Haber Detayı
07 Eylül 2013 - Cumartesi 11:39
 
Çiçeği Burnunda Vali Yoğun Sis Altında Tüneli İnceledi
Diğer Haberi
Çiçeği Burnunda Vali Yoğun Sis Altında Tüneli İnceledi

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak bölge için önemli bir proje ve yatırım olan Ovit Tünel çalışmalarını yerinde görmek için Tünel şantiyesine geldi.

Antalya Valisi iken son çıkan Valiler Kararnamesi ile Erzurum Valiliğine atanan Vali Dr. Ahmet Altıparmak beraberindeki kalabalık bir Erzurum heyetiyle birlikte İkizdere tarafındaki Sivrikaya köyünde Ovit Tünelindeki çalışmaları yerinde gördü. Başbakan tarafından 2012 yılında temeli atılan 14700 metre uzunluğundaki dünyadaki 2.en uzun çift tüplü tünel olacak olan Ovit Tünel şantiyesinde Karayolları ve Firma görevlileri tarafından bilgilendirilen Vali Altıparmak daha sonra yoğun sis altında T 2 Tünel içine girerek delme çalışmalarını yerinde gördü.

Tünel Şantiyesinde Karayolları 10. Bölge Müdür Yardımcısı Selahattin Bayramçavuş ve Tünel Kontrol Şefi M.Ali Kefli tarafından slayt eşliğinde Tünel çalışmaları hakkında bilgi verildi. Bölge Müdür Yardımcısı Selahattin Bayramçavuş’Ovit Tüneli projesi Rize’yi ve Karadeniz Bölgesini Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya bağlayacak ve bölgeye ticaret ve turizm açısından hareketlilik kazandıracak önemli bir ulaşım güzergâhıdır. 12.6 km uzunluğunda olması planlanan tünel, tamamlandığında Türkiye’nin en uzun tüneli olacaktır” dedi. Daha sonra slaytla brifing sunan Ovit Tüneli Kontrol Şefi Mehmet Ali Kefli ise CMA ortak girişim tarafından yapılan ve 2012 Mayıs ayında başlayan tünel inşaatının 2015 yılı sonunda bitirilmesinin planlandığını söyledi.

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra yaptığı açıklamasında’Ovit Yolu öncelikle Rize-Erzurum’un nefes yoludur. Ben Antalya’dan Erzurum’a tayin olduğumda bölge hakkında bilgi alırken önce Ovit Yolunun haberini öğrendim. Dünyanın sayılı projelerinden birisi burada uygulanıyor. Heyecan verici bir eser. Hükümetimiz böyle bir yatırımı önünün çok açık olduğunu gördüğü için yapmıştır. Yılda 6 ay kar dolayısıyla kapalı olan Karayolu bu tünel açıldıktan sonra sürekli olacaktır. Sizler gibi benimde merakla beklediğim böyle güzel bir çalışmayı görmek istedim. Erzurum’a atandığımda ilk görmek istediğim çalışmalardan birisi buydu. İnşallah süre zamanında tünel tamamlanır ve Erzurum Rize ile kış mevsiminde de rahatlıkla buluşur’ dedi.

Brifing sonrası iş elbisesi ile iş çizmelerini giyen ve kaskını takan Vali Ahmet Altıparmak Kontrol Şefi Mehmet Ali Kefli’nin kullandığı araçla tünel içerisine giderek buradaki çalışmaları yerinde gördü. Çalışmalar karşısında heyecanını gizlemeyen Vali Altıparmak ‘zenginleşmek kalkınmak böyle böyle bir şey. Çalışmaların hayal bile edilemeyecek hızla ilerlediğini yeraltında gördüm. Ülkemizin zenginleşmesi, yöneticilerin mahareti bizi bu noktaya getirdi. Bu dağlara bu tünellerin açılacağını hayal bile edemiyorduk’

Gazeteci İsmet Kösoğlu Ovit Yolu kitabını Vali Ahmet Altıparmak’a hediye ederek bir süre yol hakkında sohbet etti.

Vali Ahmet Altıparmak ile birlikte Ovit Tüneli gezisine Erzurum Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.Uysal Ağaoğlu,Rize Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.İsmet Cansaran,İkizdere Kaymakamı Abdil Koç,İspir Kaymakamı Faik Oktay Sözer,Pazaryolu Kaymakamı Ayhan Terzi,İspir Belediye Başkanı Osman Çakır,Erzurum İl Genel Meclis Üyesi Tahsin Bayramoğlu,Erzurum İl Genel Sekreteri Adnan Yazıcı,Maden Köprübaşı Belediye Başkanı Şaban Çalışkan katıldı.

     

(www.rizeninsesi.net ÖZEL)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çiçeği, Burnunda, Vali, Yoğun, Sis, Altında, Tüneli, İnceledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı