Haber Detayı
04 Haziran 2014 - Çarşamba 07:28
 
Bu İnsanlar Nereye Bakıyor ?
Diğer Haberi
Bu İnsanlar Nereye Bakıyor ?

Rize/İkizdere Kaymakamlığı ve Belediyesinin işbirliği ile hazırlanan 10.Dağ Horozu Şenliği 6-7-8 Haziran günlerinde yapılacak.

İlk kez 2005 yılında tertiplenen Dağ Horozu 7.8.9 Haziran günlerinde kutlanacak. Koruma altına alınan ve avlanması yasaklanan Dağ Horozu bölgede İkizdere’nin 2300 metre rakımındaki Sivrikaya Köyü yaylasında bulunuyor.

Kaymakamlık ve Belediyenin organize ettiği Dağ Horozunu gözleme ve yaşatarak koruma organizasyonu hakkında bir açıklama yapan 20 yıllık yerel kuş gözlemcisi Sivrikaya köyünden Mustafa Sarı’'Dağ horozu, Türkiye'de sadece birkaç bine yakın bireyi kalmış bir paçalı tavuk türüdür. Yaşadığı yüksek coğrafya, hem de ilginç biyolojisi onu Doğu Karadeniz Dağları'nın efsanesi yapıyor.

Dağ Horozumuz yaylamızda daha çok görülür. Tan ağarırken gözlüyoruz. Bu hafta 10.kez yapacağımız şenlik sayesinde Horozumuz gerçekten korunuyor. Önceleri bilinçsiz avcılar tarafından avlanan Dağ Horozumuz artık korunuyor. Doğa Derneğinin açıklamasına göre Kafkasya'ya endemik olmakla beraber dünyada yaşadığı alanların toplam büyüklüğü 12 bin kilometrekare olarak tahmin ediliyor. Bu alanlar Gürcistan, İran, Rusya, Ermenistan ve Türkiye sınırları içinde kalıyor. Türkiye'deki dağ horozu popülâsyonunun 2 bin 500 - 3 bin birey civarında olduğu sanılıyor. Yılda bir kez kuluçkaya yatan dağ horozu 20-25 günlük kuluçka süresi içinde yumurtalarının yüzde 5 ila yüzde 30'unu kaybediyor. Bunun ana sebebi yırtıcı hayvanlardan ziyade türün yaşadığı yerdeki zorlu hava koşulları. Dağ horozu günün ancak çok kısa bir zaman diliminde aktif olan bir tür. Günbatımından hemen önce ve gündoğumundan sonraki ilk iki-üç saat içinde izlenebiliyor. Günün büyük bir kısmını yoğun bitki örtüsü içerisinde saklanarak geçiriyor‘dedi.

(www.rizeninsesi.net ÖZEL)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, İnsanlar, Nereye, Bakıyor, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı