Haber Detayı
26 Eylül 2013 - Perşembe 15:02
 
Evlilikte Devamlılığın Ana Şartı
Diğer Haberi
Evlilikte Devamlılığın Ana Şartı

Evliliğe dair pek çok şeyi okumuş ve dinlemiş olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Yapılan bir çok araştırma, birçok analiz ve anket göstermiştir ki; evlilikte devamlılığın ana şartı karşılıklı güven,anlayış, sevgi, hoşgörü ve sabırdır.

Evlilik kurumu, Adem Peygamberle gelen bir kurumsallık olduğuna göre bunun temelleri de din unsuru üzerine kurulmuştur ve bu son derece doğal bir durumdur. Din,özellikle İslam dini neslin ve dinin devamı, toplumun mutluluğu için evliliğe çok önem vermiş, bu konuda kişilere ciddi sorumluluklar yüklemiştir. Yüklenen sorumluluklar kesinlikle mutluluğun temel anahtarıdır.

" YOK BEN TEK BAŞIMA HAYATIMI YAŞAYACAĞIM" diyenlerin son demlerinde keşke keşke dediklerini çok görmüş ve tanık olmuşuzdur. Dursun ve Sultan kardeşlerime selam….

Yakın mesai arkadaşlarımdan ÖT gelecek hafta içerisinde evlenecek nasipse, şimdiden Allah mesut etsin diyelim.

Evlenecek olan çalışma arkadaşım düğün davetiyesini vermek için ofisime geldiğinde, biran için göz göze geldik. Sanki ”Barış Bey, yakın bir tarihte evlenmiş biri olarak bana kısaca, bir cümle ile söyleyeceğiniz tavsiye var mı?” der gibiydi.

Tabii ki. Gayet kısa, bir tek cümle ile tavsiyede bulunmak istedim ama olmadı o anda başka bir misafirim geldi ve konuşamadık.

Bende buradan kendisine seslenmek istedim : ”Sabırlı olacaksın”. Mesele bundan ibaret. Şimdi duyuyor gibiyim “ne gibi, niçin sabırlı olacağım?”

Siz eşinize göre oda size göre yabancı bir insan aslına bakılacak olursa. Kısa süreli veyahut belli bir yaştan sonraki paylaşımlarla tanıma; temeli olmayan,15. bölümden öncesi izlenilmemiş bir dizi film gibi. Ayrı çevrelerden gelmiş olabilirsiniz. Alışkanlıklarınız, çeşitli hayat meseleleri karşısında zihniyetiniz farklı olabilir. Zannetmeyin ki evlilikte o hep size karşı fedakar davranacak ve siz ne derseniz o olacak. Ufak tefek sürtüşmeler kaçınılmaz. Ama emin olun ki sabır her şeyin üstesinden gelecektir.

Büyük bir mağazanın kapısı önünde genç bir adam ve önünde çocuk arabası. Arabayı bir aşağı bir yukarı itiyor ve mırıldanıyor.

-Sabret Turgay! Kendini tut! Sakin ol! Kendine hakim ol Turgay!

Yorgun olduğu her halinden belli olan ve bu nedenle mağazanın önünde ki bankta oturmakta olan yaşlı bir bayan, bir müddet bu hali seyrettikten sonra genç adama seslenir:

-Aferin bey oğlum, der. Çocuğu ne güzel avutuyorsun!

Şöyle bir baktım da annesi mağazadan çıkıp gelinceye kadar kızınızı oyalamanız pek hoşuma gitti .

-Siz ne söylüyorsunuz hanım teyze? Ben çocuğu değil kendimi oyalamaya çalışıyorum.

Sabırla," Kıssadan hisse EVLİLİK pişmanlıktır demeyelim kurumsal kimliğimizi kesinlikle devam ettirelim..."

Keyifli ve güvenli uçuşlar da RTE RİZE HAVALİMANI’ nda görüşelim.

RTE Rize Havalimanı, Elli Uç Rize, Rize Kent Konseyi gruplarına fikir ve desteklerini bekliyoruz.

Saygılarımla,

Mustafa Barış ÖZTÜRK

Kaynak: Editör:
Etiketler: Evlilikte, Devamlılığın, Ana, Şartı,
Yorumlar
Haber Yazılımı