Haber Detayı
17 Eylül 2013 - Salı 15:45
 
Bakırcı, Kimi Eleştirdi, Validen Ne İstedi ?
Diğer Haberi
Bakırcı, Kimi Eleştirdi, Validen Ne İstedi ?

ATAÜRK’ÜN RİZE’YE GELİŞİNİN 89. YILDÖNÜMÜ DÜN KUTLANIRKEN GÜNDEME DAMGAYI YİNE  RİZE BELEDİYE BAŞKANI HALİL BAKIRCI VURDU

BAŞKAN BAKIRCI İSİM VERMEDEN CHP’Yİ VE ADD RİZE ŞUBESİ’Nİ ÇOK SERT BİR ÜSLUBLA ELEŞTİRDİ

HALİL BAKIRCI, RİZE VALİSİ NURULLAH ÇAKIR’DAN BEKLETİLEN SİLAH RUHSATLARININDA İMZALANMASINI DA İSTEDİ

T.C.’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Rize’ye gelişinin 89. Kuruluş yıldönümü dün Rize’de çeşitli etkinliklerle kutlanırken gündeme damgasını yine Rize’nin AKP’li Belediye Başkanı Halil BAKIRCI vurdu.

Başkan BAKIRCI Cumhuriyet alanındaki dünkü kutlama törenlerinin sabah bölümünde yaptığı sert usluplu konuşmasında isim vermeden ana muhalefet partisi CHP ile yandaşlarını ve Atatürkçü Düşünce Derneği Rize Şubesini ağır bir dille eleştirdi.

Rize Belediye Başkanı Halil BAKIRCI konuşmasında özetle şunları söyledi. “Ben 10 yılı aşkın bir süredir Rize’de Belediye Başkanıyım, bu ve bunun gibi tüm tören ve etkinliklere her zaman gönülden inanarak katılıyorum. Ama gel gör ki; Atataürk’ün ismini kullanan O’nun partisiyiz diye politika yapanları bu tür törenlerde Rize’de ne dün gördük, ne de bugün. Ve yarın da görmeyeceğimize adım gibi inanmaktayım. Bu kuruluşların Başkanları, yandaşları, bu törenlere neden katılmazlar acaba? Öyle kapılarına duvarlarına Atatürk isimlerini asmak ve yazmakla olmuyor bu işler, katiplerini,odacılarını ve bekçilerini adeta törenlere gönderenler ucuz politika yapıyorlar ve yıllardır da bu nedenlerden dolayı yerlerinde sayıyorlar”

Seçmenlerinin ve Rize’lilerin “Halo Dayı, Deli Helil ve İmparator” isimlerini taktıkları Rize’nin AKP’li Belediye Başkanı Halil BAKIRCI dünkü konuşmasında Rize Valisi Nurullah ÇAKIR’ı da silah ruhsatlarını imzalamadığı ve vermediği içinde eleştirdi.

Başkan BAKIRCI, Vali ÇAKIR için de şu ifadeleri kullandı. “Sayın Valimiz bilmelidir ki; Rize’lilerin ve Karadeniz’lilerin silah tutkusu aşırı derecededir. Zira Hemşerilerimiz silahla yatar, silahla kalkarlar, 89 yıl önce de Rize’liler Atamızı silah atışlarıyla karşılamışlardır.

Benim Hemşerilerim silahları nerede ve ne zaman kullanacaklarını çok iyi bilirler. Onun için sayın Valimiz bekleyen ruhsatları bir an önce lütfen imzalasın”.

BAKIRCI’nın bu konuşması protokol ve vatandaşlarca dakikalarca alkışlanırken Vali Nurullah ÇAKIR’ın yanıtı da ALKIŞ oldu.

Eski Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay MATARACI’nın da katıldığı dünkü törenlerin Cumhuriyet Alanındaki törenin sunumunu Rize Merkez Kurtuluş Ortaokulu Öğretmeni Şule Cıvgaz KAZANCIOĞLU yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumunu Türk Telekom Güzel Sanatlar Spor Lisesi Müzik Öğretmeni Nur Yasemin BAŞKAN GÜNAL yaptırdı.

Ardından Rize Valisi Nurullah ÇAKIR alandaki Atatürk Anıtına Çevik kuvvet polisleri eşliğinde çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Rize Garnizon Komutanı Jandarma Albay İsmet CANSEVER’de jandarmalar eşliğinde Atatürk Anıtı’na Garnizona ait olan çelenk’i koyarak saygı duruşunda bulundu.

Güne damgasını vuran Rize Belediye Başkanı Halil BAKIRCI’da zabıtalar eşliğinde ATA’nın eşliğine çıkarak hem çelenk koyan hem de saygı duruşu yapan üst düzey üçüncü isim oldu.

Rize Lisesi Öğrencisi Aslı YELKEN ve Zihniderin Reşadiye Ortaokulu Öğrencisi Gülben KAKŞİ ATATÜRK ile ilgili okuduğu duygusal şiirlerle dikkat çektiler.

Öte yandan Rize Belediyesi’nin Folklor Ekibinin dünkü etkinliklerde sergilediği yöresel oyunlar ilgiyle izlenirken bu coşkulu Karadeniz Horonuna dayanamayan başta Rize Valisi Nurullah ÇAKIR, Rize İl Garnizon Komutanı İsmet CANSEVER, Rize Belediye Başkanı Halil BAKIRCI ve yüzlerce Rize’li vatandaşta katılarak aşırı güneş altında horon oynayarak adeta tüm hünerlerini sergilediler.

Bu arada Rize Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünün Kız ve Erkek Judo Takımı Antrenörleri Ramazan ÖZTÜRK yönetiminde Cumhuriyet Alanında aşırı sıcağa karşın birbirinden ilginç sergiledikleri gösterileriyle dikkat çektiler.

Cumhuriyet Alanındaki bu etkinlik ve törenlerin ardından Müftü mahallesi’ndeki Atatürk Evi ziyaret edildi.

Atatürk konulu slayt gösterisi ve gönül elçileri projesi kapsamında Atatürk konulu canlı performans resim çalışması da yapıldı.

Törene AK PARTİ  ve CHP İl Örgütleri Temsilcileri ile katılırken MHP Rize İl Başkanı O. Cem KAZMAZ ve Yönetimi tam kadro olarak törenlerde yer aldılar.

(Faik Bakoğlu)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırcı,, Kimi, Eleştirdi,, Validen, Ne, İstedi, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı