Haber Detayı
30 Mayıs 2013 - Perşembe 20:59
 
8. Acil Tıp Asistan Sempozyumu Rize’de yapıldı.
Diğer Haberi
8. Acil Tıp Asistan Sempozyumu Rize’de yapıldı.

 

Türkiye Acil Tıp Derneği tarafından 8. yapılan Acil Tıp Asistan Sempozyumu Türkiye’nin tüm illerinden 190 doktorun katılımı ile Rize’nin Çamlıhemşin İlçesine bağlı Ayder Yaylasında yapıldı.

Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı, Prof.Dr. Levent Avşaroğulları yaptığı açıklamada, Türkiye Acil Tıp Derneği olarak acil tıp asistan sempozyumunun bu yıl 8. Rize’de yapıyoruz diyen Avşaroğulları, sempozyumumuza Türkiye’nin çeşitli yerlerinden şuanda ihtisas yapmakta olan doktorların ve öğretim üyelerinin katıldığını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Sempozyumunun amacı, şuanda ihtisas yapan arkadaşlarımız bulundukları branşlarda kısa bir süre sonra hem uzman hem yönetici olacaklar. Türkiye’nin değişik yerlerinde gelen bu insanları kaynaştırıp, tanıştırmak gibi birincil bir amacımız var. Aynı zamanda şuanda acil servislerde hem yaşayan sorunları, hem de hasta bakım ve takibiyle ilgili sık sık karşılaştığımız olguları tartışmak için buradayız. Arkadaşlarımızı hem geleceğe hazırlamak, hem de var olan klinik ve idari süreçleri burada yüz yüze konuşma imkanı sağlamaya çalışıyoruz.” Dedi.

Acil tıp uzmanlık dalı Türkiye’de yeni sayılacak bir dal olduğunu söyleyen Avşaroğulları, “uzmanlığın amacı acilen gelen hastaları acil uzmanı yaklaşımıyla değerlendirmek, özellikle hastaların altın dakikalarını ve dönemlerini erken dönemde kazanabilmek amacıyla ihtisas edilen bir branştır” diye ifade etti.

Rize’de 3 yıldan beri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi bünyesinde acil tıp ana bilim dalı var. Çok güzel işler yaptılar. Hem Ayder gibi yüksek irtifası olan biryerde farklı bir ortam yaşamak amacıyla Rize’de bulunuyoruz. Hem Rize’deki acil tıp ana bilim dalının çabalarını bütün Türkiye tarafından gözlenmesini ve izlenmesini istedik. Bu vesiyleyle Rize Valisi Nurullah Çakır’a, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Acil Tıp Derneğinin 20. yılını kutladıklarını söyleyen Avşaroğulları, hem ulusal hem de uluslar arası planda çeşitli katkı ve desteklerde bulunuyoruz. Türkiye Acil Tıp Derneği acil hizmetlerinin ülkemizde gelişmesi için çalışmalarına her zaman devam edecektir.” Diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr. Özlem Bilir ise; Türkiye Acil Tıp Derneği ile 8. gerçekleştirdiğimiz Acil Tıp Sempozyumunu bu sene ayderde yapmaya karar verdik. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi hem Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesini tanıtmak, hem de acil tıp ana bilim dalının kurulu olduğu arkadaşlarımıza göstermek. Bu ana bilim dalıyla birlikte yapmış olduğumuz faaliyetler Ayder’i bir kongre merkezi haline getirmek için ilk adımı bu sempozyumla atmak istedik. İlim ve Bölgem adına bizlerle burada birlikte olduğunu göstermek için bu sempozyumda bize sunan Türkiye Acil Tıp Derneği’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 8., Acil, Tıp, Asistan, Sempozyumu, Rize’de, yapıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı