Haber Detayı
11 Haziran 2014 - Çarşamba 17:14
 
Aleksandr Dugin Haklı mı ?
Diğer Haberi
Aleksandr Dugin Haklı mı ?

ALEKSANDR DUGİN HAKLI MI?

Bir bilim adamının, bir siyasetçinin, bir toplum bilimcinin, sosyoloğun veya stratejisin ön görülerinin gerçekleşmesi onun uzak görüşlü olduğunu ve tezlerinin sağlamlığının kanıtıdır.

Rus dış politika danışmanı ve Neo-Avrasyacı akımının günümüzdeki önde gelen temsilcilerinden Aleksandr Dugin'in saptamaları ile düşüncelerinin ana hatları;

1-Avrasya İmparatorluğu, bağımsız Avrasya ülkelerinin özgür iradesiyle çok-kutuplu dünyanın bir kutbunu oluşturacak bir birlik gibi düşünülebilir. Çarist de değil, komünist de değil. Orijinal Avrasyacı felsefeye sahip, tamamen yeni bir projedir.

2-Ergenekon davasında tutuklanan kişiler, Türkiye'deki ABD karşıtı lobinin temsilcileridir. Bu kişiler Türkiye'nin ABD yanlısı politikaları terk ederek, Rusya ile yakınlaşmasını istiyordu. Burada suç unsuru NATO karşıtı olmaktır. İşte bu yüzden harekete geçen NATO yanlısı güçler, tıpkı diğer Doğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi aktif kişileri toplumdan uzaklaştırmak istiyor. Kesinlikle Rusya, Türkiye ve İran arasında bir stratejik ittifaka tam destek veriyorum. Bu, üç ülke için de en iyi çözümdür.

3-Protestan ruhu sadece püritenlerde, baptistlerde, quakerlarda, mormonlarda değil, hem Amerikan Krişnalarında, hem Moon tarikatında, hem Amerikalı cizvitlerde ve hem de dinsiz Amerikalı tüccarda bile kolaylıkla gözlemlenebilir. Tüm bunlar farklı düzeylerde Protestan ideoloji ile içli dışlıdır. Rusya için en değerli olan, şüphesiz olarak, Ortodoksluktur ve özellikle Ortodoksluğun en değerli, en önemli ve en saf kısmı olan eski Ortodoksluktur. Avrasyacılık interneti, Avrasyacılık tv'si, Avrasyacılık media sisteminin geliştirilmesi görevimizdir. Daha cesur bir şekilde biz "Avrasya bilimi", "Avrasya kültürü" ve başka benzeri terimleri kullanmalıyız. Avrasyacılar, birbirini parti rozetine veya parti parolasına göre değil, gözlerin ışıltısına, gönüllerden gelen iç ışığına, açık akıla ve sert iradeye göre tanımlanmalıdır. Postmodern bugün geliştiği istikamete gelişmeğe devam edecekse, demek ki, karşımıza insanlar değil, kiborglar, klon-mutantlar, atlantist golemler, yecüc ve mecüc taifeleri çıkacağı saat gayet yakındır. Ve büyük ihtimal, o saatte Avrasyacı olmak ile insan olmak aynı şey olacaktır.

4-Türkiye'de son zamanlarda, bir "Yeni Osmanlıcılık" akımı ortaya çıktı. Türkiye'nin çevre ülkelere müdahalesini savunan bu "Osmanlıcılık" akımı, Türkiye'ye ABD'den ithal edilmiş bir proje. ABD, Türkiye'ye, "siz Osmanlı'nın torunlarısınız" diyerek, Türkiye'yi bölge ülkeleriyle, özellikle Suriye'yle savaşa sokmaya çalışıyor.

5-Türkiye'nin tamamen ABD'nin rotasına girdiğini gösteren gelişmeler var. Bunlardan biri, Ergenekon ve Balyoz davalarıdır. Burada tutuklanan ve sindirilen askerler, siyasetçiler ve aydınların hemen hepsi, ABD'ye mesafeli olan ve Türkiye'nin Rusya ve diğer Avrasya ülkeleriyle yakınlaşmasını savunan kişiler. Türkiye'deki Ergenekon ve Balyoz davaları aracılığıyla yürütülen süreç, Moskova'da, ABD tarafından planlanan ve Rusya'yı da hedef alan bir süreç olarak görülüyor ve Kremlin'de tedirginlik yaratıyor.

Ancak geçen yıl Aydınlık Gazetesinden Rafet Ballı Dugin'le Moskova'da yapmış olduğu röportajda şunları ifade etmiştir.

a-Hükümetiniz Amerikan yanlısı ve Türk karşıtı, Iran karşıtı, Rus ve Avrasya karşıtı bir politika izliyor. Ülkenizin dış politikası Türkiye'yi çökertecek ve parçalayacak nitelikler taşıyor.

b-Suriye'de Esad'ın durumu kontrol altında tuttuğu her geçen gün, küresel kapitalist sistemin sonu yaklaşıyor. Esad, şu anda politik konumunun zirvesindedir.

c-Türkiye, Rusya ve Avrasya'nın düşmanları arasına girdi. Türkiye tamamen NATO'nun ve ABD'nin yönetimindedir. TÜRKİYE KENDİNİ PARÇALAMA YOLUNDA İLERLİYOR.

d-Rus devleti T.C. Devletinin politikasına çok sert,Ankara''nın Suriye ve başka sorunlardaki politikası Rusya'nın tepkisini çekiyor.

e-T.C. Başbakanı bugünkü siyasetlerini sürdürürse, kendi iktidarının sonunu getirir. Ama "TÜRKİYENİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN SONU OLUR BU."

f-Bence Türkiye'nin en fazla 10 yılı var; "KURDİSTAN AYRILIR, TÜRKİYE'NİN EN AZ ÜÇTE BİRİ GİDER. BU BAŞKA AYAKLANMALARI TETİKLER. İÇ SAVAŞ BAŞLAR VE İKTİDAR BİR DEVRİMLE YIKILIR."

Uluslar arası bir stratejistin haklılığı kendini çok mutlu kılabilir ancak onun Ülkemiz için ön görülerinin gerçekleşmesi ise bizi de mutsuzluk girdabına zerk eder. Ülkemizin manzara-i umumiyesine baktığımızda;

Sahi Dugin ön görülerinde haklı olabilir mi?

Nizamettin BİBER

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Aleksandr, Dugin, Haklı, mı, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı