Haber Detayı
31 Mart 2020 - Salı 15:12
 
ÇAYKUR'DA KORONAVİRÜS ALARMI. İŞÇİLER KARANTİNADA
Rize Haberi
ÇAYKUR'DA  KORONAVİRÜS ALARMI. İŞÇİLER KARANTİNADA

Rize’de bir yandan Yeni koronavirüse karşı tedbirler artarılarken diğer yandan, yeni korona virüs vakaları ortaya çıkıyor.
 

Çaykur’da işçilere korona virüs bulaştığı ortaya çıktı. İşçiler karantina altına alındı.
 

Rize, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli 15 doktor, hemşire ve tıbbi sekreterin geçen hafta yapılan test sonuçlarının pozitif çıkması sonrası bu kez, bölgenin en büyük kamu kuruluşu olan Çaykur genel müdürlüğüne bağlı çay fabrikasında çalışan 11 işçi korona virüs nedeniyle karantina altına alındı.


DİSK Gıda İŞ Sendikası, uyarılarımız dikkate alınmadı vakaların artmasından endişe duyuyoruz, işçilerin hepsine test yapılmasını istiyoruz, açıklaması yaptı.

 
Geçen hafta ÇAYKUR'un yaş çay destekleme üreticilerin hesabına yattığını üreticilerin hesaplarına geçen destekleme paralarını ATM ‘ler den çekerken Koronavirüs'e karşı önlemlerini almaları gerektiği dile getirilmişti.


Çaykur’da virüs alarmı 11 işçi karantinada

 

Çay işletmeleri genel müdürlüğüne bağlı Rize merkez zihni derin çay fabrikasında çalışan  M.Ç.’nin yapılan testlerinin sonucu pozitif çıktığı açıklandı.


Zihni derin çay fabrikası müdürlüğünden edinilen bilgilere göre Zihni derin çay fabrikasında 11 işçi karantina altına alındı.


İşte Zihni derin çay fabrikasının o bilgi notu:


“İş yerimizde çalışan işçilerimizden M.Ç nin  30.03.2020 tarihinde Covid-19 testi pozitif çıkmıştır. İşçimizin temas kurduğu 6 kişi sağlık il müdürlüğünce 14 günlük karantina altına alınmışlardır. Ayrıca N.K.  29.03.2020 Tarihinde rahatsızlanıp hastaneye giderek Covid-19 tedbiri nedeniyle hastnede tedavi altına alınmıştır. Ayrıca F.Y de.  26.03.2020 tarihi itibariyle ile karantinaya alınmıştır. Toplam 11 İşçimiz Covid-19 nedeniyle karantina altına alınmıştır” denildi.


Öte yandan fabrikanın idari binası, üretim binası, işçi dinlenme alanları, bekçi odası 30.03.2020 tarihinde kapatılarak ilaçlama firması tarafından dezenfekte çalışmaları başlatıldığı öğrenildi.

 
Gıda iş defalarca uyardık


DİSK yönetim kurulu üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Koronavirüs sürecinde Çaykur’da işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri konusunda alınması gereken önlemleri defalarca ifade ettiklerini, uyarılarının dikkate alınmadığını gördüklerini belirterek şunları söyledi;


”Bugüne kadar ne yazık ki ifade ettiğimiz önlemler göz ardı edildi. Zihniderin Çay fabrikasında ortaya çıkan bu vaka da bunu gösteriyor. Çaykur genel müdürlüğü acilen tüm işçileri koronavirüs tetstinde geçirmelidir. Çaykur genelinde zorunlu işler dışında tüm işçilerin ücretli izinli sayılması, tüm işletmelerin yeniden dezenfekte edilmesi ve daha sıkı önlemlerin alınması istiyoruz. Günlük olarak hijyen koşulları sağlansın istiyoruz. Bu konuda tüm sağlık kuruluşları ile eş güdümlü çalışılması gerekiyor. Sendika olarak bu süreçte işçilerin sağlığı ve güvenliği için tüm işleri ortaklaştırmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Koronavirüse yakalanan işçi arkadaşlarımıza geçmiş olsun, her türlü yanlarında olacağız. Umarız bir an önce tüm önlemler alınmış olur, yoksa bu süreçte önlem almayanlar sorumlu olacaklardır” dedi.


Çaykur 8 kişi dedi 


Konuyla ilgili görüşlerine baş vurduğumuz çay işletmeleri yetkilileri şu açıklamayı yaptı; "fabrikamızda teknik bölümde çalışan bir ustamızın testinin pozitif çıkması üzerine çalışma arkadaşı 8 kişi tedbir amaçlı 14 günlük karantinaya alınmış ve kontrolleri sürmektedir. Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıkların talimatı gereği imalat devam eden işletmelerde alınması gereken tedbirler tüm işletmelerimizde alınmıştır"denildi.

Kaynak: () - Gençağa KARAFAZLI Editör:
Etiketler: ÇAYKUR'DA, , KORONAVİRÜS, ALARMI., İŞÇİLER, KARANTİNADA,
Yorumlar
Haber Yazılımı