Haber Detayı
11 Eylül 2013 - Çarşamba 11:39
 
Gözyaşlarıyla Memleketi Rize'ye Uğurlandı
Diğer Haberi
Gözyaşlarıyla Memleketi Rize'ye Uğurlandı

Pazar’ın yetiştirdiği değerli isimlerden Mustafa Tahsin Hoşatar

Gözyaşlarıyla memleketine uğurlandı 

Fatih Sultan Kar / İST.  

Yakalandığıamansız hastalık sonrası aramızdan ayrılan Tahsin Mustafa Hoşatar için Kadiköy Kadıköy Sahrai Cedid Camii’nde öğle namazı ardından kılınan cenaze namazına sanat, spor ve bürokrasi dünyasından aralarında Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Fenerbahçeli Futbolcu Emre Belezoğlu’nunda bulunduğu çok sayıda insan katıldı. 

Bilen adamdı gülen adamdı

Tahsin Mustafa Hoşatar naşi daha sonra Pazarlılar Birliği Derneği’ne götürüldü. Burada yapılan töreninde bir konuşma yapan Pazarlılar Birliği Derneği Başkan Yardımcısı Talat Günday “Kurucumuz, büyüğümüz Mustafa Tahsin Hoşatar’ı kaybetmişolmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Bugün burada kendi vasiyeti üzerine bulunuyoruz. Derneğimizin meydana gelmesinde katkıları çok büyüktür. Kendisine Allah’tan cc rahmet diliyoruz. Kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Tahsin Hoşatar ile liseden arkadaşız. Bir gecemiz için düzenlediğimiz davetiyeye bir söz yazalım dedik.  Başkan İbrahim Konan dedi ki Ağabey biriniz müzikçi biriniz edebiyatçı birşeyler yazın. Bende Biz dağların içinde yaşarız yaylalar bizimdedim. Rahmetlide obur taraftan atladı Dalgalar üstünde yelken açarız denizler bizim. Şimdi hem dalgaların hemde yaylaların olduğu yere onu uğurluyoruz” dedi 

Tahsin Mustafa Hoşatar’ın naşi daha sonra toprağa verileceği memleketi Pazar’a uğurlandı. 

Tahsin Mustafa Hoşatar Kimdir

5 Haziran 1949 tarihinde Rize Pazar’da doğdu. Pazar Tütüncüler Köyü’ndendir.  Annesinin adı Fahriye babasının adı Yunus’tur. Pazar Ortaokulu’nun ardından Kabataş Erke Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Lisan tamamlama programına katıldı. 21 Mayıs 1969-31Temmuz 1969 tarihleri arasında Tekel İdaresi’ne bağlı olan Çay Atölyesi’nde çalıştı. 21 Kasım 1978 tarihinde İstanbul Yenisahra Ortaokulu’nda aday öğretmen olarak göreve başladı.15 Haziran 1982 tarihinde asil öğretmenliğe geçti. 6 Ağustos 1980 – 30 Kasım 1981 tarihleri arasında askerlik görevini yedek subay olarak tamamladı. 15 Haziran 1982 – 26 Temmuz 1984 tarihleri arasındaİstanbul Kaynarca Ortaokulu’nda Türkçe öğretmeni, 26 Temmuz 1984-26 Temmuz 1986 tarihleri arasında ise Sakarya Atatürk Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yaptı. 31 Aralık 1986 tarihinde İETT Genel Müdürlüğü’ne geçti. Burada ilk görevi Eğitim Müdürlüğü’nde öğretmenlik oldu. 10 Haziran 1987 tarihinde Eğitim Müdür Yardımcılığı’na terfi etti. 9 Eylül 1987 tarihinde İETT Kadıköy İşletme Şefliği’ne getirildi.  13 Mayıs 1988 tarihinde Taşıtlar Dairesi Başkanlığı Atölyeler Müdür Yardımcısı oldu. 26 Temmuz 1990 tarihinde TaşıtlarŞubesi Müdürlüğü’ne atandı. Taşıtlar Dairesi Başkan Yardımcılığı yaptı. 20 Haziran 1994 tarihinde APK Dairesi Başkanlığı Araştırma ve Planlama Şube Müdürlüğü’ne müdür olarak görevlendirildi. 20 Haziran 1994 tarihinde Kadıköy Belediye’sine naklini istedi. Kadıköy Belediyesi’nde ilk görevi Eğitim Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü oldu. Daha sonra atandığı Yazı İşleri Müdürlüğü görevin (1994-2011)emekli oluncaya değin sürdürdü. İstanbul Pazarlılar Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunan Hoşatar, insanlara yardımcı olmayı ve dürüstlüğü kendisine ilke edinmişti. Emekli öğretmen Nurten Hoşatar’ın eşi, Deniz Devrim Hoşatar (1977) babasıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gözyaşlarıyla, Memleketi, Rize'ye, Uğurlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı