Haber Detayı
04 Haziran 2014 - Çarşamba 21:33
 
CHP ve MHP'den Şimşirli Halkına Destek
Diğer Haberi
CHP ve MHP'den Şimşirli Halkına Destek

İkizdere Şimşirli Köyünde özel firma tarafından yapılmak istenen HES inşaatında izinsiz dinamit patlatıldığını iddia eden köylüler protestoda bulunmuştu.

Köylülerin protestosuna destek vermek amacıyla CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ile İstanbul Milletvekili Melda Onur CHP İl Başkanı Mehmet Aslankaya ve partililerle Şimşirli köyüne gelerek, arbede sırasında darp edildiği iddia eden vatandaşlarla sohbet ederek tepkileri hakkında bilgi aldılar.

HES çalışmasında dinamit patlatıldığı iddiasıyla gösterilen tepkilere bir destek için MHP Rize İl Başkanı ve İl Yönetim Kurulu Üyeleri Şimşirli köyüne geldi. MHP İkizdere İlçe Başkanı Şemsettin Özkan, MHP Güneysu İlçe Başkanı Arif Mamatioğlu darp edilen köylüleri ziyaret eden arasındaydı.MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz da CHP heyetine ziyaretleri nedeniyle teşekkür etti.

CHP Milletvekilleri Candan Yüceer ve Melda Onur, İl Başkanı Mehmet Aslankaya, MHP İl Başkanı Cem Kazmaz hep birlikte  HES'in yapıldığı yere kadar yürüdükten sonra HES çalışanları ve vatandaşlardan olay günü yaşananlarla ilgili bilgi aldı.

Mecliste Çevre Komisyonu Üyesi olan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, burada yaptığı açıklamada, yaşanan olayların çok üzücü olduğunu belirterek, şunları söyledi’Bir insan, kadın olarak çok üzüldük. Bu kadınların darp edilmesi her yerlerinin morarması bizim yüreğimizi yaktı. Vatandaş yasal protesto Hakkını kullanıyor Masumane bir protesto var. İnsanların elinde taş yok sopa yok. Neymiş, köyünün deresine, toprağına, madenine, maden suyuna sahip çıkılıyormuş. Vatandaş protesto hakkını kullanıyor ve 'İtirazım var, suyumu bu şekilde kullanmayın, köyüme zarar veriyorsunuz, beni hasta ediyorsunuz, toprağıma zarar veriyorsunuz' diyor. Bunu savunmak benim ülkemde bu günlerde suç oldu. Ne suç değil, yağmalamak suç değil, bu alandan maddi kazanç elde etmek suç değil, ormanları yağmalamak suç değil, hukuksuzluk suç değil. Tam tersi, toprağına, atalarından, dedelerinden kalan toprağına, derelerine, yataklarına sahip çıkmak, bunu ifade etmek hukuk çerçevesinde. Buradakiler anarşist değil terörist değil. Taleplerini en masumane şekilde kadınlar duygusal bir şekilde dile getiriyorlar. Siz birçok jandarmayı 20 kadının üzerine salıp onları acımasızca darp ediyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Hiçbir toplumda hiçbir vicdanın, ne olursa olsun sebebi, kadınlar ne yapmış olursa olsun kesinlikle karşılığı bu değil. Bu konunun mecliste takipçisi olacağız. Başbakan’ın buradaki köylülere sözü vardı. ‘10 MW altındaki HES’ler yapılmayacak’ sözünü yerine getirmesini istiyoruz.

Buradaki kadınların darp edilmesi, yaralanması yüreğimizi yaktı. Burada masumane bir protesto olmuştur. Köylü köyüne, toprağına, havasına, maden suyuna sahip çıktı. Hukuk çerçevesinde doğal olarak ta protesto hakkını kullanmıştır. Bunu savunmak maalesef benim ülkemde suç oldu. Yağmalamak suç değil, bu alanı ranta çevirmek suç değil, bu alandan maddi kazanç elde etmek suç değil, ormanları peşkeş çekmek suç değil, hukuksuzluk suç değil ama derelere sahip çıkmak, bunu ifade etmek suç oldu. Buradakiler anarşist ya da terörist değil. 130 jandarmayı 20 kadının üzerine salıyorsunuz. Onları acımasızca darp ettiriyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir şey değil’ dedi.

ÇED RAPORLARI SIKINTILI

ÇED raporlarının bugüne gelinmesinde ciddi sıkıntıları olduğunu savunan Yüceer, "ÇED sürecinin nasıl olduğunu biliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkiyi yerellerden alıp adeta tek elde toplamasını biliyoruz. 10 MW altındaki santraller için 'ÇED gerekli değildir' denildi bir dönem. Proje raporuna göre ÇED isteneceği söylenmişti. Bakanlığın ve Başbakanın sözleri vardı. '10 megavatın altında HES yapılmayacak’ diye. Küçük dereler harcanmayacak' denilmiş. Burada 15 Mayıstan sonra yani seçimden sonra çalışmaya başlanmış. Ağaçlar kesiliyor, çıkan hafriyat dere yatağına yığılıyor. Maden suyu kurutuluyor" diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ise Rize'nin uzun zamandır HES'lere karşı bir mücadele verdiğini söyleyerek’ Siyasetçileri nedeniyle başını biraz eğmek durumunda kalmış. Görüyoruz ki burada  su da kalmamış, şifalı maden suyu yok sayılmış. Buradaki süreç kanuna uygun olabilir ama hukuka uygun olmadığını biliyoruz. Hukuk ortadan kalkınca da sokaklar hak olur. Bu arkadaşların köprübaşını tutması da haktır. Bunu burada yapmaları haktır. Çünkü bu su buradaki vatandaşların hakkıdır. Bakanlıklar arasında da HES'lerle ilgili tartışmalar var. HES’lerde 10 MW altı kesinleşmedi. Burada vatandaşların hak arayışına jandarmanın ciddi saldırısı olmuş. Olay mahkemeye taşınmış ve şikâyetler yapılmıştır. Bizlerde aldığımız notları Meclise götüreceğiz’ dedi.

ENERJİYE KARŞI DEĞİLİZ

MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz’da köylülerle görüştü. Başkan Kazmaz’Enerjiye karşı olmadıklarını ama 3.65 MW gücündeki Şimşirli HES'in ülkeye katkısının çok az olacaktır. Bunun altında art niyet var. Burada yapılacak HES Havva Bir teyzemizin veya bir başka teyzemizin saçının bir tek telinden daha mı önemli değildir. Enerji elbette olacak. Biz, 'Bu ülkeyi kapatalım, enerji olmasın, sanayi olmasın' demiyoruz. Kimsenin böyle bir iddiası yok. Doğuda Güneydoğuda PKK ya etkili olamayan AKP Hükümeti Şimşirlide gelip kadınlarımızı copluyor. Bu insanlığa yakışmaz. Önümüzdeki yıllarda su savaşları başlayacak.

ŞİMŞİRLİ SUYU YOSUN TUTMUYOR

Köylülerin gerekli tepkiyi ortaya koyduğunu ve süreci mahkemeye taşıdığını söyleyen MHP İl Başkanı Cem Kazmaz’ Ben kadınlarımızla bu teyzelerimizle gurur duyuyorum. Havva Bir ablamız burada bayrak olmuştur.Türkiye'nin her yerinde nerede bir haksızlık varsa orada bir kadın var. Çok cesurlar Allah razı olsun hepsinden. Onlar suyuna sahip çıkıyor. Su kutsaldır. Bakınız bende burada öğrendim Şimşirli Suyu içme suyu olarak kullanılması gereken bir sudur. Bana ulaşan bilgiye göre Türkiye’de Yosun tutmayan tek akarsudur. Kadınlarımız 'Biz dayak yedik, yine yeriz ama mücadelemize devam ederiz' diyor. Hak arama mücadelesi devam ediyor. Biz İl yönetim kurulu ve İlçe Başkanlarım ile buraya kendilerine destek ve şikâyetlerini Meclis Grubumuza iletmek için geldik’dedi.

(İsmet Kösoğlu)

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, ve, MHP'den, Şimşirli, Halkına, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı