Haber Detayı
08 Ekim 2013 - Salı 12:52
 
Arıcılık ve Çay işletmeciliği Alerjik Hastalığına Neden Oluyor
Diğer Haberi
Arıcılık ve Çay işletmeciliği Alerjik Hastalığına Neden Oluyor

Arıcılık ve çay işletmeciliği alerjik hastalığına neden oluyor

Rize’de Erişkin İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Polikliniği Doğu Karadeniz Bölgesine hizmet veriyor.

Türkiye’de dört kişiden birinin alerjik hastalığının bulunuyor. Alerjik Hastalıklara batı tarzı yaşam ve organik hayattan uzaklaşmak neden oluyor. Rize’de ise en çok arıcık ve çay işletmeciliğinin yapılması neden oluyor.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adile Berna Dursun, yaptığı açıklamada, “yaşanılan bölgenin yapısına, yaşam koşullarına ve kültürel farklılıklara bağlı olarak farklı bölgelerde farklı alerjik hastalıklar daha fazla görülebilir” dedi.

Dursun, “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde İmmünoloji ve alerjik hastalıklar 2013 yılının Temmuz ayından itibaren hizmet vermeye başladığını ve böyle bir bölüm kurabilmek için en önemlisi fiziki şartlara uygun bir şekilde sağlamak ve deneyimli, eğitimli yardımcı sağlık personeli bulmak gerekiyor” diye ifade eden Dursun, şöyle devam etti:

-Rize’de en çok arıcık ve çay işletmeleri alerjik reaksiyon

“Doğu Karadeniz Bölgesinde hem erişkin alerjik hastalıkları laboratuvarı hem de erişkin alerjik hastalıklar uzmanı Temmuz 2013 tarihine kadar hiç bulunmamaktaydı. Doğu Karadeniz Bölgesinde artık erişkin hastalara hizmet veren bir immünoloji ve alerjik hastalıklar polikinliğimiz var. Bu bölgenin özelliği nedeniyle özellikle ev tozu akarı duyarlılığı, küf mantarı duyarlılığı, bunlara bağlı alerjik nezle, alerjik rinit ve astım hastalıkları çok sık görülmektedir. Bu hastalara yönelik tanısal yaklaşımlar, tedavi yaklaşımları, aşı tedavisine varınca kadar hepsi eğitimli hemşirelerimiz ve uzman doktorumuz tarafından verilmektedir. Diğer önemli bir nokta bölgeye özel olarak arıcılık ve çay işletmeleri nedeniyle özellikle yaz ayları sonunda arı sokmaları da alerjik reaksiyonlardır. Bu reaksiyonlar arının soktuğu yerdeki hafif kabarıklıklardan alerjik şoka, hatta ölümle sonuçlanan çok ciddi geniş yelpazede yer almaktadırlar. Aşı tedavisinin bu hastalarda hayatı kurtarıcı önemi var. Arı alerjisi olan hastalarda ise aşı tedavisi bir uzman tarafından uygun ortamda yapılması gerekmektedir” dedi.

Erişkin alerji hastalıkları bölümümüzde hem gıda alerjileri, hem de ilaç alerjilerine yönelik her türlü tanısal yaklaşımlarına deri testlerinden, ilaç ve gıdaların provokasyon testlerine kadar hepsi randevu usulü ile uygulanmaktadır.

-Alerjik Hastalıklara batı tarzı yaşam ve organik hayattan uzaklaşmak da neden oluyor

Tüm dünya da alerjik hastalıklar giderek artmakta olduğunu söyleyen Dursun, şöyle devam etti:

“Bunun çok çeşitli sebepleri vardır. Artık batı tarzı yaşama tarzının ilerlemesi, organik hayattan uzaklaşmak alerjik hastalıklar diyince yediden yetmişi ilgilendiren çok geniş yelpazede yer alır. Genellikle hastaların vücutlarında döküntüler, alerjik nezle, bahar nezlesi, saman nezlesi dediğimiz hastalık grupları görünmektedir.

-Türkiye’de dört kişiden bir kişinin alerjik hastalığı var

Bebeklerden yaşlı hastalara kadar toplumumuzdan herkeste görülebilen alerjik hastalıklar, genel olarak baktığımızda ülkemizde dört kişiden birinde yani %25’nde alerjik hastalıklar vardır. Yaş grubuna göre görünen alerjik hastalıkların sıklıkları değişmektedir. Çocukluk yaş grubunda daha ziyade besin maddesi, gıda alerjileri, egzema ön plandayken, yaş ilerledikçe ilk ve ortaokul çağlarına geldikçe alerjik nezle, alerjik rinit beraberinde astım gibi olaylar eşlik etmektedir. Erişkin yaş grubunda ise astım ön plana çıkarken, ilaç alerjileri eklenmekte ve çalışma ortamına bağlı mesleki alerjiler ortaya çıkmaktadır. Yaşlılarda ise şimdiye kadar saydığımız alerjik hastalıklarla karşılaşma riski vardır.

-Doğu Karadeniz Bölgesinde hizmet veriyoruz

Erişkin alerji uzmanı sayısı 2013 yılı itibari ile Türkiye’ye sadece 50 kişiyle hizmet verdiklerini söyleyen Dursun, “Karadeniz Bölgesinde ise çocuk alerji uzmanı Samsun ve Trabzon’da olmasına rağmen erişkin alerji uzmanı Karadeniz’de batıdan doğuya hiçbir yerde bulunmamaktadır. Rize’ye ya da Doğu Karadeniz’e en yakın erişkin hastalıklar uzmanı Ankara’da vardır. Bu nedenle tek erişkin uzmanı olarak Doğu Karadeniz’de çok geniş yelpazede bir popülâsyona hizmet vermekteyiz.

Her ne kadar alerji denilince akla deride kaşıntı, burun akıntısı ve hapşırma gelse de alerjenin etkilediği organa göre birçok farklı alerjik hastalık vardır. Bunların başında alerjik bronş astımı, alerjik burun ve göz nezlesi (saman nezlesi, bahar nezlesi ve tıbbı adıyla alerjik rinokonjoktivit), besin alerjisi, ilaç alerjisi, deri alerjisi (bebeklik egzeması, egzema ve tıbbi adıyla atopik dermatit), hayvan alerjisi, böcek (arı) alerjisi, lateks (kauçuk) allerjisi ve çalışılan ortamdaki maddelere karşı olan mesleki allerjiler gelmektedir.

Alerjik hastalıklar sonuç olarak genetik bir zeminde çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkabilen, tüm dünyada yaygın görülen, her yaştan bireyi etkileyebilen, yaşam kalitesini bozan, okul ve iş gücü kaybına neden olabilen ve maliyeti yüksek kronik hastalıklardır.

   

-Türüt: “Bölge insanı artık birçok alanda şehir dışına gitmek zorunda kalmıyor”

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Yöneticisi Doç.Dr. Hasan Türüt ise yaptığı açıklamada, hastane olarak bölge insanına üst düzey hizmet vermek en büyük hedeflerimizden biri olduğunu söyleyen Türüt, “bölge insanı artık birçok alanda şehir dışında gitmek zorunda kalmayacak ve kalmıyor. Alerji İmmünoloji birimimizde Prof. Dr. Berna hocamızın bölgemize gelişiyle üst düzey bir laboratuarı bünyesinde bulundurmakta ve Türkiye’nin ancak bazı büyük şehirlerinde yapılabilmektedir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Arıcılık, ve, Çay, işletmeciliği, Alerjik, Hastalığına, Neden, Oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı