Haber Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 16:23
 
ÇAYKUR’a ait yapıların yüzde 57’si ruhsatsız!
Siyaset Haberi
ÇAYKUR’a ait yapıların yüzde 57’si ruhsatsız!

ÇAYKUR’a ait yapıların yüzde 57’si ruhsatsız!
 

Türkiye’de vatandaşlardan uyması istenen kurallara devletin uymadığı ortaya çıktı. ÇAYKUR’a ait 1237 yapıdan 699’unun ruhsatsız olduğu Sayıştay’ın 2018 yılı denetim raporuna girdi. Bu durum, akıllara şu soruyu getirdi: “Yasalar vatandaşa ayrı kamuya ayrı mı uygulanıyor?”
 

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorular yönelten CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Rize ve ülke ekonomisinin önemli bir üretim kalemi olan çay sektöründeki yapıların çoğunluğunun ruhsatsız olmasının nedenini sordu.


TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde yapıların ruhsatlandırılmasının; vatandaştan para toplamak için geliştirilen bir vergilendirme aracı olmadığını, insanların can ve mal güvenliğinin emniyete alınması için yapıların inşasındaki tüm aşamalarda yetkili kuruluşlarca denetlenip fen ve tekniğe uygun şekilde yapıldığının tescili için yapıldığını hatırlatan Bekaroğlu, Türkiye’de kamuya ait yapıların ne kadarının ruhsatsız olduğunu, bunların neden bugüne kadar ruhsatlandırılmadığını sordu.


Ruhsatsız yapılarda gıda üretim izni nasıl veriliyor?


ÇAYKUR’un yanısıra özel sektöre ait üretim tesislerinin de bulunduğunu, bunlara ait yapıların ruhsatlı olup olmadığını ve ruhsatsız yapılarda gıda üretim izinlerinin ne şekilde verildiğini de soran Bekaroğlu, “Türkiye’de yasalar vatandaşa ayrı, kamuya ayrı mı uygulanıyor?” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAYKUR’a, ait, yapıların, yüzde, 57’si, ruhsatsız!,
Yorumlar
Haber Yazılımı