Haber Detayı
07 Ekim 2013 - Pazartesi 09:50
 
Erkeklere de Kılık Kıyafet Özgürlüğünde Israrcıyız
Diğer Haberi
Erkeklere de Kılık Kıyafet Özgürlüğünde Israrcıyız

Erkeklere de Kılık Kıyafet Özgürlüğünde Israrcıyız

Başbakanın açıkladığı demokratikleşme paketini Eğitim-Bir-Sen olarak önemsiyor,son derece olumlu karşılıyoruz. Sendika olarak basın açıklamaları, imza kampanyaları ve son olarak da sivil itaatsizlikle okullarımızda, kurumlarımızda yapmış olduğumuz eylemler sonuç vermiş oldu. Bu konuda destek veren tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. Bayanların yıllarca mağdur edilmesi, bu paketle sona eriyor olması, bir haksızlığın giderilmesi açısından çok büyük önem arz etmektedir. Bayan memurlarımız adına sevindirici, rahatlatıcı bir düzenleme olacaktır. İş barışını getirmiş olması performanslarını artıracaktır.

Pakette kamuda kılık-kıyafet düzenlemesinin sadece başörtüsü ile sınırlı tutulmasının bir eksiklik olduğundan hareketle erkeklere de özgürlük talebiyle Başbakanlığa yazı yazdık. Okullarımızda, yaptığımız ziyaretlerde erkek üyelerimizin de kısıtlamalardan kurtulmak istediklerini yüksek düzeyde talep edilmek de olduğunu müşahede ettik. Çalışanlarla yapılan söyleşide sendikamızın sivil itaatsizlik eylemine katılarak takım elbisesiz, kravatsız olarak mesaiye geldikleri 7-8 aylık dönemde çalışma performanslarının arttığını belirtmişlerdir.

Erkek kamu görevlilerinin takım elbise, kravat, saç, sakal gibi yasaklardan kurtarılmasını, özgürlük paketinin daha kapsayıcı ve daha özgürlükçü olmasını istiyoruz. Memur-Sen-Eğitim Bir Sen olarak, 12 milyon 300 bin imza ile hükümete sunduğumuz kamuda kılık kıyafet özgürlüğü talebimizde ısrarcıyız. Yapılan özgürlükçü çalışmalar halk ile memurlar arasında da ötekileşmeyi önleyecek, kaynaşmayı sağlayacaktır. Birçok ülkede işyerlerinde bu tip kılık kıyafet kısıtlamasının olmadığını görüyoruz. Hatta yurt dışına çalışmaya veya ziyarete giden memur arkadaşların takım elbise,kravatla işyerlerine gitmeleri alay konusu olmaktadır.

Takım elbise, kravat zorunluluğunun kaldırılması, saç, sakal, bıyık ve favorinin uzunluğu gibi, erkeklerin şekline yönelik sınırlamalara son verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İnsan hak ve hürriyetlerini ihlal eden başörtüsü yasağının talebimiz doğrultusunda sona erdirilmesini demokrasi adına önemli bir adım olarak görüyoruz.

Kamuda çalışan kadınlar arası ayrımcılığı da sona erdirecek, demokrasi yolculuğunda yeni yeni mesafeler alınmasına vesile olacak başörtülü kadınların eş kontenjanından birey sayılma ayıbını bitirecek olan yeni demokratikleşme paketi erkek memurların kılık kıyafet özgürlüğü taleplerini de kapsamalıdır. 18 Mart 2013’ten itibaren süresiz sivil itaatsizlik göstererek, kadın erkek herkes için yola çıktığımız kılık kıyafet özgürlüğü eylemimiz devam etmektedir. Başbakanlığın yönetmelik değişikliğinde talebimizi dikkate almasını bekliyoruz.

Demokratikleşme paketinin daha kuşatıcı olması amacıyla Memur-Sen Konfederasyonumuzca Başbakanlığa yazı yazılarak erkeklere de kılık kıyafet kısıtlamasının kaldırılmasını istedik. Mektup detayına ulaşmak için :www.egitimbirsen.org.tr

Tüm çalışanlarımıza sağlık ve esenlikler diliyorum.

 

Seyfettin AFACANLAR

Eğitim Bir Sen Rize Şube Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erkeklere, de, Kılık, Kıyafet, Özgürlüğünde, Israrcıyız,
Yorumlar
Haber Yazılımı