Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 09:40
 
ÇAYDA GÜBRELEME ERTELENSİN 2.SÜRGÜNDE YAPILSIN’
Rize Haberi
ÇAYDA GÜBRELEME ERTELENSİN 2.SÜRGÜNDE YAPILSIN’

RİZE İKİZDERE ZİRAAT ODASINDAN AÇIKLAMA.. BAŞKAN BEKTAŞOĞLU : ÇAYDA GÜBRELEME ERTELENSİN 2.SÜRGÜNDE YAPILSIN’

 

Koronavirüs konusunda alınması gereken tedbirlere uyulması gerektiğini söyleyen İkizdere Ziraat Odası Başkanlığı yayınladığı bildiride yaş çaya gübre 2.sürgün öncesi verilsin diye çiftçileri uyardı.

      ;
İkizdere Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bektaşoğlu imzasıyla yayınlan bildiride ’bildiğiniz gibi Koronavirüs ülkemizi tehdit etmektedir. Virüsün bölgemizde de yayılma ihtimaline karşı tedbirlerimizi almalıyız. Devletimizin koruma önlemlerine ilaveten il dışından çay gübreleme için gelen müstahsillerimizin hastalığın yayılmasında etkili olacağı aşikârdır. Üreticilerin bölgemize gelmemesi ve gübre işini 2.sürgün öncesine bırakmasını istiyoruz. Bu aşamada çay gübreleme işinin birinci sürgün sonunda yapılmasının çay kalitesi ve verimi konusunda hiçbir kayba sebep olmadığı bitkinin kış boyunca dinlendiği gerekli enzimleri topraktan aldığı Ziraat Mühendisleri ve ilgili yöneticiler tarafından belirtilmiştir. Hatta gübrenin ikinci sürgün öncesinde verilmesinin daha bilimsel olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

 İl dışından gelen üreticilerimizin Korona virüsü önlemleri kapsamında bir defalık ilimize gelişlerini sürgün başlayıncaya kadar ertelemelerinin faydalı olacağı ve uyulmasını isteriz ‘denildi.

Kaynak: () - İsmet KÖSOĞLU Editör:
Etiketler: ÇAYDA, GÜBRELEME, ERTELENSİN, 2.SÜRGÜNDE, YAPILSIN’,
Yorumlar
Haber Yazılımı