Haber Detayı
12 Eylül 2013 - Perşembe 20:20
 
Eski Rektör Emekli Olurken, Yeni Rektörden Atama Furyası
Diğer Haberi
Eski Rektör Emekli Olurken, Yeni Rektörden Atama Furyası

5 AĞUSTOS 2013 TARİHİNDE RTE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN İSTİFA EDEN PROF. DR. ARİF YILMAZ ŞİMDİ DE EMEKLİ OLUYOR…

55 YAŞINDA EMEKLİ OLAN ESKİ REKTÖR ARİF YILMAZ’A ÖZEL ÜNİVERSİTELERDEN ÇOK CAZİP TEKLİFLERDE GELMEYE BAŞLADI.

5 Ağustos 2013 Pazartesi günü düzenlediği çok duygusal bir Basın toplantısı ve gözyaşları arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğünden istifa eden Prof. Dr. Arif YILMAZ’IN Emeklilik için RTE Üniversitesi Personel Dairesi Başkanlığına başvurduğu ortaya çıktı.

Yaş Haddinden emekli olmasına 12 yıl gibi uzu bir süresi olmasına karşın 55 yaşında Emekliye ayrılmaya hazırlanan eski Rektör Prof. Dr. Arif Yılmaz’a birçok özel ve Vakıf Üniversitelerinden çok cazip tekliflerin geldiği öğrenildi.

Hatta Rize ve Karadeniz Bölgesinde kurulması beklenen yeni ve özel Üniversitelerin kurucu Rektörü olması içinde Prof. Dr. Arif YILMAZ’a teklif yapıldığı ve eski Rektörün bu tekliflere sıcak baktığı  öne sürüldü.

RTE Üniversitesinin 2. Rektörü olan Porf. Dr. Arif YILMAZ’ın şimdi de bu üniversiteden tamamen kopması ve “resmen” ayrılması da Rize’de ayrı bir üzüntüye neden olduğu görüldü.

RTE ÜNİVERSİ’TESİ REKTÖR VEKİLİ HÜSEYİN KARAMAN İSE İŞE TAYİN VE ATAMALARLA BAŞLADI!..

Bu arada Prof. Dr. YILMAZ’ın sürpriz istifasıyla boşalan RTE Üniversitesine dışardan Rektör Vekili olarak YÖK tarafından atanan Hüseyin KARAMAN’da yaptığı “tayin ve atamalarla” gündeme damgasını vurmaya devam ediyor.

RTE Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin KAHRAMAN göreve başlar başlamaz ilk açıklaması “Yeni Rektörlük için seçim takvimi diye bir şey yok” diyerek, YÖK!ün arkasında ve yanında olduğunu vurgulayarak rakip olabileceklere şimdiden adeta meydan okudu.

Bununla RTE Üniversitesi Rektör Vekili Hüseyin KAHRAMAN, eski Rektör Arif YILMAZ’ın tek yardımcısı kalan Prof. Dr. Adnan MİDİLLİ’yi bu görevinden hiçbir yasal gerekçe göstermeyerek alıp yerine ve boş bulunan diğer Rektör yardımcılıklarına da Rize ile Hayat Fakültesi’nden yakın çalışma arkadaşları olan isimlerden Prof. Dr. Nebi GÜMÜŞ, Prof. Dr. Hasan EFE ve Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL’ı yeni Rektör yardımcıları olarak atadı.

Görevlerinden alınan üç eski Rektör Yardımcısı RTE Üniversitesi ve ona bağlı fakültelerde Öğretim Görevlisi olarak görev yapacaklar.

Rize Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut KESKİN önce bu görevinden sonra da RTE Üniversitesi’nden ayrılıp Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne atanması üzerine de boşalan Rize Tıp Fakültesi Dekanlığına da sürpriz isim olan Prof. Dr. Ekrem ALGÜN vekaleten atandırıldı.

Bu atamayı gerçekleştirilen RTE Üniveristesi Rektör Vekili Hüseyin KAHRAMAN’ın kısa bir süre sonra bu atamayı Asalete çevireceği kulislerde konuşuluyor.

Rize Üniversitesi Rektör Vekili Hüseyin KAHRAMAN göreve başlar başlamaz kurucu Rektör Prof. Dr. Nazmi Turan OKUMUŞOĞLU ve bir ay önce istifa eden eski rektör Prof. Dr. Arif YILMAZ’ın da Özel Kalem Müdürü olan Mehmet KALEM’i bu görevinden alıp yerine Rize İlahiyat Fakültesi’nde beraber çalıştığı genç isim Orhan PEDERLİOĞLU’nu atadı.

Bu gelişme karşısında eski Özel Kalem Müdürü Mehmet KALEM’de çareyi izine çıkmakta buldu.

GENEL SEKRETER ALİ RIZA KÖROĞLU’DA İZİNE ÇIKARILDI

İstifa eden Rektör Prof. Dr. Arif YILMAZ’ın atadığı ve adeta “gözü, kulağı ve sesi” olan genel Sekreter Alirıza KÖROĞLU’da, Prof. Dr. Hüseyin KAHRAMAN’ın Rektör Vekili olmasından sonra izine ayrılan isimler kervanına dahil oldu.

İlk etapda 60 gün izne çıkması istenen Genel Sekreter Alirıza KÖROĞLU’nun direnmesi ve gelecek tepkiler üzerine KÖROĞLU 30 gün izinli sayılarak RTE Üniversitesi’nin en yoğun bir döneminde Üniversiteden adeta uzaklaştırılmış oldu.

Halen izinde ve Rize dışında olan Alirıza KÖROĞLU’nun yerine de yardımcısı Cehri HUT’a Vekalet verildi.

Aynı zamanda da ÇaykurRizespor’un Üniversite ve taraftarlardan sorumlu yöneticisi olan Alirıza KÖROĞLU’nun buradaki görevindende istifasının istendiği iddia ediliyor.

30 Günlük izini gelecek hafta sonunda sona erecek olan RTE Üniversitesi’nin Genel Sekreteri Alirıza KÖROĞLU’nun mesaiye başlamadan tekrar izne çıkarılıp istifaya zorlanması da bekleniyor.

Öte yandan RTE Üniversitesi’nde görev yapan bir çok memur, şef, müdür ve sekreterlerin yerlerinin ya değiştirildiği ya da görevlerinden alındıkları da iddia ediliyor.

Kısacası Başbakan Recep tayyip ERDOĞAN’ın ismini taşıyan babaocağı memleketi Rize’deki RTE Üniversitesi’nde milligörüş rüzgarlarının hızla esmeye başladığı da vurgulanıyor.

KURUCU VE İLK REKTÖR PROF. DR. NAZMİ TURAN OKUMUŞOĞLU YAŞ HADDİNDEN EMEKLİ OLDU

RTE Üniversitesi’nin ilk ve kurucu Rektörü olan Prof. Dr. Nazmi Turan OKUMUŞOĞLU görev yaptığı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat fakültesi’nden geçen ay içerisinde yaş haddinden emekliye ayrıldı.

Yaş haddinde Emekli olan OKUMUŞOĞLU’nun Samsun’daki çeşitli Fakültelerden gönüllü olarak görev yapacağı da öğrenildi.

(Faik BAKOĞLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eski, Rektör, Emekli, Olurken,, Yeni, Rektörden, Atama, Furyası,
Yorumlar
Haber Yazılımı