Haber Detayı
17 Eylül 2013 - Salı 16:17
 
Dindar Gençlik Bu Sistemle Yetişmez
Diğer Haberi
Dindar Gençlik Bu Sistemle Yetişmez

Dindar Gençlik Bu Sistemle Yetişmez'

Saadet Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı İbrahim Araboğlu yeni eğitim ve öğretim yılı ile ilgili yaptığı açıklamada, eğitim müfredatının milli ve manevi değerlerden uzak olduğuna işaret etti.

Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı İbrahim Araboğlu yeni eğitim ve öğretim yılı ile ilgili yaptığı açıklamada, eğitim müfredatının milli ve manevi değerlerden uzak olduğuna işaret etti. Araboğlu, “ Eğitim bir ülkenin en önemli meselesidir ve milletimizin tamamını yakından ilgilendiren en önemli meselesidir. Bu nedenle üzerinde önemle durulmalıdır. Milli Eğitim öğretmenlerimize ve çocuklarımıza iyi ortam ve imkan hazırlamak zorundadır. Ancak görünen o ki Milli Eğitimin çözüm bekleyen çok önemli problemleri vardır. Müfredat programları çocuklarımıza temiz bilgi ve şuur verecek seviyede değildir. Milli ve manevi duyguları geliştirecek etkinlikler yetersizdir” dedi.

Öğretmen açığı var

Araboğlu, öğretmen açığının hala ciddi boyutlarda olduğuna da değinerek, “Hala ciddi manada öğretmen açığı vardır. Okullarda öğretmenler ve öğrenciler şiddete maruz kalmaktadır. Öğretmenler, mesleki bilgi görgülerini geliştirecek desteklerden mahrumdurlar.  Özellikle bu yıl; okullarının açılmasına bir hafta kala apar topar bazı uygulamalar yapıldı. Öğretmen atamaları son dakikaya bırakıldı. 40 bin civarında öğretmen ataması okulların açılmasına bir hafta kala yapılabildi. Ataması yapılan öğretmenler bir hafta içinde nasıl göreve başlayacak, ev bulacak, yerleşecek, hiçbir eğitimden ve uyum programından geçmeden doğrudan sınıfa girecek, üstelik de bunların hepsini bir hafta içinde yapacak. Dersler aksayacak, okulların açıldığı ilk günden itibaren dersler boş geçecek. Öğretmen atamaları neden son haftaya bırakıldı, anlamak mümkün değil” dedi.

Milli Eğitimin kronik sorunlarına çözüm

Araboğlu, “Ortaöğretim Yönetmeliği” okulların açılmasına bir hafta kala yayınlandı. Yeni ortaöğretim yönetmeliği Milli Eğitimin kronik sorunlarına çözüm getirecek yeterlikte değil. Bir kısmı daha önce denenmiş ve vazgeçilmiş hususlar” diyerek, bunun hiçbir temel sorunu çözmediğini söyledi. Araboğlu, “ Yeni sınav sistemi sınav sayısını ve sınav yarışını azaltmıyor, aksine merkezi sınav sayısını artırıyor, sınav yarışını daha da kızıştırıyor. Çocuklarımızı dershanelerin de ötesinde geçmişte çok sıkıntısı çekilen özel derslere tekrar yönlendirecek gibi gözüküyor. Bu sistem ayrıca suistimallere de çok açıktır. Öğretmenlerin kendi öğrencilerine özel ders vermelerinin yolunu açacaktır. Bu sistem önceki yıllarda gündeme gelmiş, hatta uygulanmış netice alınamayınca vazgeçilmiş bir sistemdir.  Milli Eğitim Bakanlığı eğitimin şekliyle uğraşıyor, eğitimin özüne ve ruhuna ilişkin düzenlemeler yapmıyor.  Bakanlık eğitimin ruhuna yönelik icraatlar ortaya koymalıdır. Sınav sayıları, sınav şekilleri, kıyafetin şekli ve rengi, eğitim araç-gereçlerinin şekli, biçimi milli eğitimin temel sorunlarını çözmez” diye eleştirdi.

“Dindar gençlik” arzuları

“Sayın Başbakan ve Sayın Bakan “Hata yaptık, geleneklere bağlı bir nesil yetiştiremedik. Çocuklarımıza gönlümüzden geçen becerileri kazandıramadık.” Diyerek zaman zaman eğitimde gelinen içler acısı durumu itiraf etmektedirler” diyen Araboğlu, bu sistemle geleneklerine bağlı neslin yetişemeyeceğini söyledi. Araboğlu, açıklamasının devamında ise, “Gerçekten bu eğitim sistemiyle, bu anlayışla geleneklerine bağlı nesil yetişmez. Sayın Başbakan’ın “Dindar gençlik” arzuları bile bu eğitim sistemiyle gerçekleşemez.  Temel değerlerine bağlı nesil yetiştirmede iki ana unsur vardır. Biri öğretmen unsuru, diğeri müfredat programları. Bu ikisi düzelirse eğitim düzelir, nesil düzelir, toplum düzelir, memleket düzelir” dedi.  Eğitim sisteminde AB müktesebatı işlendiğini de ifade eden Araboğlu son olarak şunları ifade etti: “AKP Hükümetinin altına imza koyduğu AB Müktesebatını ve AB değerlerini esas değer olarak alan müfredat programları bize uymaz. Materyalist zihniyetin ürünü bu müfredatlar ruh yapımızı bozar. Bu müfredatla materyalist nesil yetişir. Mevcut müfredat programları maneviyatı ve milli duyguları yok sayıyor, ahlaki değerlerimizi davranış biçimine dönüştüremiyor. Kendi medeniyetimizi yok sayıyor. İnsanlara asırlarca saadet getirmiş olan kendi medeniyetimizin temel değerlerini Batı’nın yozlaşmış değerlerine feda ediyor. Öğretmen eğitimin ana unsurudur. Öğretmenlerin formasyonunu geliştirecek, bilgi ve görgüsünü artıracak yeterli eğitim programları yoktur. Öğretmenler; kişisel gelişimlerini, donanımlarını, deneyimlerini artıracak, milli ve manevi değerlerde ruhlarını zenginleştirecek şekilde sürekli eğitilmelidir. Öğretmenlerin mali durumlarını düzeltecek düzenlemeler yapılmamıştır. Öğretmenler mali sıkıntılardan arındırılmalıdır”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dindar, Gençlik, Bu, Sistemle, Yetişmez,
Yorumlar
Haber Yazılımı