Haber Detayı
07 Ekim 2013 - Pazartesi 12:09
 
Ak Partide Akrabalara Adaylık Yolu Kapalı
Diğer Haberi
Ak Partide Akrabalara Adaylık Yolu Kapalı

AK Parti Rize İl Başkanımız Hikmet Ayar Yaklaşan Seçimler Nedeni İle Aday Adaylıkları Hakkında Basın Mensuplarının Karşısına Geçerek Merak Edilen Konuları Cevapladı.

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için partimizin belirlediği aday adaylığı müracaat takvimi ve süreç safahatı hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basınla bir araya geldi.

Ayar yaptığı açıklamalarda ;.

Ak Parti Rize İl Başkanlığı olarak seçim sürecinin son derece demokratik bir ortamda geçmesini, Rize’nin menfaatine uygun düşecek şekilde sürmesini ve nihayete ermesini temenni etmekteyiz.

Ak Parti, süreç boyunca hiçbir şekilde gerginlik üretmeyecek ve tamamıyla demokratik kültürün gereklerine icabet edecek şekilde sürece katkı verecektir. Ak parti, herkesin fikirlerini özgürce beyan edebildiği uzlaşmacı, çoğulcu ve nitelikli bir siyaset  zeminin oluşmasına tüm teşkilat kademeleriyle birlikte yardımcı olacaktır.

 Partimizde aday adaylığı müracaatları 1 Ekim 2013 Salı günü başlamıştır 1 Kasım 2013 tarihine kadar müracaatlar alınmaya devam edecektir. Başvurular il ve ilçe teşkilatlarında hafta sonları da kabul edilebilecektir.

Beldeler de dahil olmak üzere tüm Belediye Başkanlığı aday adaylığı müracaatları İl başkanlığımıza yapılacaktır. (İl Belediye Başkan aday adayları genel merkezimize de adaylık müracaatlarını gerçekleştirebilirler) Belediye Meclis üyeliği ve İl genel meclis üyeliği müracaatları ise ilgili ilçe başkanlıklarımıza yapılacaktır.

Adaylık müracaatları il ve ilçe başkanlıklarımızda hazır bulunan aday adayı müracaat formunun doldurulması ve alındı belgesinin aday adayı tarafından teminiyle son bulacaktır. Aday adaylığına müracaat edecek kişilerin partimiz üyesi olması zorunlu değildir. Tüm aday adaylarının ilgili kanunda öngörülen şartlara haiz olması ise zorunludur.

Kanuni şartları taşımayanlar, parti disiplin kurulları ile partiden ihraç edilenler, ihraç kararı gerektiren bir fiil nedeniyle işten el çektirilenler partimizden aday adayı olamayacaklardır. Ayrıca partimiz milletvekillerinin, il ve ilçe başkanlarının birinci ve ikinci derecede akrabaları, akrabalık bağı taşıdıkları milletvekillerinin il ve ilçe başkanlarının seçim bölgelerinden aday adayı olamayacaklardır.

Şu anda hukuken partimizin yönetim kademelerinde görevli olup aday adayı olmayı düşünen teşkilat mensuplarımızdan aşağıdaki kademelerde görev yapanların istifası zorunludur;

-  İl, ilçe, Belde başkan ve yönetim kurulu asil ve yedek üyeleri, (Kadın ve Gençlik kolu dahil)

-  Disiplin ve Demokrasi Hakem Kurulu asil ve yedek üyeleri.

(Halen Belediye Başkanı, belediye ve il genel meclis üyesi olarak görev yapmakta olanlardan aday olmayı isteyenlerin istifası ise gerekmemektedir)

Şimdiden sürecin partimize, ilimize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Bu ülke için, bu şehir için bende varım diyen tüm aday adaylarımıza çıktıkları bu kutlu yolda başarı dileklerimi bildiriyor hepinizi Allaha emanet ediyorum ifadelerini kullandı.

KADIN ADAYLARA YÜZDE 50 İNDİRİM

 Ayar, adaylardan genel merkezin belirlediği ölçüde belli bir ücret alınacağını belirterek, bayan adaylara yüzde 50, engelli adaylara ise yüzde 75 indirim yapılacağını kaydetti. Ayar buna göre İl Belediye Başkanlığı için aday olanlardan 3 bin TL, İlçe Belediyeleri için aday olacaklardan 750 TL, Beldelerden aday olacaklardan 400 TL, İl Genel Meclisi adaylarından 400 TL ve Belediye Meclislerine aday olacaklardan 250 TL ücret alınacağını belirtti.

  BAKIRCI’YI BAŞARILI BULDU

 “Halil Bakırcının 1. dönemde ve 2. döneminde yaptığı çalışmalar birbirini tamamlayan çalışmalardır. 1. Döneminde yaptıklarını tamamlamadan 2. dönemde yaptıklarını hayata geçirmesi mümkün değildir.  Sahilin 10 yıl önce ne halde olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Bu alanı temizlemeden bu alanı bugün ki haline getirmek mümkün olmazdı. İlk döneminde fevkalade bu alt yapıyı tamamlamıştır.  İkinci döneminde bunun üzerine koyarak devam etmiştir. 3. dönemde kendisi devam etmek isterse bunların üzerine yenilerini ilave edecektir.  Adaylık sürecinde teşkilat olarak bizimde fikrimizi alacaklar. Halil Bakırcı’yı hepimiz iyi tanıyoruz. Kendine has bir yapısı var. Halil Bakırcı’dan Rize olarak bir çok alanda istifade ettiğimizi düşünüyorum.  Bir çoğumuzun yapamayacaklarını yapmıştır. Size kötü bir söz söyleyecekse bile yüzünüze söyler. Gıyabınızda söylemez. Şahsen benimle hep öyle olmuştur. Eğer devam etmeyecek olursa onu hep güzel yönleri ile anacağız.”dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ak, Partide, Akrabalara, Adaylık, Yolu, Kapalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı