Haber Detayı
13 Eylül 2013 - Cuma 15:29
 
Eğitim Bir Sen Rize Şubesi İyidere'de Toplandı
Diğer Haberi
Eğitim Bir Sen Rize Şubesi İyidere'de Toplandı

EĞİTİM BİR-SEN RİZE ŞUBESİ İL DİVAN TOPLANTISI İYİDERE’DE YAPILDI

Eğitimciler Birliği Rize Şubesi başkanlığınca düzenlenen sene başı il divan toplantısı dün akşam İyidere ilçemizde yapıldı. İlçe başkanları, İlçe yönetim kurulu üyeleri ve Şube yönetim kurulunun katılımıyla gerçekleşen toplantı oldukça verimli geçti.

Toplantıda bir konuşma yapan Şube başkanı Seyfettin AFACANLAR önemli konularda ilçe yönetimlerini bilgilendirdi.Afacanlar: Öncelikle 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı tüm eğitim çalışanlarına, öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı olsun temennisinde bulundu. Değerli arkadaşlarım sizlerle çok önemli başarılara imza attık.Sendikal anlamda elde ettiğimiz bu başarıların artarak devam etmesini temenni ediyorum. Yaptığımız çalışmalar sonucu sendikamızın üye sayısı 2000’lere yaklaştırırken bu yıl ki hedefimizin 2000 sayısının üstüne çıkmak.Malumunuz sendikaları gücünü üye sayılarından alırlar. Bu yıl bunu başarabileceğimize inanıyorum.Ağustos ayında yapılmış olan toplu sözleşme sonucu 2014-2015 yılları için çok önemli kazanımlar elde ettik. Bunları okullarımızda anlatalım. Kazanımlarımızı çok iyi anlatmamız lazım. Biz anlatmadığımızda bu haklardan yararlanan arkadaşlarımız sendikalı olmakla olmamak arasındaki değeri önemsememektedir. Bunun sonucunda örgütlü toplum olmanın önemi anlaşılamamaktadır.Bir toplum örgütlü değilse özgür değildir,sadece kalabalıktır.Özgürlüğümüzün teminatı örğütlülüğümüz olduğunu da anlatmalıyız.

Değerli arkadaşlar 2014-2015 toplu sözleşme sonucunda çok önemli kazanımlar elde ettik. Bu kazanımlarımızı kitapçık halinde hazırlayarak sizlere veriyoruz. Buradaki bilgileri okullarda tüm eğitim çalışanlarımızla paylaşalım. Yaşadığımız çağda doğru bilgi ve bilginin kaynağı çok önem arzediyor. Dezenformasyon daha çok emeği geçenleri yıpratıyor. Alanda terleyen sizler ama birileri sizin bu kazanımlarınızdan yararlanıyor hem de elde edilen başarıyı kendilerinin kerametiyle olmuş gibi anlatıyor.Oysa bilgiye doğru kaynaklardan ulaştığınızda işin çok farklı olduğunu görüyorsunuz.En basit örneği geçen yıl toplu sözleşme görüşmeleri bağıtlanamadığı için hakem heyetine nihai kararı verilen görüşmeler sonucunda öğretmenlerin sene başında almış olduğu eğitim öğretim ödeneği bir önceki yıl 700 TL iken %5.7 artışla ancak bu yıl 740 TL olabilmiştir.2014 yılından itibaren sendikanın gücünün artması toplu sözleşmede daha aktif olarak yer aldığı için bu artış oranı %15 olmuş ve bu rakam 2014 'te 850 TL 2015'te 950 TL olmuştur.Bütün bunların çok geniş analizleri hazırladığımız “kazanımlar” kitapçığımızda mevcut.Rakamlarla sizleri yormak istemiyorum.Sözü şuraya getirmeye çalışıyorum.Sendikamız olmasa bu camia yıllardır kaybettiği gibi yine kaybetmeye mahküm olur.Onun için bizim olmamız ve hem de güçlü olmamız lazım.Biz varsak kazanımda var.Biz olmazsak birilerinin dediği gibi “verdimse ben verdim” olur ve kaybedenlerden oluruz.Biz olmazsak ne olur biliyor musunuz?Başlatmış olduğumuz kılık kıyafet özgürlüğü eyleminde bizi taklit etmeye çalışanların güya yönetim kurulu kararları olmasına rağmen ilimizdeki uzantısı olan yöneticileri, öğretmenlerimize kravat takmadığı için başörtülü derse girdiği için soruşturma açarlar.Bunların bu gün sayısı azalıyorsa bunun kahramanı sizlersiniz.Siz olmasaydınız kılık kıyafet özgürlüğü en demokratik hak deyip, bu medeni cesareti kim gösterecekti.İşte bu ve benzeri birçok nedenden dolayı bu ülkenin çimentosu olmaya devam edeceğiz.Kuruşu almak için mücadele ederken duruşunu da kaybetmeden bunları yapacağız.Bu yıl sendikal anlamda biraz daha özveriyle çalışarak, kırmadan incitmeden birlik içinde sadece yaptıklarımızı iyi anlatabilirsek ben inanıyorum ki sayımızı 2000 rakamının çok üzerine çıkarırız.Böylece güçlenerek yolumuza devam ederiz.

Değerli arkadaşlarım kılık kıyafet eylemimiz bu yıl da devam ediyor. Yönetmelik yayınlanana kadar devam kararı aldık. Yayınlanacak yeni yönetmeliğe göre de yeni yol haritamızı belirleyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm eğitim çalışanlarımıza sağlıklı mutlu ve başarılı bir ders yılı temenni ediyor Allaha emanet olunuz diyorum.

Seyfettin AFACANLAR

Rize Şube Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğitim, Bir, Sen, Rize, Şubesi, İyidere'de, Toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı