Elektrik faturası nasıl bakar….

 4. mimar dedi ki:

  sayın hocamla bazı yazılarında karsı karsıya geldık.atıstık kızdı belkıde.ama bu yazıya 10 üzerinden 10 derim.tıp hocası yazı yazamazmı yani sayın mehmet?yanlışa yanlış dememek en buyuk hatadır.hatayı başkalarında aramakta en buyuk hatadır.tanzım yerleri buyuk hatadır.

 5. MEHMET dedi ki:

  RİZELİ İSİMLİ YORUMCU AK PARTİNİN ARKASINDA MİLLET VAR AMERİKAN UŞAKLARI DEĞİL.

 6. Dr. Şaban Şimşek dedi ki:

  Değerli Mehmet arkadaş
  Benim rektörlük diye bir derdim hiç olmadı.
  Başımı göğe erdirecek bir şey de değil.
  Tam 16 yıl önce tüm yüksek öğretimden sorumlu Genel müdürlüğün bağlı olduğu üst makamın sahibi (müst. Yard) idim.

  Meseleye “Rektör veya başka bir şey olmak (ya da yapılmak!) değil adam olmak” olarak baktım hep.
  Selam ve iyi dileklerimle

 7. Rizeli dedi ki:

  Hocam, sen gerçeği gördün. Millette, AKEPE’nin balon olduğunu gördü. Şimdi hala peşinde koşanlar menfaat için koşuyorlar. Onlar da memleketin yanlış yönetildiğinin farkında. Siyasal islam bitmiştir.

 8. Rocero dedi ki:

  Haksızlığa,hırsızlığa dilsiz şeytanlık yapip,susup,konusmayip,mevki,makam,menfaat hesabı yapip susmaktansa doğruyu söyleyip,haktan hukuktan yana,olup öleceksemde adam gibi ölmeyi yeğlerim…mevki,makam insanın gururundan onurudan daha kıymetli değildir…

 9. MEHMET dedi ki:

  ÇOK KONUŞMANIN NE SİZE NE DE RİZEYE FAYDASI VAR HOCAM. NE GELDİYSE KONUŞMAKTAM GELDİ BAŞINIZA YAPMASAYDINIZ ŞUAN REKTÖRDÜNÜZ 🙁

 10. Rocero dedi ki:

  Rica ederim hocam.rizeli seni seviyor…

 11. Dr Şaban Şimşek dedi ki:

  Sayın Rocero
  Çok katkı sağladınız. Teşrkkür ederim.
  Bir de bunun haksız rekabet tarafı var tabii.
  Gariban manav kira veriyor, adsm çalıştırıyor, vergi veriyor, navlon veriyor… Bu yarafta ise memu maslını belediyeden, araba beldiyeden, vergi yok…

  Garibsn manav Aracı kabzımala kurban ediliyor

  Diş siyaset ve imajımız ise anlattığınız gibi maalesef

 12. mimar dedi ki:

  anlayan var mı

 13. Rocero dedi ki:

  IMF ye iktidar gibi bizde hayır diyoruz tabiki ama Türkiye varlık fonu kuruldu ya hani ziraat ve halk bankası,türk hava yolları,Çaykur ve işe yarar diğer kurumların devredildiği fon…şimdi bu fon iki aracı kuruma yetki verdi dünyada yana yana kredi arıyoruz.kimden alcaz bu krediyi yabancı bank yada tefecilerden. eeeeee şimdi bunun IMF den ne farkı var.varlik fonunu ipotek Edip bir banka gibi dünyadan sendikasyon kredisi alacaksın.ya bir kez daha dolar krizi olursa ne yapacağız?Türkiye demek olan Türkiye varlık fonunu teslimmi edeceğiz?bunlar çok sakıncalı işler.ulkenin gerçek durumunu ortaya koyan işler…

 14. Rocero dedi ki:

  Hocam yazımızda belirttiğiniz gibi bu bir üretim sorunudur aslında üretim yok…ama akp ve MHP iyi olan herşeyi kendilerine mal ederken olumsuz olanlara muhakkak bir sorumlu buluyor.yeri ve zamanına göre Trump,ABD,Esed,dolar,euro,marketciler,pazarcılar,çiftçiler,domates,soğan,patates,biber,patlıcan herşeyin sorumlusu olabiliyor.akp ve MHP ve bunların yoneticileri ülkede herşeye yetkilidir ama hiç sorumlu değildirler.butun olumsuz işlerin sorumlusu başkalarıdir,başka ülkelerdir,yada sebze ve meyvelerdir…

 15. Rocero dedi ki:

  Yurt dışından malum ülkeler tarafindan bu kuyruklar konusu nasıl kullanılacak.turkiyede açlık başladı,ekonomi çöktü,halk yiyecek kuyruklarında sabahliyor diyecekler…kredibilite ve imaj sorununa dönebilir bu iş.rezil olabiliriz dünyaya…
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle