Haber Detayı
04 Haziran 2014 - Çarşamba 10:05
 
Dünyanın En Sağlıklı Çayını İçiyoruz
Diğer Haberi
Dünyanın En  Sağlıklı Çayını İçiyoruz

Türkiye’de 80 yıldır üretilen çay, toplumun tüm kesimlerinde talep gören ve yüksek düzeyde tüketilen bir içecek türüdür. Doğu Karadeniz’de 170 sanayici ve 205 bin üretici ile yaklaşık 1 milyon kişinin ekmek kapısını oluşturan çay, bölge ekonomisine yıllık 2.5 milyar liralık katkı sağlıyor.

Yıllara göre değişen yaş çay üretim rakamları ortalama 1.200.000.000 ton civarındadır. Bu üretimin %50.00’si Çaykur tarafından, %50.00’si özel sektör tarafından yapılıyor. Dünya çay üretiminden farklı olarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nde çay üretimi kimyasal ilaç kullanılmadan yapılmaktadır. Kimyasal ilaç kalıntısı olmadığı için dünyanın en sağlıklı çayı olma özelliğine sahiptir. Bilimsel dayanağı olmadan ülkemizde içilen çayın insan sağlığı için zararlı olduğu açıklaması bazı medya organlarında yayınlanmaktadır. Sadece ticari kaygılar gözönünde bulundurularakmilliyet.com.tr’de yayınlanan ‘Çay Tiryakileri Dikkat!’ yazısı sadece çayı hedef almıştır. Oysa yazıda belirtildiğinin aksine gırtlak kanseri daha çok sigara, alkol ve gazlı içeceklerin tüketiminden kaynaklanmaktadır.

Milli ürünümüz olan çay, halkımızın temel gıda maddesidir ve ülkemiz için stratejik ürün konumundadır. Halkımız, sabah kahvaltıdan başlayarak gece geç saatlere kadar hayatın her alanında çay içmektedir. Ülkemizde her 100 kişiden 96’sı her gün çay içmektedir. Çay çok içilmesinin yanında ülkemiz kültüründe önemli bir yer edinmiştir. Ülkemiz için böylesine önemli bir ürün hakkında bilimsel dayanağı olmayan açıklamalar yapmak çok yanlıştır.

Mehmet ERDOĞAN Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyanın, En, , Sağlıklı, Çayını, İçiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı