Hoşgeldiniz   brazzers porno
Son Dakika

Mansur Yavaş’a, ‘görevi kötüye kullanma’dan iddianame

11 Mart 2019

Mansur Yavaş’a, ‘görevi kötüye kullanma’dan iddianame
Mansur Yavaş’a, ‘görevi kötüye kullanma’dan iddianame

‘Millet ittifakı’nca desteklenen, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı CHP’li Mansur Yavaş hakkında, 600 bin dolarlık senedin tahsili için ihtilafa düştüğü iş insanı Necmettin Kesgin’in şikayeti üzerine, ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘kişilerin huzur ve sükununu bozmak’ suçlarından iddianame düzenlendi. İddianame, Ankara Batı 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mahkeme heyetinin, 10 gün içinde Yavaş’ın yazılı savunmasını alacağı ve dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndereceği öğrenildi.
Mansur Yavaş ve Necmettin Kesgin arasındaki ihtilaf, SAMAŞ adlı şirket tarafından pazarlama işinden doğan alacaklar nedeniyle Kayseri Şeker’e dava açılmasıyla başladı. Kayseri 1’inci Asliye Ticaret Mahkemesi’nce SAMAŞ’ın sözleşmeden doğan alacakları yönünden dava kabul edildi, cezai şart yönünden ise reddedildi. Bunun üzerine SAMAŞ’ın avukatı M.G., dava harcının yüksek olması nedeniyle iş insanı Necmettin Kesgin’den müvekkil şirketi adına maddi yardım istedi. Firmaya destek vermeyi kabul eden Kesgin, cezai şart yönünden Yargıtay’da süren dava ile ilgili Mansur Yavaş’tan destek istedi. SAMAŞ tarafından dava sürecinde verilen maddi desteklerin karşılığı olarak 600 bin dolarlık senet Kesgin’e verildi. Bir süre sonra SAMAŞ ile Keskin ihtilafa düştü. Mansur Yavaş, iddiaya göre, ara buluculuk yaparak, Kesgin’e verilen 600 bin dolarlık senedi ihtilaf çözülünceye kadar ‘yediemin’ olarak aldı. Mahkeme heyeti, davanın ilk kalemi olan sözleşmeden doğan 11,5 milyon liralık alacağın SAMAŞ’a ödenmesine hükmetti ve para tahsil edildi. SAMAŞ tarafından Kesgin’e 3,5 milyon lira, Yavaş’a da açıklanmayan miktarda ödeme yapıldı.
YAVAŞ’A ‘KÖTÜ NİYET’ TAZMİNATINI YARGITAY ONADI

Mansur Yavaş, iddiaya göre, SAMAŞ’tan aldığı 3,5 milyon TL’nin 1 milyon TL’sini Necmettin Kesgin’den isteyince bu kez ikili arasında uyuşmazlık oldu. Bunun üzerine Yavaş, Kesgin’den aldığı 600 bin dolarlık senedi Ankara 29’uncu İcra’da takibe koyarak, tahsil etmek istedi. Keskin, söz konusu senetteki imzanın kendisine ait olmadığı iddiasıyla 1’inci İcra Hukuk Mahkemesi’nde itiraz davası açtı. Yapılan incelemede senetteki imzanın Kesgin’e ait olmadığı tespit edildi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, Yavaş’ı 329 bin 736 TL ‘kötü niyet’ tazminatı ve 164 bin 768 TL para cezası ödemeye mahkum etti. Mahkemenin kararı, Yargıtay tarafından da onandı.
TİCARET MAHKEMESİ, TAZMİNATIN TAHSİLİNİ DURDURDU

KESGİN’E ‘SAHTECİLİK’TEN CEZA

Mansur Yavaş’ın, kendisine sahte senet verip, şantaj yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunması üzerine Necmettin Kesgin hakkında, Ankara 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Yargılama sonucu sanık Kesgin, ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 4 yıl, ‘şantaj’ suçundan 1 yıl 3 ay 6 gün, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçundan 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 6 yıl 6 ay 6 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bunun üzerine Kesgin, karara itiraz etti. Dosyanın Bölge Adliye Mahkemesi’nde incelemesi sürüyor.

KESGİN’İN ŞİKAYETİ BU KEZ YAVAŞ İÇİN İDDİANAME

Dava sürecinde Necmettin Kesgin, 6 Kasım 2017’de, avukatı Özgür Ilgaz aracılığıyla Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne Mansur Yavaş’la ilgili şikayet dilekçesi verdi. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nce de inceleme sonucu Yavaş hakkında soruşturma izni verildi. Dosya, suçun işlendiği yere en yakın ağır ceza mahkemesi bulunan Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Savcılık, Mansur Yavaş hakkında, ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘kişilerin huzur ve sükununu bozma’ suçlarından iddianame düzenledi.

‘MÜKERRER TAHSİLAT’

İddianamede Mansur Yavaş’ın, 600 bin dolar bedelli senedin tahsili amacıyla şikayetçi hakkında Ankara 29’uncu İcra Müdürlüğü’nde başlattığı takip bulunduğu halde aynı alacağa ilişkin teminat olarak verilen ve bedelsiz kaldığını bildiği aynı senedin tahsili amacıyla müşteki hakkında Ankara 8’inci İcra Müdürlüğü’nde yeniden takip başlatmak suretiyle ‘mükerrer tahsilat’ yapmaya çalışarak, görevini kötüye kullandığı iddia edildi.

MESAJLAR İDDİANAMEDE

İddianamede ayrıca Mansur Yavaş’ın, Necmettin Kesgin’in cep telefonuna farklı zamanlarda gönderdiği ‘İş büyüyor’, ‘Vakit yok anlasana, cumartesi pazar bu iş sonuçlanmalı’, ‘Pazartesi çok geç olabilir, hala ödemiyorsun borcunu, bu iş çok uzadı, bu hafta bitmesi gerekiyor’, ‘Gün ver, cevap vermezsen kodese hazırlık yap, sahtekar kafan mı basmıyor’, ‘Duyduğuma göre seni bu hafta öpeceklermiş, öyle duydum çok sevindim’, ‘Ben icraya veriyorum, bugün, git oraya yatır borcunu, gözüme de gözükme, belanı da başkasından bul’, ‘Harç parası yetişmedi, yarına kaldı. Üstüne vekalet ücreti binecek, faiz vs. yarın öderim dersen mesaj yaz, yazmazsan ödemiyorum demektir. Sonuçlarına katlanacaksın’, ‘Annen ne diyecek eve haciz gelince, ya nişanlının yüzüne nasıl bakacaksın’, ‘Hayatın kayıyor sahtekar’ mesajlarına da yer verildi.

YAVAŞ, 10 GÜN İÇİNDE SAVUNMA YAPACAK

İddianame, Mansur Yavaş’ın ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘kişilerin huzur ve sükununu bozma’ suçlarından 3 yıl 9 aya kadar hapis cezasıyla yargılanabilmesi için son soruşturma izninin verilmesi amacıyla Ankara Batı 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme, iddianameyi kabul ederek, Yavaş hakkında kovuşturma iznini verdi. Yasalara göre, Yavaş, 10 gün içinde mahkemeye yazılı savunmasını gönderecek. Mahkeme, savunmayı aldıktan sonra dosyayı Ankara Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderecek ve dava açılacak.

Paylaş
300 Kez Görüntülendi
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Mansur Yavaş’a, ‘görevi kötüye kullanma’dan iddianame için 5 Yorum

 1. Rocero dedi ki:

  İçeride ve dışarıda sürekli düşman üreten bir akıl var.bu akıl kimin aklidir bilmem.ama kimin olursa olsun ve ne olursa olsun bu akıldan vazgeçmek gerekiyor.her an biraz daha geriliyoruz.ayristirici söylemler diz boyu.birbirine bakıyoruz bumu bumu bumu diyoruz.bumu terörist…bakiyorsun bu hocam bu arkadaşım bu kardeşim bu bakkal bu manav…bunlarmi terörist…

 2. Rocero dedi ki:

  Akp zayıflama dönemini çoktandır yaşıyor.ittifaklar falan bunun içindir.ama ardından çöküş dönemi yaklaşıyor.ittifakta kurtarmaz artık…ülke yanlış yönetiliyor.vatandasi soğana patatese muhtaç bıraktılar.ekonomi çoküşte.2018 yılı büyüme rakamları açıklandı.son çeyrekte %3 daraldik.bu durum 2019 ilk çeyreğinde de süreceği kesin.bu durum ekonomide resesyon demek…dış politikada büyük yanlış yapildi.terore kaynağında müdahale tamam.rusya ile ittifak oda tamam.ama S 400 anlaşması maksadı çok aştı.ulkenin önünde yeni bir çıkmaz var artik.sen NATO ülkesisin bu S 400 kadar ileri gidemezsin.hem NATO üyesi,hem ABD ile stratejik ortak hemde Rusya ile ittifak bunun üstünde S 400…kusura bakmayın hepsini bize vermezler.o zaman buraya kadar gelmeden başka kararlar alacaksin…fazla gaza gelmemek ölcüyü,ayarı kaçırmamak lazım.turkiyenin dış politikası DENGE politikası olmalıdır…yukarıdaki haber ise gayet tabii.akp sıkıştımı herşeye başvurur.bunun sınırı yok.bu açık tehdide kadar varıyor zaman zaman.belliki Ankara İstanbul kaybediliyor.guneydogu zaten komple kayıp…daha çok şeylere gebeyiz.neler yaşayıp,neler göreceğiz.vatandasi bölüyorlar.bu sadece akp nin suçu değil.tum siyaset kurumu bu yanlışı yapıyor.ulkenin tüm siyasi partilerinin aklını başına devşirmesi,ne yapıyoruz demesi,kendine gelmesi lazım.hep aynı gemideyiz.baska Türkiye yok.battikmi hep batacağiz.iktidar olmak uğruna bütün bu ayrıştırıcı,bölücü,parcalayici dil ve davranışlar niye…ben bu konuda vatandaşı uyarıyorum.bunlarin gözünü iktidar hırsı bürümüş.ne yaptigini bilmiyorlar.biz vatandaş olarak aklı selim davranıp birbirine girmeyelim.tum siyasileri,siyaset kurumunu fırsatını bukdukça uyaralim…siyasettır bu.tatli rekabet olsun.herkes hizmetini anlatsın,sunsun.secimi kim kazanırsa da yonetsin.eskiden böyleydi.simdi bir acayip.biz,ben olmazsan olmaz diyorlar.bu ülke,bu devlet neler gördü yaşadı.milli mücadeleler verdi.bir Atatürk geldi geçti.ne yapıyor ne anlatıyorsunuz siz…

 3. Ankara’dan rizeli dedi ki:

  Halkı durduramayacağını en iyi bilen insan sayın Cumhurbaşkanıdır buna rağmen zorluyorlar gereksiz ayak oyunları yavaş da olsa Mansur geliyor

 4. emekli öretmen dedi ki:

  Mansur Yavaş aday gösterilene kadar ses soluk çıkarmayanlar aday gösterildikten sonra bi de anketlerde açık ara önde olduğu anketlerle desteklenince hoppp soruşturma…! Gerçekte böyle bir olay yaşandıysa neden zamanında şikayet edilmedi? İddialar doğru çıksaydı zaten ceza alacak ve aday olamayacaktı. Kısaca zamanlama manidar..!!!!

 5. Tarafsız dedi ki:

  Baktılar ki adam farkı açtı şimdi başka işler çıkardılar. Yolsuzluk ile bu kadar savaşacaksaniz pahalı saatler hediye alan bakanları niye soruşturma izni vermediniz?
Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan www.rizeninsesi.net sorumlu tutulamaz. ) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Reklamı Gizle