Haber Detayı
09 Ekim 2013 - Çarşamba 11:47
 
Çalımbay, `Yabancıya Sefa Biz Gelince Feda`
Diğer Haberi
Çalımbay, `Yabancıya Sefa Biz Gelince Feda`

Yerliye Çile Çektiriyorlar!..

Rıza Çalımbay, `Yabancıya sefa biz gelince feda`

Yazarımız Hasan Sarıçiçek sordu, “Ah şu yönetimler” diyen futbolun efendisi Rıza Çalımbay, cevapladı: Yabancıya yağdırıyorlar, yerliye çile çektiriyorlar.

Özü de sözü de bir, politika bilmez, entrikaya gelmez. İşini bilir, işini yapar, adı üstünde “Atom Karınca”dır o.Samimiyetle çalışır, futbolculuğundaki bu tarzı A Milli Takım`da Mustafa Denizli`nin asistanı olarak adım attığı teknik adamlığında da hiç değişmedi.Teknik direktör Rıza Çalımbay, nereye gittiyse oraya değer kattı. İşte, başarıyı tırnağıyla kazıyarak, parlak kariyerini daha da güzelleştiren futbolun efendisi Rıza Hoca ile A`dan Z`ye futbolu konuştuk.

Daum ile sıkıntılı günler yaşayan Bursaspor`un şampiyonluk ihtimalini konuşarak başladık röportaja:“Bursaspor neden yine şampiyon olmasın, elbette olabilir. Bursa futbolu çok seven bir şehir, şampiyonluk için her türlü potansiyele sahipler. Her maçı dolu tribünler önünde oynuyorlar. Daum tecrübeli bir çalıştırıcı. Yeter ki, sportif başarıyı iyi planlayıp, sabırla o mücadelenin içinde olsunlar.”

- Peki, lige iyi bir başlangıç yapan Ç.Rizespor`daki hedefleriniz arasında şampiyonluk var mı? Rıza Hoca, köşeli sözlerden kaçıyor, “Dört büyükler her zaman favoridir” diyor ve gerekçelerini sıralıyor: “Ersun Hoca`nın elinde F.Bahçe`yi şampiyonluğa oynatacak üç takım var. Bilic`li Beşiktaş`ın ve Mancini`li G.Saray`ın kadroları da harika. Trabzonspor, Eskişehirspor da iyi durumdalar. Bizim kadromuz hem dar, hem de fizik ve düşüncede çok eksik. Kweuke hazır değil. Cernat özel bir oyuncu ama oyun temposunu artırmalı. Eren ve Depetris`in ne zaman aramıza katılacakları belli değil. Uche`nin ağrıları hiç bitmiyor. Kupa maçına çıkaracağım takımı yaparken bile, `Ya bir sakatlık olursa` diye kırk kere düşünüyorum. Bu yapıda, ligi ilk 10`da bitirmek başarıdır.”

- Başarı için “istikrar şart”, diyorsunuz Ç.Rizespor ile anlaşmanız neden 1 yıllık?

“Kağıt üstündeki anlaşmaların fazla önemi yok. Niye, başarılı olursak, zaten devam ederiz, değilsek uzun vadeli anlaşmanın ne anlamı var? Kaldı ki, ben Sivas ve Eskişehir`de 3`er yıl çalıştım, kalsam, Sivas`ı şampiyon da yapardım ama kendi memleketim olduğu için ayrıldım. Rize`de çok güzel bir ortam var. Burada uzun süre kalırsam, şampiyonluğu rahatlıkla seslendiririm.”

-AB`ye mensup futbolcuların yerli statüsünde oynamaları için başlatılan girişimi nasıl değerlendiriyorsunuz? “Devlet Bakanımız Egemen Bağış`ın `AB`ye mensup oyuncular, yerli statüsünde oynamalı` görüşünü kesinlikle destekliyorum. AB`ye gireceksek, bir yerden başlamalıyız. Yabancı sınırlamasına karşıyım, neden getirilir ki? Bu, Türk futbolunu baltalıyor.”

-`Yabancı, Milli Takımı olumsuz etkiliyor` deniyor. Sizce de böyle değil mi? “Bu görüş doğru olsaydı, İspanya, Dünya Kupası şampiyonu olamazdı. İspanya`da yabancı serbest, bizde değil. Bu, sizce garip değil mi? Barcelona`nın Real Madrid`in yüzde 90`ı yabancı. Balon D`Or ödülünü kazanan Lionel Messi, Arjantinli ama Barcelona, bu futbolcuyu genç yaşta alıp, yetiştirmiş. Sen de yetiştir. Pazarı elde tutmanın yolu kısıtlamak değil ki?”

