Haber Detayı
03 Kasım 2014 - Pazartesi 14:12 Bu haber 249 kez okundu
 
Aşureniz Mübarek Olsun.
- Haberi
Aşureniz Mübarek Olsun.

AŞURENİZ MÜBAREK OLSUN

Bugün Muharrem ayının onuncu günüdür. Muharrem’in onuncu gününe Aşûre Günü, dokuzuncu günü ile onuncu günü arasındaki geceye de Aşûre Gecesi denir. Muharrem ayı, Kur’ân-ı kerîmde kıymet verilen dört aydan biridir. Aşûre Gecesi, bu ayın en kıymetli gecesidir.

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

“Aşûre Günü zerre kadar sadaka veren kimseye, Allahü teâlâ Uhud Dağı kadar sevap verir.” [Şir’a]

“Aşûre Günü’nün orucu, bir senelik geçmiş günahlara kefârettir.” [Müslim]

“Allahü teâlâ, Aşûre Günü’nü üstün kılmıştır. Allahü teâlâ, gökleri, yeri, dağları, denizleri, yıldızları, Arş’ı ve melekleri, Âdem Aleyhisselâmı Aşûre Günü yarattı. İbrahim Aleyhisselâmın dünyaya gelişi ve Nemrud’un ateşinden kurtuluşu Aşûre Günü oldu. İbrahim Aleyhisselâma, oğlunun yerine kesmek için, büyük koç bugün ihsan edildi.” [Taberanî]

Âdem Aleyhisselâmın tövbesinin kabulü, Nûh Aleyhisselâmın tufandan kurtulması, Firavun’un boğuluşu, Yakub Aleyhisselâmın oğluna kavuşması, Eyyûb Aleyhisselâmın hastalıktan kurtuluşu, Yûnus Aleyhisselâmın balığın karnından çıkması, İsa Aleyhisselâmın göğe kaldırılışı... hep Aşûre Günü olmuştur.

Allahü teâlâ, birçok duâları Aşûre Günü’nde kabul buyurdu. Bugün aşûre pişirmeyi ibâdet sanmak, bidattir, günahtır. Muhammed Aleyhisselâmın yaptığı veya emrettiği şeyleri yapmak ibâdet olur. Din kitaplarının yazmadığı, hakiki din âlimlerinin bildirmediği şeyleri yapmak sevap olmaz, günah olur. Bugün, herhangi bir tatlı yapmak, tanıdıklara ziyafet, fakirlere sadaka vermek sünnettir, ibâdettir. Bu günlerde oruç tutmak çok sevaptır. Yalnız onuncu günü değil, bir gün önceki veya bir gün sonraki günle birlikte tutulur. Aşure gününüz ve geceniz mübarek olsun.

 Bayram Ali Kavalcı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşureniz, Mübarek, Olsun.,
Yorumlar
Haber Yazılımı