Haber Detayı
18 Kasım 2018 - Pazar 12:13 Bu haber 284 kez okundu
 
Çayeli Müftüsü UZUN'dan "Peygamberimiz ve Gençlik."
Diğer Haberi
Çayeli Müftüsü UZUN'dan

PEYGAMBER ve GENÇLİK

Peygamber efendimizin doğumu, Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri  programı çerçevesinde Rize’de özel bir televizyonda  Hz Muhammed ve Gençlik konulu programa katılan Çayeli Müftüsü Mehmet Uzun ,Peygamber efendimizin hayatından kısa kesitler sundu . 

Müftü Mehmet  Uzun : Dinimiz İslâm’ın gayesi: İnsanı dünya ve ahiret saadetine kavuşturmaktır. Allah Teala insanlığı dünya ve ahiret saadetine ulaştırmak için ilahi buyruklar göndermiş ve bunu da insanlara peygamberler aracılığı ile ulaştırmıştır. 

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas), tebliğe başladığı ilk andan itibaren kadın-erkek, genç-ihtiyar, zengin-fakir, hür-köle ayırımı yapmaksızın tüm insanları İslam’a davet etmiştir. Nitekim ilk müslümanlar incelendiğinde içlerinde toplumun her kesiminden fertlerin yer aldığı görülmektedir. Ancak, bu fertler arasında gençlerin çoğunlukta olduğu görülmektedir.  

 

İslam’ı yayma konusunda Hz. Peygamber’e asıl destek ve yardımcı olanlar bu idealist gençlerdir. Nitekim ilk müslümanlardan birkaç kişi, elli yaş civarında, birkaç kişi otuz beş yaşın üzerinde, geri kalan çoğunluk ise otuz yaşın altında bulunuyordu.  

Gençlik dönemi hayatımızın önemli ve özel bölümlerinden birisidir. Gençlik geleceğe benzer. Onda meçhuller, tehlikeler ve ümitler, güzellikler, enerji ve imkanlar gizlidir. Gençliği her cephesi ile tanımak, bütün varlığı ile değerlendirmek ve onları geleceğe çok iyi imkanlarla hazırlamak gerekir.  

Bugün için bazı gençlerin, gayesiz, sorumsuz gibi duruşu, bazılarının oyun ve eğlenceye kendilerini kaptırmış olmaları ve bazılarının da ülke huzurunu bozmak isteyen art niyetlilere alet olmaları nasıl önlenmelidir? 

  

Başımızı iki elimiz arasına alıp, geçmişi, hali ve geleceği düşünerek, durum muhakemesi yapalım... Helak olan kavimler, kurtulan toplumlar, boğuşan kabileler, ölen ve öldürülen insanlar, vicdanı kaybolmuş zalimler, ilerleyen, yükselen devletler, kıtalara hükmeden milletler... Buna mukabil düşen, şaşıran, bozulan, dağılan, boğuşan insanları tekrar kurtuluşa davet eden, huzura kavuşturan peygamberler.  

Hz. Peygamber güvenilir bir şahsiyetti. Gençliğinde, 25 yaşlarında iken Mekke’de sadece "el-Emîn" diye anılıyordu.   

Hz. Peygamber, 20 yaşında iken Hilfülfudûl cemiyetine katılmıştı. Bu suretle Mekke’nin emniyetinin sağlanmasına henüz genç iken katkıda bulunmuştu. Bu hareketiyle haksızlığa karşı olduğunu göstermişti. 

Hz. Peygamber gençleri asla istismar etmemiştir. Onları muhtemel tehlikelerin kucağına atmaktan kaçınmıştır. Onların heyecanını istismar etme cihetine kesinlikle gitmemiştir.  Gençleri çoğu yaşlı sahâbîlerden oluşan ordulara komutan tayin etmiştir. Çoğu savaşlarda sancağı bizzat kendisi gençlere vermiştir. Mesela Tebük seferinde sancağı Zeyd b. Sâbit’e, Bedir’de Hz. Ali’ye, vermiştir. 18 yaşlarında olan Üsâme b. Zeyd’i Suriye’ye gönderdiği orduya komutan tayin etmiştir. Hicret esnasında Hz. Peygamber ile Hz. Ebubekir’e üstün bir cesaret göstererek Hz Ebubekir’in kızı Hz.Esma Sevr mağarasına yemek taşımıştır.   

Hz. Peygamber’in İslam kardeşliğine verdiği önem gençlere örnek olmalıdır.   

Gençler Hz. Peygamber’in çevresine, arkadaşlarına bağlılığını, ashabına olan şefkat ve merhametini, dostluğa verdiği önemi ve doğruluğunu kendilerine rehber edinmelidirler.   

Gençlere Hz. Peygamber’i anlatanlar kendileri de onun ahlakını yaşamalıdırlar. Çünkü gençler, Hz. Peygamber’i yetişkinler vasıtasıyla tanıyacaklardır.   

Onun hayatı gençlere, kimliklerini oluşturmada model olarak sunulmalıdır. Bunun için gençler Hz. Peygamber’in hayatıyla ilgili kitapları okumalıdırlar. Gençler aynı zamanda Kur’an’ı iyi öğrenmelidirler.   

Hz. Peygamber toplum içinde meydana gelebilecek tefrikaları önlemeye çalışırdı. Gençler de onun bu vasfını örnek almalı, tefrikaya fırsat vermemeli ve tefrikaya alet olmamalıdırlar. Yetişkinler de gençleri tefrikaya alet etmemelidirler.   

Dinin en iyi gençlikte yaşanacağı bilinmelidir. Nitekim Hz. Peygamber, kıyamet gününde arşın gölgesi altında mutlu olacaklar arasında, gönlü Allah’a bağlı, severek Allah’a ibadet eden gençleri de saymıştır.   

Gençliğimize Allah Rasûlü’nün gösterdiği istikamette yön vermeliyiz. O zaman genç, gençliğini dinine, milletine hizmet ve itaata adayan olgun bir genç olur. Her türlü takdir ve övgünün üzerinde bir kişiliğe sahip bulunur. İşte o zaman yıkan, bozan değil; yapan, onaran, birleştiren, yücelten bir genç; çiğnemeyen ve çiğnetmeyen bir delikanlı olur diyerek sözlerini tamamladı. 

Osman KÖSEOĞLU  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çayeli, Müftüsü, UZUN'dan, "Peygamberimiz, ve, Gençlik.",
Yorumlar
Haber Yazılımı