- G.Saray`ın başına Terim`den sonra bir Türk teknik adam gelse görüşünüz değişir miydi? Rıza Hoca, alaylı bir gülüşle diyor ki; “Şartlar? Mancini, G.Saray`a değil de Rize`ye gelse ve bizim şartlarımızda çalışsa, o zaman, bu soruyu sorar mıydınız? Gerçek şu, büyük kulüplerimiz ne zaman ekonomik veya sportif sıkıntıya düşerse yüzde 90, o an, bize `Gel Hocam` derler. Paraları varken, ortam iyi iken bize gelmez, dört elle yabancıya sarılırlar.” Duraklıyor… Belli ki Rıza Hoca, “Damdan düşenin halini ancak damdan düşen anlar” sözündeki gibi. Gözleri buğulanıyor ve Beşiktaş`ı çalıştırdığı dönemi hatırlatıp, diyor ki: “Yıldırım Demirören döneminde, Beşiktaş`ta teknik direktörlük yaptım. `Kulübün sıkıntısı var.` dediler, istediğim hiçbir transferi yapmadıkları gibi elimdeki en iyi oyuncumu, Carew`i rızam olmadan sattılar. Ben ayrıldım, Tigana geldi, o ne istediyse aldılar. Yöneticilerin, yerli hocaya yaklaşımı maalesef, budur. Fikret Orman Başkan ile de değişmedi bu acı gerçek. Samet Hoca`ya `Feda` deyip, çile çektirdiler, Bilic`e yağdırdılar.”

ROBERTO MANCİNİ G.SARAY`I UÇURUR Rıza Çalımbay, Mancini`li G.Saray`ın başarı şansını değerlendirdi. Çalımbay, “Fatih Terim kendisine mükemmel bir takım bıraktı. Mancini`nin tek zorluğu, beklentiler; Fatih Hoca`dan daha iyisini, Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu gibi bir hedefi başarmak zorunda oluşu. Başarabilir mi, başarabilir. Çünkü G.Saray takımı da G.Saray Yönetimi de mükemmel.”

“Açık ve net söyleyeyim; ne şike ne de şike yapan ile işim olur. İnancım şudur, şike değil yapan, aklından geçiren insan, insan değildir. Ruhunu, şerefini, haysiyetini satmıştır. Ligimizde bu kadar alçalabilecek bir insanın olduğuna şahsen ihtimal vermiyorum.”

“Fatih Terim`in G.Saray`dan gönderiliş şekli etik mi değil mi? Doğrusu, orada bilmediğimiz bir şey var, diye düşünüyorum. Çünkü bu ülkede; - ne G.Saray ne de başka yerde - Fatih Terim`e saygısızlık edecek birinin varlığına inanmıyorum. Ünal Aysal başkan da bunu yapmaz. Yakında gerçek ortaya çıkar.”

“Chelsea`yı satın alan Roman Abramovich gibi zengin olsam, asla ne kulüp satın alırdım ne de yıldız oyuncu. O paraların yüzde biri ile o kulüplerin altyapısını alır, 5 yılda, Şampiyonlar Ligi`nde oynayacak futbolcuları yetiştiririm. Doğru yatırım bence budur.”

”Beşiktaş`ın altyapısından yetişmiş biri olarak inancım şu; bu ülkede yetenek sorunu yok, yetenekleri geliştirememe sorunu var. İşte Arda Turan. G.Saray, onu ve beraberindeki oyuncuları Manisa`ya kiraladı. Diğerleri kaybolurken Arda, azmetti, geri döndü, G.Saray`la yetinmedi, çalıştı ve İspanya`ya transfer olup, değerine değer kattı. Hepimizin gururu oldu.”

“Eskişehirspor, Alper Potuk`a 1 milyon lirayı veremiyordu. Israr ettim, aldırdım. F.Bahçe`ye kaça sattılar? Umut Bulut, Servet Çetin de böyle. Neredeyse Sivas`a bedavaya aldırdığım Atıf Şeşu`ya kaç milyon isterler? Rizespor, Ali Adnan`ı kaça aldı, bugün kaç katına satar. Sorun bakalım.”

“TRANSFERİ KENDİM YAPARIM” Rıza Çalımbay, yazarımız Hasan Sarıçiçek`e “Yöneticilerim bana inanıyor, ben de onlara inanıyorum. Transferleri kendim yapıyorum. Gittiğim her kulübe yaptığım transferin en az 5 katını kazandırarak ayrıldım. Harika bir ekibe sahibim. Hepsi de, NETWORK ağında oyuncu takibi yapan uzman hocalar. Mesela, forvet mi alınacak, Orhan Kaynak hocam, `tamam` diyecek de o oyuncuda yanılacak, bu imkansız” diye konuştu.

Hasan SARIÇİÇEK

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çalımbay,, `Yabancıya, Sefa, Biz, Gelince, Feda`,
Yorumlar
Haber Yazılımı