Haber Detayı
28 Eylül 2013 - Cumartesi 13:48
 
Çayeli'nin Çehresi Değişiyor VİDEO
Diğer Haberi
Çayeli'nin Çehresi Değişiyor VİDEO

Rıza Çakır Ak Parti İl Danışma Meclisinde konuştu

Ak Rize İl Başkanlığı 57.İl Danışma Meclisinde katılımcılara hitap eden Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır Çayeli'nde yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezinde Ak Parti Genel Başkan Yrd. Süleyman Soylu, Rize Milletvekili Nusret Bayraktar'ında katılımıyla gerçekleşen 57.İl Danışma Meclisinde konuşan Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır Çayeli hakkında genel bilgiler verdikten sonra mahallelerle yapılan alt yapı çalışmalarında hakkaniyet ölçüsüyle mahalle muhtarları ile ve parti teşkilatıyla istişare halinde hizmetlerin gerçekleştiği vurguladı. 4.200.000 TL değerinde 62 km uzunluğunda yol betonlandığını , 40 km. uzunluğunda yeni yol açıldığını, toplam 60 dönüm cadde sokak düzenlemesi yapıldığını buraların 10 dönümün andezit kaplama yapıldığını ve alt yapı üst yapının 2.500.000 TL'ye tamamen yenilendiğini söyledi. Mahallelerde 30 km. kanalizasyon yapıldığını kanalizasyon terfi merkezi için 1200.000 TL harcama yapıldığını , 15000 metre küp taş duvar yapıldığını buna ilave olarak 4000 metre küp daha taş duvar yapılacağını ifade etti.

Rıza Çakır; Çayeli'ne 55 km uzaklıkta olan Andon suyu projesine kuruluş aşamasında ortak olunmaması gerektiğini ifade ederek yaşanan su arızaları hakkında da açıklamalarda bulundu. Son yaşana arıza hakkında da bilgiler veren Rıza Çakır merkeze yakın bir HES projesi olduğunu bu proje nedeniyle dere yatağının daraltıldığını 3 ay ara ile 2 defa su arızası yaşandığını yaşanan bu olumsuzluğun faturasının kendilerini kesildiği bunu da kendilerini kabul ettiği söyledi. Yaşanan bu sıkıntının ilgili bakan ve bürokratlarla görüşüldüğünü bu zararın oluşmasına sebep olan kişiler tarafından boru hattının yeni yerine deplasesinin yapılacağını açıkladı.

Çayeli'ne alternatif bir su kazandırmak için bir yıldır yapılan çalışmaların tamamlandığını Seslidere köyünde saniyede 152 metre küp debisi suyun tahsisinin Başbakanlık tarafından yapıldığını projesinin İller bankası tarafından projenin ihalesinin önümüzdeki hafta inşaat ihalesinin de iki ay sonra yapılacağını söyledi.

Çayeli'nde 25 yıldır konuşulan fakat bir türlü çözüme kavuşmayan Jandarma binasının yerel mimari ile yapılan muhteşem bir bina ile çözüldüğü söyledi.

Çayeli'nde ihaleye çıkan ve yapım aşamasında olan projeleri de açıklayan Başkan Rıza Çakır, yeni Kaymakamlık ve Belediye Binası İhalesinin 21 Ekimde yapılacağını ve ihale ilanın bugün gazeteye çıktığını söyledi. Yapılacak olan binanın 1000 metre kare üzerinde 5 katlı çok modern yerel mimari ile olacağını vurguladı. İlçede yeni yapılacak olan terminal binası için 6 dönümlük alanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından tahsis edildiğini söyledi.

Sahil yolu geçtikçe sonra deniz ile irtibatı kesilen Çayeli için U20 Dünya Kupası kapsamında yapılan çalışmalar kapsamında 220 dönümlük dolgu imar planının onaylandığını ilçenin 100 yılını kurtaracak olan proje emeği geçen başta Rize Millet Vekili Nusret Bayraktar 'a Gümrük Ticaret Bakanı Hayati Yazıcıya, Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Gençlik Spor Bakanı Suat Kılıç'a teşekkür etti.

Mevcut terminal alanının yerine çok modern bir hastane yapılacağını açıklayan Başkan Rıza Çakır, adliye binasının önünde buluna alanda da SGK merkezi yapılacağını ifade etti.

Eskipazar ve Yenipazar mahallelerinin 70 dönümlük alanında bir kentsel dönüşüm planlandığını başarılabildiği takdire ilçenin çok daha modern olacağını vurguladı.

Şehir stadyumu yanındaki spor salonu yapılması için Hukuki sorunların aşıldığını çalışmaların çok yakın bir zamanda başlayacağını söyledi. Fakülte alanı içinde bulunan arazide 4000 metre karelik bir alanın Gençlik Spor Bakanlığına tahsis edildiği bu alana bakanlık tarafından 1700 metre kare üzerinde 2,5 kat yüksekliğinde gençlik merkezi yapılacağını merkezin 10 gün içersinde ihaleye çıkacağını ifade etti.

Çayeli Belediyesi tarafından yapılan sosyal kültürel ve eğitim faaliyetleri hakkında da açıklamalarda Başkan Çakır, Çayelili olup ta üniversiteyi kazanan öğrencilere Çayeli Vakfı aracılığıyla burs verilmesi için İstanbul Vatan Caddesinde bulunan 40.000 TL kira geliri olan yurt binasının vakfın kullanımına tahsis edildiğini söyledi. İlçede faaliyet gösteren Eğitim Fakültesinde okuyan ve evde kalan öğrencilere 2010 yılından beri her gün ekmek yardımında bulunulduğunu söyledi .

Konuşmasının son kısmında Belediye Başkanları adına teşekkür eden Rıza Çakır; ilk kez il danışma meclisinde bütün Rize'ye hitap ettiği için fırsatı değerlendirmek adına farklı bir konuyu dillendirerek sözlerini şöyle sürdürdü; Bürokrasi zaman zaman ödüllendirilmelidir. Yanı başımızda bir Trabzon var ağabeylerimiz arkadaşlarımız ben onları cani gönülden tebrik ediyorum. Ankara'da en 2500 3000 tane Trabzonlu bürokrat vardır. Onların 280 tanesi en düzeyde bürokrattır. Gidiyoruz görüyoruz ve birbirlerini çok tutuyorlar. Değerli arkadaşlar 9,5 senedir siyasette birlikte görev yapıyoruz. Keşke her yıl bir veya bir kaç tane ehliyetli liyakat sahibi başarılı arkadaşımızı ödüllendirme adına Ankara gönderebilsek. Diğer bürokratlarımızda bizde başarılı olsak Bakanlıklara gidebiliriz diye düşünebilirler.Rizeli bunu da hak ediyor bu konuda eksiğimiz var. Bu konuda Trabzonlu arkadaşlarımız tekrar tebrik ediyorum. Allah bizlere de nasip eder diye düşünüyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çayeli'nin, Çehresi, Değişiyor, VİDEO,
Yorumlar
Haber Yazılımı