Haber Detayı
23 Şubat 2020 - Pazar 00:13
 
AVCI'DAN RİZELİLERİ FERAHLATAN AÇIKLAMALAR.
Siyaset Haberi
AVCI'DAN  RİZELİLERİ FERAHLATAN AÇIKLAMALAR.

Meclis çalışmalarından fırsat buldukça her hafta sonunu Rize'ye ayıran Milletvekilimiz  Sayın Muhammet AVCI ile Rize Belediye Bloklarının yenilenmesi, Dolgu alanında düşünülen kentsel dönüşümün nasıl olacağı, düşünülen dönüşümün ilimizin gündemine nasıl ve nicin oturduğunu, şehirde insanları tedirgin eden dönüşümün ne zaman başlayacağını , evlerin iş yerlerinin Katarlılara mı satılacak algısının doğru olup olmadığını, bu algının neden kimlerin çıkardığını, kamulaştırmalardaki  sıkıntıları ve ilimizdeki yatırımlar konusunda geniş perspektifli samimi bir söyleşide bulunduk.
               

B.A.TURAN : Belediye bokları, doktorlar sitesindeki ve oradaki çok katlı binaların  dönüşümü nasıl olacak ?


AVCI : Belediye blokları alanının 24 bin metrekare ve yapılar  tehlike arz etmeye basladı.  Yıllardır konuşulan bir konu.Dönüşüme başlamadan önce  oluşabilecek sıkıntıları esnaf, belediye ve vatandaşlarımızla  toplantılar yapılıp istişareler  içerisinde olacağız. Özellikle çalışan emekçilerin (işçiler), iş yerlerindeki kiracıların mağduriyetlerinin önlenmesi konusunda endişe etmemeleri için çalışıyoruz . İş yeri sahiplerine geçici iş yerleri yaparak mağduriyetlerinin giderilip emekçilerin de işlerine devam etmelerini sağlayacağız. Herşeye rağmen yine de oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek için titizlikle çalışıyoruz.
              
Belediye bloklarını modern şekilde inşa etmeyi düşünüyoruz. Bu alan üzerindeki kat sayısı bir artı beş (1+5) olacaktır.  Belediye bloklarının yenilenmesi ve  modern bir Rize'yi oluşturmak için herkesin hemfikir olduğunu, bütün bu fikir birlikteliğine rağmen bizlerin derdinin dönüşümle birlikte hiç kimsenin özellikle emekçilerin mağduriyet yaşamasının önüne geçmektir.
                


B.A.TURAN : Sahil dolgu alanındaki kentsel dönüşümüm nasıl olacak, dönüşümden sonra bu meskenlerin KATARLILARA  satılacağı algısı var dönüşümden sonra bu yerleşim alanının 3 veya 4 kat mi  olacak bu konuda neler söylersiniz ?


AVCI:  Belirtilen sahil dolgu alanındaki bina ve iş yerlerinin yıllarca konuşuldu, hatta ülke gündemine bile getirildi. Dolgu alanındaki bazı binaların deniz suyundan dolayıdır ki demirlerinin çürüdüğünü bu konunun uzmanları tarafından raporlandığı biliniyor. Bilinmesinde yarar vardır ki, bizim o bölgede dönüşüm çalışmamız yoktur. (Fakat sahildeki  Belediye sitelerinin meskenlerinin  bir an önce belediye bloklarıyla birlikte dönüşümü yapılmasını düşünüyoruz.) Hele ki dolgu alandaki bölgede, algı yaratıldığı gibi,  3 veya 4 kat gibi bir düşüncemizin  olması mümkün değildir. İnsanlarımız müsterih olsunlar, ilerde o bölgede dönüşüm düşünülürse kent esnekliğine uygun çarpık olmayan, depreme dayanıklı binalar inşa edilecektir. Şehrin içine bir artı beş kat verecek anlayiş, sahilde dolgu alanındaki yerleşim alanına daha düşük kat vermeyecektir.

                
B.A.TURAN : Rize'deki 
Kamulaştırma mağdurlarının durumu ne olacak ?


AVCI : Eskiden yeşil alan olan yerlerin inşaat alanlarına katılarak daire ve iş yeri yapıldığını dolayısıyla sıkıntıların oluştuğunu veya bina yapılırken iş yerlerinin şerefiyesi gösterilmediğinden bir dükkan, bir daire parası gibi kamulaştırılma yapıldığını yapılan bu yanlışlıkların yıllar önce yapıldığından şimdi kamulaştırılma yapılırken fark edilmiştir.

Mağduriyetlerin nereden kaynaklandığını biliyoruz Konu hukuki bir konudur. kamulaştırma mağdurlarının yasalar çerçevesinde her zaman yanlarındayız. Bu konuda uzmanlar tarafindan ne yapılabileceğinin çalışmalarını yaptırıyoruz.
                 

B.A.TURAN: Rize'de Bu yaz kazma vurulacak yatırım neresi olacaktır? 


AVCI : Meteler kavşağından Dosma'ya kadar olan bulvarda kazma vurulacak nun müjdesini veriyorum.
            

B.A.TURAN : Bürokraside değişimm var mı?

 

AVCI : Bazı kurumlarımızda  daha kaliteli bir hizmet sunabilmek adına görev değişimleri olacaktır.. 

 

Avcı'nın bu açıklamalarından sonra şahsen  belirtmek isterim ki, kat sayısında sıkıntı olmayacağını, ayrıca bu dönüşümde  emekçilerin düşünülmesinin de beni ayrıca memnun ettiğini ifade etmeliyim.
                 

Sayın Vekilimiz le yaptığım geniş söyleşide vekilin ilimiz insanının her sıkıntısından haberdar oldugunu, devam eden yatırımları ve düşünülen devasa yatırımların takibini  yaptığını , şehirde konuşulan algının yanlış olduğunu, düşünülen kentsel dönüşüm ve yenilemede mağduriyetlerin  en aza indirilmesi için kafa yorduğunu hissettim.

 

Benim şahsi görüşüm, bu büyük dönüşümde herkes mutlu olmayacaktır, asgari mutsuz insanımız olması dileğimdir, bu dönüşümün şehrimize ayrı katma değer getireceğini muhakkaktır. Bizler bir takım sıkıntilar yaşasak ta, çocuklarımıza  yaşanılabilir bir kent bırakacağımız için üçüne beşine bakmamalıyız.  

 

Şunun da altını çizmeliyimki ! Rize'ye geçmişte hizmet eden Sayın Belediye Başkanları, bugün kamulastırma mağduru olan insanlarımız var ise bunlar sizin eserinizdir. Gecmiste güya kıyak ettiğiniz insanların evlatları torunları sizlerin yanlış kararlarinınızın uygulamalarınızın mağduriyetini yaşiyor bilesiniz. Bu  mağduriyet yaşayanların vebali  kimin? Allah katında,,,,, 

 

Hayatta  ve sağlığı yerinde olan eski başkanlar   Hocaların hocası Necati hocaya sorup öğrenin ...  GUNAHKARSINIZ

Kaynak: () - Bayram Arif TURAN Editör:
Etiketler: AVCI'DAN, , RİZELİLERİ, FERAHLATAN, AÇIKLAMALAR., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı