Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

“Zarar Bana Dokundu” 

07 Mart 2019

“Zarar Bana Dokundu” 
“Zarar Bana Dokundu” 

” Şu görünen umumî âlemde her insanın hususî bir âlemi vardır.”  

Mavi camlı gözlükle dünyaya bakan eşyayı mavi, yeşil camlı gözlükle bakan yeşil görür. Sen kalbinin gözüne iman gözlüğünü takta öyle bak. 

 Çok sevdiği evladını kaybeden bir anne için dünya matemhane iken, evladının düğününü yapan bir anne için dünya güllük gülistanlıktır.  

Hayatı veren ve idame ettiren Rabbimiz ise bu dünya hayatı için “O ki, hanginiz amelce daha güzeldir diye sizi imtihan etmek için ölümü ve hayatı yarattı” diye buyurmaktadır.


 

 “Dünya madem fânidir. Hem madem ömür kısadır. Hem madem gayet lüzumlu vazifeler çoktur. Hem madem hayat-ı ebediye burada kazanılacaktır. Hem madem ne iyilik ve ne fenalık cezasız kalmayacaktır. Hem madem dünyevî dostlar ve rütbeler kabir kapısına kadardır.”  Cümlelerinde buluruz hayatı ve dünyayı. 

Hem madem dünya hayatı bir imtihandır. Dünyanın ve hayatın bize güldüğü, güzellikleriyle bizi bizden aldığı günleri olduğu gibi, sıkıntılarla, hastalıklarla, musibetlerle, dertle ve kederle bizi ezdiği zamanlar da olacaktır.  

Böylesi imtihanımızın ağır olduğu günlerde sahil-i selamete (kurtuluşa) ulaşmak için Kur’an-ı Azimuşşan’a bakmalı ve Sabır Kahramanı Hazret-i Eyyub Aleyhisselâmı dinlemeliyiz.  

Eyyub a.s uzun yıllar hastalıkla imtihan edildiği zamanlarda etrafındaki insanlar “Eğer sen iyi bir kul olsaydın, Rabbin sana bunca seneler boyu bu sıkıntıları vermezdi” demeye başlamışlardı.


 

Hazret-i Eyyub Aleyhisselâmın meşhur kıssasının hülâsası şudur ki: Pek çok yara, bere içinde epey müddet kaldığı halde, o hastalığın azîm mükâfâtını düşünerek, kemâl-i sabırla tahammül edip kalmış. Sonra, yaralarından tevellüt eden(çıkan) kurtlar kalbine ve diline iliştiği zaman, zikir ve marifet-i İlâhiyenin mahalleri olan kalb ve lisanına iliştikleri için, o vazife-i ubudiyete(kulluk vazifesine) halel(zarar) gelir düşüncesiyle, kendi istirahati için değil, belki ubudiyet-i  İlâhiye için demiş:  

 “ Rab, zarar bana dokundu. Lisanen zikrime ve kalben ubudiyetime halel veriyor” diye münâcât edip, Cenâb-ı  Hak o hâlis ve sâfi, garazsız, lillâh için o münâcâtı  gayet harika bir surette kabul etmiş, kemâl-i âfiyetini  ihsan edip envâ-ı  merhametine mazhar eylemiş. ” 

Sıkıntılara, hastalıklara, musibetlere düştüğümüzde, karanlıklar içinde ümitsizce hayat vadilerinde yuvarlanırken bu duayı maneviyi bir ilaç olarak içmeliyiz. Ve Rabbim! Bana gerçekten zarar dokundu, sen ise merhametlilerin en merhametlisisin.” Demeliyiz. 

Selam ve dua ile… 

Remzi SEKBAN  

Paylaş
1.254 Kez Görüntülendi
Etiketler: , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

“Zarar Bana Dokundu”  için 5 Yorum

 1. Anonim dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş,Allah razı olsun

 2. Osman DELİHASAN Eski-Başkan dedi ki:

  Kişiler makamlarda yükselirken bu mütevazi cümleler kişilerin hayat tarzı oluyor mu yoksa sözler yazılarda kalıyor.

 3. y.k dedi ki:

  öyle ise kabir kapısına ağlayarak değil gülerek gelin

 4. Fevzi KILIÇ dedi ki:

  Tebrikler ederim Remzi bey güzel bir yazı olmuş

 5. Anonim dedi ki:

  Eline koluna diline emeyine yüreyina sağlık olsun kandilinş kutar allaha emanet olasın
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle