Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 00:12
 
"Bize her yer Rize değil, Her yer Rize kadar güzel değil..."
- Haberi

Kendine ait kelimeleri olanların az ama emanet repliklerle hayat tüketenlerin çok olduğu ülkemde; “KİMSEYE ETMEM ŞİKAYET, AĞLARIM BEN HALİME"...kim söylemiş olabilir? Gerisini okumadan hadi bir tahminde bulunun! A) Yemeği tuzlu yapan B) Telefonu geç açan C) Erkek çocuk doğuramayan D) İzinsiz evden çıkan E) Ağlayan bebeği susturamayan F) Şiddet neticesinde mor gözüyle  hastanede,poliste "Merdivenden düştüm, kapı çarptı diyen" ... KADIN yazmak istemesem de,maalesef ülkemde hal bu!

Kadınların yarısından fazlası, değil günü yaşamak, yaşadığı şiddeti dahi anlatamıyor… Ve belki bunu hisseden bir kadın şair, yaklaşık yüz sene öncesinden ses veriyor günümüz kadınlarına… “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime, Titrerim mücrim gibi, baktıkça istikbalime…” diye sitem ediyor İhsan Raif. *ihsan Raif'in hazin hayat hikayesi 1877 – 1926 yıllarında yaşayan İhsan Raif. Bir güne sığdırılmayı kabullenmeyen her kadın gibi sitem ediyor aslında… Her gün 3-4 kadının öldürüldüğü memleketimde; kadınlar gününü kutlamak…Kamera şakası olsa gerek… Ne müthiş değil mi? Yılda bir gün ardı ardına gelen yazılı açıklamalarla, “Türkiye’de kadınlar ne kadar önemliymiş” onu fark ediyoruz. Fark etmekle de kalmıyor, ‘Empatinin’ dibine vuruyoruz! Tüm kurumlar kadın hakları savunucusu oluyor 24 saatliğine! Erkek egemen sistem empati yapmaktan yorgun düşüyor. Ama 1 gün süren bu hayal çabuk da bitiyor… 24 saat!

Ve bugün artık 8 Mart değil! Herkes yerine geçsin… Dün söylenenleri de unutun! Ta ki gelecek seneki 8 Mart’a kadar! Gerçekler acıtıyor mu? Sanırım… Ama eldekiler bu! Diğerleri mi ? Onlar sabun köpüğü! Bir şey söyleyeceğim ama kızmayın! Siyasetin aktörleri, kadınlara verdiği önemi!  ortaya koyma adına, “bakin sizler için % 25-30’luk kota bile koyduk, hadi iyisiniz” dediği bir ülkede kadın “gün” kutlasa ne olur sahi “YIL KUTLASA” ne olur? Dedim ya, sabun köpüğü! O yüzden de bugün gerçeğimize dönüverdik. Gerçek Türkiye’ye… Eldeki Türkiye’ye… Dünden bugüne kurtarabildiklerimize… Şimdi uyanabilirsiniz… Neyse biz kandil  kutlamaya devam edelim. Hayırlı kandiller eyy XY'ler. Keyifli ve güvenli uçuşlarda RTE Rize HAVALİMANI’nda görüşelim. *Yeşil ve maviler arasında trenle yolculuk yapmak ister misiniz? Havalimanı hedefimizin gerçekleşmesi sonrası,yeni hedefimizi demiryolu olarak belirledik. "Bize her yer Rize değil, Her yer Rize kadar güzel değil..." Mustafa Barış ÖZTÜRK 
Kaynak: Editör:
Etiketler: "Bize, her, yer, Rize, değil,, Her, yer, Rize, kadar, güzel, değil...",
Yorumlar
Haber Yazılımı