Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 14:36
 
BEKAROĞLU'^NDAN GÖKÇEK VE SABAH'IN İFTİRASINA CEVAP
Siyaset Haberi
BEKAROĞLU'^NDAN GÖKÇEK VE SABAH'IN İFTİRASINA CEVAP

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanı İ.Melih Gökçek'in kendisini gizemli ilişkiler içinde göstermeye çalıştığı paylaşımına ve bunu dayanak gösterip haberleştiren Sabah gazetesinin kendisi hakkındaki haberine açıklama getirdi.


Gökçek, Wikileaks belgelerine atıfta bulunarak, Bekaroğlu'nun 2007 yılında ABD Büyükelçiliği heyeti ile yaptığı görüşmenin gizli olduğunu ve telgrafla gerçekleştirildiğini, bu görüşmede Dink suikastine ilişkin Türkiye aleyhine demeç verdiğini iddia etmiş, Sabah gazetesinin dünkü (02.07.2020) tarihli sayısında Damla Kaya imzasıyla haberleştirilmişti.


Kendisine iftira atıldığını belirten Bekaroğlu, Melih Gökçek'in ve Sabah Gazetesinin bağımsız yargı önünde bunun hesabını vereceklerini ifade etti. Haberde iddia edildiği gibi kimseyle gizli bir görüşme yapmadığını ve bunun telgrafla yapıldığı iddiasının ise kuyruklu yalan olduğunu vurgulayan Bekaroğlu, yabancı ülke temsilcilerinin zaman zaman siyasetçilerle görüşme talebinde bulunduklarını hatırlatarak, ABD Büyükelçiliği heyeti ile 2007 yılında yaptığı görüşmede Hrant Dink suikastının da gündeme geldiğini ve bunun sosyopsikolojik değerlendirmesini yaptığını, Türkiye aleyhine herhangi bir konuşmasının olmadığını belirtti.


Bekaroğlu'nun konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklama şöyle:


Kamuoyuna Duyuru;


Melih Gökçek ve Melih Gökçek’i kaynak göstererek haber yapan Sabah ve Takvim gazeteleri şahsıma iftira atmışlardır; bağımsız yargı önünde bunun hesabını vereceklerdir.
 

 1. Aslında haberin içeriğinden de anlaşılacağı gibi hiç kimse ile gizli görüşme yapmadım, devletin aleyhine de konuşmadım. Melih Gökçek yalan söylüyor.
   
 2. ABD Ankara Büyükelçiliği heyeti ile rutin bir görüşme yaptım. Ankara’daki yabancı temsilcilikler ile siyasi partiler ve siyasiler arasında zaman zaman görüşmeler yapılır. Bu görüşme de onlardan biriydi.

  Ben bu tür görüşmeleri parti genel merkezinde yapardım ve bu görüşme de parti genel merkezinde yapılmıştır. Heyette ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevlileri vardı. Janice G. Weiner de heyetin içindeydi, o dönem ABD Ankara Büyükelçiliği siyasi danışmanıdır.

   
 3. Görüşmeyi telgrafla yaptığım ise kuyruklu yalandır. Hayır hayır, bunlar İngilizce bilmedikleri için kadının ABD makamları ile yaptığı görüşmeyi sanki ben yapmışım gibi yanlış anlamış değiller. Beni gizemli ilişkiler içinde olan biri şeklinde göstermek için bu yalana başvuruyorlar.
   
 4. Haberde kullanılan belgelerde de açıkça görüldüğü gibi ABD heyeti ile yaptığım görüşmede değişik siyasi konuların yanında Hrant Dink cinayeti de konuşuldu. Haberde kullanılan belgelerden de anlaşılacağı üzere, Dink cinayetinin sosyopsikolojik bir yorumunu yapmışım.
   
 5. Bu Melih Gökçek’e şunu sorun lütfen; kendileri hiç ABD ya da diğere ülkelerin Büyükelçilik görevlileri ile görüştüler mi, yabancı ülke temsilcileri kendilerini hiç makamlarında ziyaret etti mi?
   
 6. Melih Gökçek’in, milli görüş geleneğinde yabancı ülke temsilcilikleri ile görüşmeleri ilk yapan kişinin Sayın Recep Tayip Erdoğan olduğunu bilmesi gerekir. Acaba Erdoğan ile ilgili örneğin; “İngiliz Konsolosu ile ne görüştün?” diye bir paylaşım yapar mı?
   
 7.  Gökçek ajan olarak takdim ediyor ama sizin için araştırdım; 2005-2008 yılları arasında ABD Ankara Büyükelçiliğinde siyasi danışman olan Janice G. Weiner, değişik ülkelerde büyükelçilik dahil değişik görevlerde ABD’yi temsil etmiş bir diplomattır. https://icfrc.org/2015/12/03/janice-weiner-wednesday-december-9-2015/

   
Kaynak: Editör:
Etiketler: BEKAROĞLU'^NDAN, GÖKÇEK, VE, SABAH'IN, İFTİRASINA, CEVAP,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BEKAROĞLU'^NDAN GÖKÇEK VE SABAH'IN İFTİRASINA CEVAP
Yorumlar
Haber Yazılımı