Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize’de eğimi artan binalar korkutuyor. Canları Allah’a Emanet.

12 Şubat 2019

Rize’de eğimi artan binalar korkutuyor. Canları Allah’a Emanet.
RİZE’de yıllar önce inşa edilen ve dolgu olan zemindeki kayma nedeniyle yan yatmaya başlayan toplam 96 daireli 4 binada gün geçtikçe artan eğim korkutuyor. Daire sahipleri, demir direklerle destekleyip, kendilerince önlem almaya çalıştıkları binaların kentsel dönüşüme tabi tutulmasını istedi.


Engindere Mahallesi’nde deniz dolgusu yapılarak kazanılan alanda 30 yıl önce inşa edilen 72 daireli 3 blok ile yanlarında yer alan 6 katlı 24 daireli bir başka binanın zemininde kaymalar yaşandı. Bazı ev sahipleri, yapıları demir direklerle güçlendirmeye çalıştı, çok sayıda daire ise boşaltıldı. Gün geçtikçe binalardaki eğim artarken, 24 daireli bina ile bitişiğindeki bina arasında boşluk oluştu. Tehlike oluşturan binalar için ‘riskli yapı’ raporu hazırlandı. Ancak, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımı gündeme gelen binalarla ilgili henüz bir adım atılmadı. Riskli binalarda yaşayan vatandaşlar, korku içerisinde evlerinde kaldıklarından yakınarak, binalar yıkılmadan önlem alınmasını istedi.

‘KORKU İÇERİSİNDE YAŞIYORUZ’

Eğimli binada oturan daire sahibi Necla Birben, “Binalarda eğim var. Bu bir gerçek. Binalar yamuluyor, duvarlar çatlıyor. Balkonlara demir direkle destek verdiler. Artık bu binalar yıkılsın ve yeniden yapılsın. Yıllardır korku içerisinde yaşıyoruz” dedi.

Canan Ferah ise “Yetkililer geldi, baktı ama bir şey yapılmadı. Yoldan TIR geçince bina sallanıyor. Odalarımızda duvarlar çatladı, ama sesimizi duyuramadık. Bina sütunlarında çatlaklar var. Artık bir önlem alınmalı” diye konuştu.

Mehmet Birben de “Binaların zeminini su basıyor. Zemin bitmiş. Binanın çevresinde beton kaplama ile bir güçlendirme yapıldı ve binalar böyle ayakta durmaya çalışıyor. Burada bir kentsel dönüşüm olmalı. Önlem alınmazsa 2-3 yıl sonra bu binalar çökebilir” ifadelerini kullandı.


Binada korku içerisinde yaşadıklarını anlatan Ayfer Demir, “Çocuklar gece uyuyamıyor. Kalkıyorlar ‘Anne evler yan, yıkılır mı?’ diye soruyorlar. Evde sanki düşecek gibi oluyoruz” diyerek evlerin yıkılıp yeniden yapılmasını istedi.

Recep Bıyık da, “Binaların zemini sakat. Burada güvende değiliz. 20 yıldır bu binadayım. Bekliyoruz ve ne olacağını bilmiyoruz. Kartal’da bina yıkıldı, biz de tedirgin olduk” ifadelerini kullanarak önlem alınmasını istedi.

Binadaki eğimi gören Recep Yetim Berber ise “Burada nasıl yaşıyorlar. İnsan canının kıymeti binalar çökünce anlaşılıyor. Bu binaların boşaltılması lazım” uyarısında bulundu.

Paylaş
1.309 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’de eğimi artan binalar korkutuyor. Canları Allah’a Emanet. için 6 Yorum

 1. HÜLYA dedi ki:

  CAMİÖNÜ MAHALLESİ KAÇKAR PETROL İLE TERMİNAL ARASI BAZI ESKİ BİNALARIN RİSKLİ OLDUĞU FAKAT ÜZERİNDE KİMSENİN DURMADIĞI DURUMLAR SÖZ KONUSUDUR..ANALİZ YAPILIP SAKAT ÇIKAN BİNALAR VAR…BELEDİYENİN BU KONULARA MUHAKKAK EL ATMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ..

 2. Mustafa dedi ki:

  Halen daha dolguda emniyet müdürlüğü binası, stadyum ve konut yaptı ran ve hastane yi de dolgu da yapmaya karar veren zihniyet e duyurulur! Dolgu her zaman kayar dolgu da bina olmaz ! Olur diyen mühendisin işine son verin gitsin yol Süpursun

 3. Mustafa dedi ki:

  Yanı halen daha o binada insan yaşamasına müsade ediliyor ya !bu makam sahipleri ne iş yapar! çıkaracaksin o insanlari kira yardımı yapacak sin o alana inşaat ruhsatı verendende maliyetini alacaksın ki bir daha kimse öyle dandik yerde bina yapmaya cesaret edememeyecek ! Yokmu devletin bu gücü yoksa devlet iz diye bağırmasin kimse

 4. şehir plancısı dedi ki:

  Rize’de esas korkulacak durum dik durur gibi yapıp hep yan çizen yan yatan yöneticilerdir ..

 5. İsim * dedi ki:

  yanında bir sürü okul var. ya tenefüste yıkılırsa bu binalar? nerede sorumlular?

 6. öğrenciler dedi ki:

  ÇOK YAKINDA YIKILACAKLAR
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle