Haber Detayı
25 Haziran 2013 - Salı 17:02 Bu haber 615 kez okundu
 
Hastalarımız Adına Vicdanlara Sesleniyoruz !!
Sağlık Haberi
Hastalarımız Adına Vicdanlara Sesleniyoruz !!

HASTALARIMIZ ADINA VİCDANLARA SESLENİYORUZ

Rize Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda verilen evde sağlık hizmetleri aktif olarak 2011 yılında kurulmuş olup bugüne kadar 5000 yatağa bağımlı hastaya evde sağlık hizmeti ulaştırmıştır. Bu hizmetler koordinasyon merkezine bağlı, 4 devlet hastanesi, 12 toplum sağlığı merkezi ve 1 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi evde sağlık hizmetleri birimleri tarafından yürütülmektedir.

Evde sağlık hizmeti alan bir kısım hastaların durumları nedeniyle bazı tıbbı cihazlara ihtiyaçları bulunmaktadır. Maddi güçleri olmayan ihtiyaç sahibi bir kısım hastalar bu ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Bu kapsamda; Rize Sağlık Müdürlüğünce evde sağlık hizmeti alan ihtiyaç sahibi yatağa bağımlı 145 hastaya manuel hasta yatağı, 5 hastaya otomatik hasta yatağı, 3 hastaya havalı yatak, 5 hastaya tekerlekli sandalye, 1 hastaya akülü araba, 5 hastaya beslenme maması ve 5 hastaya hasta bezi temin edilerek verilmiştir. İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa TEPE, yaptığı açıklamada, hasta yataklarının 145 adedinin eski binalarından yeni binalarına taşınan ve taşınma esnasında ihtiyaç fazlası konumda kalan Rize Devlet Hastanesi ve Kaçkar Devlet Hastanesi tarafından verildiğini, arta kalan 8 adet hasta yatağı,5 adet tekerlekli sandalye,1adet akülü araba vb. tıbbı malzemelerin bağışçılar tarafından karşılandığını belirtti.

Dr. TEPE, imkanlar ölçüsünde ellerindeki tıbbı malzeme ve hasta karyolalarının ihtiyaç sahibi yatağa bağımlı hastalara dağıtıldığını ancak buna rağmen halihazırda özellikle hasta karyolalarına ihtiyaç duyan çok sayıda yatağa bağımlı hasta olduğunu belirtti. Yatağa bağımlı hastalarda yatak yaralarının oluşmaması için yatış pozisyonlarının sürekli değişmesi gerektiğini, hasta karyolalarının ise bu noktada hastaya pozisyon değiştirirken çok büyük kolaylık sağladığını, özelliklede yatağa bağımlı hastaya bakan kişiler yaşlı kişiler ise normal yatakta pozisyon değiştirmekte çok daha güçlük yaşadıklarını ve bu tip durumlarda hasta karyolalarının elzem ihtiyaç olduğunu ifade etti. Hastaların sıkıntılarını bir nebze de olsa gidermek için gayret gösterdiklerini belirten Dr.Tepe, hayırsever vatandaşlarımıza çağrıda bulunarak ihtiyacı olan yatağa bağımlı hastalara imkanları ölçüsünde başta hasta karyolası olmak üzere, tekerlekli sandalye, akülü araba, hasta bezi, beslenme maması gibi her tür tıbbı malzeme yardımında bulunmalarını istedi. Hayırsever vatandaşlarımız tarafından bağışta bulunulan tıbbi malzemeler geçmişte olduğu gibi bundan sonrada Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri Şubesi Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi tarafından tutanakla teslim alınıp, ihtiyaç sahiplerine sırası ile tutanakla teslim edileceğini belirtti.

Dr.Tepe sözlerini tamamlarken, unutmayalım ki Yaşlı ve hastalar az şeye ihtiyaç duyarlar ama o az şeye çok ihtiyaç duyarlar.

Bağışta bulunmak isteyen hayırsever vatandaşlarımız Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezine ait 0464 2149321 4443833 Nolu telefonla irtibata geçebilirler.

Vatandaşlarımızın katkılarını bekler saygılar sunarız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hastalarımız, Adına, Vicdanlara, Sesleniyoruz, !!,
Yorumlar
Haber Yazılımı