Haber Detayı
05 Haziran 2014 - Perşembe 15:07
 
Dünya Çevre Gününde Şimşirlili Halalar Hakim Karşısında
Diğer Haberi
Dünya Çevre Gününde Şimşirlili Halalar Hakim Karşısında

Bugün 5.Haziran Dünya çevre Gününü İdrak etmekteyiz.Ülkemizde de insanların en doğal hakkı olan yaşam hakkını sağlamak için çevre korumacılığının yaygınlaştırılması, çevresel kalitenin iyileştirilmesi ve bilinçli bir katılımın sağlanması amacıyla bugün bir bilinçlendirme günü olarak kabul edilmiştir.İnsanların Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi ancak sağlıklı bir çevreyle mümkündür. Ancak ne yazık ki dünyada hızlı nüfus artışı, plansız sanayileşme ve kentleşme, dünyanın akciğeri olan ormanların yok edilmesi, savaşlar, nükleer denemeler, verim artışı sağlamak için bilinçsiz kimyasal gübre kullanımı,  arıtmasız atık ve kontrolsüz çöp çevrenin kirletilmesinde önemli etken olmuştur. Bunun sonucu olarak da kirlenen hava, su, toprak ve diğer doğal ortam canlılar için zararlı olabilecek boyutlara ulaşmıştır. 

ÇEVRE GÜNÜNDE, SULARINI TOPRAKLARINI, YANİ ÇEVRELERİNİ SAVUNDUKLARI İÇİN DARP EDİLEN, DÖVÜLEN, COPLANAN ŞİMŞİRLİLİ HALALAR, AMCALAR HAKİM KARŞISINDA 

Yöremizde ise vahşi bir rant anlayışı ile derelere peş peşe sıralanan HES Projeleri, bunların yüksek gerilim hatları ve aşırı gübre kullanımı eşsiz doğamızı tehdit eder olmuştur. Ancak bu günü Rize’de çok daha vahim bir tablo ile karşılamaktayız. Zira bugün, eli kanlı PKK eşkıyaları yolları keserken, kimlik kontrolü yaparken, askerlerimizi yaralarken AKP Hükümetinin onlara gıkını çıkaramadığı ortamda sırf kendi çevrelerini korumak, ata topraklarına, sularına, havalarına sahip çıkmaktan başka kaygıları olmayan İkizdere-Şimşirli Köylülerinin de yargılandıkları Ceza Davasının duruşma günüydü. AKP Hükümetinin darp, coplama, yerlerde sürükleme zulmünü reva gördüğü Şimşirlili Halalar, Amcalar bugün, yani çevre gününde Hâkim karşısına çıktılar. On iki yıla kadar hapis cezası istemi ile yargılanıyorlar. Bu tesadüfte bugünün, yani Çevre Gününün çok acı bir tablosu olarak tarihe geçmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın 'Dünya Çevre Günü'nü ve 'Çevre Koruma Haftasını' kutluyor, büyük Türk Milleti’nin daha adil, yaşam hakkının korunduğu temiz bir dünyada mutlu, sağlıklı bir hayat sürmesini diliyorum.

 

Osman Cem Kazmaz MHP Rize İl Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünya, Çevre, Gününde, Şimşirlili, Halalar, Hakim, Karşısında,
Yorumlar
Haber Yazılımı