Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 21:47
 
Akman'dan Dünya Gıda Günü açıklaması
Türkiye Haberi
Akman'dan  Dünya Gıda Günü açıklaması

 Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim'i Dünya Gıda Günü , beslenme ve besin israfının önlenmesi olarak kabul etmiştir. Dünya Gıda Günü'nde Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde açlık, gıda üretimi, tüketimi ve israfın önlenmesi gibi konular incelenir. Beslenme ve gıda üretimi üzerinde durulur. Ülkemizde gıda üretiminin, dengeli beslenmenin önem ve gereği anlatılmaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık 7,5 milyar olduğu düşünüldüğünde ; Dünyada üretilen gıda maddeleri artan nüfusa yeterli olmamaktadır. Yapılan araştırmalara göre dünyada yaklaşık 900 milyona yakın insanın yetersiz beslendiği ortaya çıkmıştır.  

               
Gıda tüketiminde tasarruf etmenin önemi yaşamın her alanında hayata geçirilmeli, israf önlenmeli, üretim arttırılmalıdır. 

                 
Gıda üretiminin az olduğu yoksul ülkelerde açlık ve yetersiz beslenme sorunu vardır. Açlık ve yetersiz beslenme dünyadaki tüm ülkelerin ortak sorunudur. Tüm ülkeler birlikte mücadele etmelidir. Bu soruna dikkati çekmek, çözüm yolları bulmak amacı ile her yıl Birleşmiş Milletlere üye tüm ülkelerde toplantılar düzenlenmekte, gıda yetersizliğine ve güvenli gıda üretimine çözüm aranmaktadır. 

                   
Yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarının nedenleri, besin üretim ve dağılımının yetersizliği, bilgisizlik, hızlı nüfus artışı, ekonomik güçsüzlük ve çevre sağlığının bozulmasıdır. Sadece bu sayı bile dünyamızın en büyük ve en önemli sorununun açlık olduğunu gösteriyor. Dünyanın bir çok yerinde insanlar, açlıktan ölmekte, iyi beslenemedikleri için hasta olmaktadırlar. Ülkemizde Gıda tüketimimiz ile üretimimiz arasında bir denge vardır. Ülkemizde  üretilen besin maddelerini iyi değerlendirmeliyiz. Ülkemizde günde 5 milyon Ekmek israf edilirken, yaklaşık yıllık 214 milyar liralık gıda israf edilmektedir. Gıda tüketiminde israfın önüne geçilmez ise bir çok insanımız yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalacaktır. 

                     
Ülkemizde özellikle büyük kentlerimizde yapılan bir araştırma sonucuna göre besin maddelerinin onda biri çöplüklere atılmaktadır. Atılan besin maddelerinin başında genelde tahıl ürünleri gelmektedir. Bu savurganlığın önlenmesi için üstümüze düşen görevleri yapmalı, savurganlığın her türüne de karşı çıkmalıyız. Besin maddelerini tüketirken tasarruf yapmayı bilmeli ,okullarda bu yönde eğitimler arttırılmalı, dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Savurganlığa karşı çıkmalı ; her harcamada, Dünyada açlıktan ölen, yardıma muhtaç insanların olduğunu unutulmamalıdır. Üretim arttırılmaz. İsraf önlenmezse açlıkla karşı karşıya kalabiliriz. 

                 
İnsanlar beslenme kurallarına uymalı, ne çok, ne de az yemeli , yeteri kadar beslenmelidir. En iyi beslenme zamanında dengeli ve düzenli beslenmedir. 

                   
Dünya nüfusundaki hızlı artıştan dolayı düzenli beslenebilmek yeterli değildir. İnsan sağlığına uygun Gıda üretimine ve dengeli dağıtımına  dünyadaki ülkeler daha çok önem vermelidir. Dünyada yaklaşık 2 milyar insan yanlış beslenme nedeniyle obezite veya aşırı kiloludur.  

                 
Ülkemizin gelecekte beslenme ve gıda sorunu yaşamaması için; dünyada yaşanan iklim değişikliği, tarımsal alanlarındaki azalma ve üretimde  azalma önemsenmeli , tarıma yatırımlar arttırılmalı, güvenli gıda üretimi ve tarımda dışa bağımlılığın önüne geçilmeli, ülkemiz tarımı ve çiftçimiz sürdürülebilir tarım desteklenmeli, gelirimiz ne olursa olsun gıda harcaması ve tüketiminde tasarruf edilmeli, israf önlenmelidir. Yerli ürün tüketimine önem verilmelidir.15.10.2019 

 

                                                                                                   
Müfit Akman 

                                                                                         
TZD Rize Şube Başkanı 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akman'dan, , Dünya, Gıda, Günü, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı