Haber Detayı
23 Eylül 2013 - Pazartesi 18:39
 
Başkandan Bir Eleştiri Bir Müjde VİDEO
Diğer Haberi
Başkandan Bir Eleştiri Bir Müjde VİDEO

Rıza Çakır’dan Bir Eleştiri Bir Müjde

Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Kar ve Çayeli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Askoroz deresi Akarsu köyü mevkiinde meydana su arızasının giderilme çalışmalarını yerinde incelediler. İncele sonrası bir açıklama yapan Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır yaptığı açıklamada;

Üç gündür yağan yağmurlar neticesinde Askoroz deresinin gelmesiyle ciddi bir felaket yaşamıştık. Çayeli ve Gündoğdu’ya giden su hattımız tahrip olmuştu. Bu gün Allah’a şükür yağmur kesti. Dere biraz indi. Çalışmalara son surat başladık. Şu iki makine devrede kamyonlar vs. çalışmayı yapıyoruz. İnşallah yakın bir zamanda hep Çayeli’ne hem Gündoğdu’ya suyu vermiş olacağız. Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oldu. Halkımıza karşı cidden kendimizi sorumlu hissediyoruz. Haklarını helal etsinler. Dedikten sonra Andon suyunun Çayeli gelişi konusunda da bilgiler vererek şunları söyledi. Bir gerçeğine kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. İçinde bulunduğumuz Askoroz dersinin akar alanı tahminen 100 metredir. Burada DSİ’nin de ortak olduğu bir HES Projesi var. HES Projesini yapım aşamasında dere yatağının %80’i kapatılmış durumdadır. HES’ten dolayı 3 ay önce tekrar bir sıkıntı yaşadık. Borumuz açığa kaldı. O boruyu 20 metre içeriye deplase ettik. Deplase etmemize rağmen proje devam ettiği için dere bu tarafa geliyor. Derenin bu tarafa gelmesiyle Hem Güneysu karayolu tahrip oluyor. Hem Gündoğdu ve Çayeli’ne gelen su hattımız tahrip oluyor. Onun için cidden üzgünüz. Biz burada su hattını geçirirken 2005 yılında DSİ ile protokol imzalayarak tahkimatın arkasından geçirmiştik. Ama maalesef tahkimat bir defa gitti. Daha sonra tekrar gitti. Şu an ciddi bir sorun yaşamamıza rağmen bu akşam inşallah suyu vereceğiz. Ama bu geçici olacak bu dere böyle olduğu müddetçe HES burada çalışmasını devam ettiği müddetçe bir hattımız deplase ederek yolun diğer tarafına almayı düşünüyoruz. O çalışmayı da başlatacağız. Burada tarihi olaya şahitlik yapıyoruz. Bir seneden beri yapmış olduğumuz çalışması kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Aslında Çayeli’mizin Andon suyuna ihtiyaç yoktu. En 15 yıl önce idi Andon birliği kuruldu Çayeli’ni de ona üye ettiler. Bizden önceki ağabeylerimiz ona üye olmuştu. Suyu oradan alma durumunda kaldık. Bizim Andon’a ihtiyacımız yok. Allah zaten suyu bize bolca vermiştir.

Çok yakın bir zamanda ihalesi yapılacak olan Çayeli Seslidere su projesi hakkında da bir bilgiler veren Başkan Çakır şunları söyledi; Bir seneden beri Başbakanımızın bilgisi dâhilinde bakanımız ve değerli ağabeylerimiz ile birlikte yaptığımız bir çalışmamız var onu kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Çayeli’nin Seslidere köyünden saniyede 152 metre debisi olan bir suyumuz var. Su tahsisi konusunda DSİ ve Milli Emlak ile anlaştık. Ölçümlerini yaptırdık. Sayın Başkanımızın onayı gereken konuda kendileri suyun Çayeli Belediyesine verilmesini onayladılar. Hayırlı uğurlu olsun talimatımıza verdik. İller bankası şu anda bizim adımıza proje ihalesine çıkıyor. Zannedersem önümüzdeki hafta buda olacak. Bir ay sonrada ihale aşamasına geçilecek. İnşallah Seslidere suyu bir yıl içesinde Çayeli’ne gelecektir. 100 bin kişiye yetecek niteliktedir. Sadece Çayeli’nin merkezî değil güzergâhtaki bütün köyler bu sudan faydalanabilecektir. Çayeli seslidere suyu projesi tamamlandığında tarihi su sorununu halletmiş olacağız. Elimizde olmayan nedenlerden dolayı vatandaşımıza bazı sıkıntılar verdik. Öğrencilerimize su dağıttık. Tanklar taktırdık. Elimizde olmayan bu olumsuz durumdan dolayı ilçemize su veremedik. Mağdur ettiğimiz vatandaşlarımızda haklarını helal etmelerini istiyoruz. Hepsinden özür diliyoruz. Hem bugünkü çalışmanın hem de gelece yönelik Seslidere suyunun Çayeli’mize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkandan, Bir, Eleştiri, Bir, Müjde, VİDEO,
Yorumlar
Haber Yazılımı