Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Rize’de Öğrencilerden Yerli Tohuma, Milli Tarıma destek.

07 Mart 2019

Rize’de Öğrencilerden Yerli Tohuma, Milli Tarıma destek.
YERLİ TOHUM, MİLLİ TARIM

(TOPRAĞINI SAHİP ÇIK, TOPRAĞINI EK)

Hüseyin Yardımcı İlkokulu öğretmenleri Emine Kalender ve Hümeyra Kaya, okul bahçesinde öğrencileriyle birlikte küçük çapta başlattıkları, “Yerli Tohum Milli Tarım” projelerini velilerin de katılımıyla büyüterek bütün okula ve çevre sakinlerine yaymayı başardılar.

Tarım İl Müdürlüğünün de destek verdiği projede, tohumların nereden toplandığı ve kaç yıllık oldukları tespit edilerek tasnif edildi.

Proje kapsamında, köylerinde, mahallelerinde geleneksel yöntemlerle ve yerli tohumlarla tarım yapan velilerden de destek alındı. Toplanan tohumlar arasında 200 yıldır genleriyle oynanmamış tohumların olması, yerli tohumculuk açısından ümit vericiydi.

Yaklaşık 500 veliden toplanan yerli ve organik tohumlarla bir taraftan okul bahçesinde uygulama yaparken, diğer taraftan da projeye katılan velilerin bahçelerinde ekim yapılacak. Ekim yapan veliler, tohum bankasından aldıkları tohumların iki katı kadar tohumu, hasat sonrasında tohum bankasına iade edecek. Bu şekilde proje daha da yaygınlaşırken, tohum bankası da zengin hale gelmiş olacak. Burada toprağını ilk kez ekenlere öncelik verilecektir.
İlk aşamada, okul bahçesinin öğrenciler tarafından kullanılmayan bir bölümüne DSİ’den getirilen toprak ile veliler tarafından getirilen organik gübre karıştırılarak, organik tarım proje alanı oluşturuldu.

Projeyle amaçlanan; köyden şehre göçle başlayan, tarım toplumundan uzaklaşma sonucunda, ekilip dikilmeyen tarım arazilerinin yeniden üretime kazandırılmasıdır. Ayrıca yerli tohum üretimine katkı sağlayarak organik tarımı destekleme ve GDO’lu ürünlerin sofralarımızdan azaltılmasıdır.

Projeyle ilgili Rize Valiliği, Rize Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tarım il Müdürlüğüyle görüşülerek, projenin tüm Rize’de yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.
?


Paylaş
434 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Rize’de Öğrencilerden Yerli Tohuma, Milli Tarıma destek. için 5 Yorum

 1. Basri topal dedi ki:

  Çocuklarımızın yaptığı müthiş yalnız dikkat etmek lazım yasal olmayan iş yapıyorlar maalesef devletimiz yerli tohumu kanunla yasaklamış durumda çözümlenmesi dileğiyle…..

 2. Anonim dedi ki:

  Bu güzel çalişmalarından ötürü; kıymetli öğretmenlerimizi ve sevgili öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Gelecek nesil emin ellerde.

 3. rizeli murat dedi ki:

  okulun duvarında ne var,boyanmış yağmurdan boyası dökülmüş,cocukların ve öğretmenlerin projesine bak onlan ilgilen ona yorum yap bence at gözlüğüyle bakma ,projeye odaklan emi ..

 4. Emeğe saygı dedi ki:

  Okulun duvarına değil projeye bakacaksınız.Emeğe saygı

 5. okulun duvarı dedi ki:

  Okulun duvarına bak sonra da Rizeliyiz dersiniz.
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle