Haber Detayı
12 Haziran 2014 - Perşembe 19:50
 
Gazetecilerden Başkan Esmen'e Kınama
Diğer Haberi
Gazetecilerden Başkan Esmen'e Kınama

Rize 53 Gazeteciler Derneği, Çayeli Belediye Başkanı Atilla Esmen’in basın mensupları arasında ayrımcılık yapmasını kınadı.

Çayeli Belediye Başkanı Atilla Esmen’in Zaman Gazetesi muhabirini Paralel Yapıcı olarak suçlayıp düzenlediği basın toplantısına almaması 53 Gazeteciler Derneği tarafından kınandı.

Önceki gün Çayeli Belediyesinde basın toplantısı düzenleyerek Zaman Gazetesi muhabirinin neden çağrılmadığını soran gazetecilere Esmen, “Paralel yapıdan dolayı, bilerek davet etmedim” demişti.

Belediye Başkanı Atilla Esmen’in bu tutumu üzerine Esmen, 53 Gazeteciler Derneği tarafından kınandı.

53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak’ın imzasını taşıyan açıklamada, “Meslektaşlarımızın birçoğu bölgemizin ve yöremizin insanıdır. Birçoğu aynı şekilde yasanın bize tanıdığı bir hak olan, özgür bir şekilde mesleklerini icra etmektedir. Basın kanunu ‘basın mensubu özgürdür ve engellenemez’ der. Başbakan ile cemaat olarak tabir edilen kesim arasındaki tartışmalara rağmen Başbakan malum gazete çalışanlarını toplantılarına alırken, bir belediye başkanının ‘paralel yapıyı’ almıyorum diyerek bir basın mensubunun görevini yapmasını engellemesi anlaşılır değildir. Belediye başkanları bulundukları konum itibari ile toplumun her kesimine hizmet etme görevi ile vazifelidirler. Belediye başkanlarının; din, dil, ırk, cinsiyet ve fikir ayrımı yaparak insanları sınıflandırması ve ötekileştirmesi hiç de hoş bir durum değildir. O makamlar toplumun her kesimine hizmet götürme makamlarıdır. Farklı fikirlerden insanlara o kapıları kapatmak hiç kimsenin haddine değildir. Hele görevini yapmaya çalışan bir basın mensubunun kanunun kendisine verdiği hakkı kanunsuzca elinden almak doğru bir davranış şekli değildir. Bu nedenle, Çayeli Belediye Başkanı Atilla Esmen’i bu tutumundan dolayı kınıyor ve bir an önce hem meslektaşımızdan hem de kamuoyundan özür dilemeye davet ediyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gazetecilerden, Başkan, Esmen'e, Kınama,
Yorumlar
Haber Yazılımı