Haber Detayı
10 Eylül 2013 - Salı 22:02
 
Hüseyin Erbaş’ın Ardından…
Diğer Haberi
Hüseyin Erbaş’ın Ardından…

Hüseyin Erbaş’ın ardından…

Yüreklere iz bırakarak ayrıldı aramızdan

 Fatih Sultan Kar/İST.

Hüseyin Erbaş, 01 Ocak 1961 tarihinde Rize ilinin Güneysu ilçesine bağlı Yeşilyurt Köyü’nde doğdu. Müziğe on dört yaşında mızıka çalarak başladı. Daha sonra bağlamaya ilgi duydu. Kemençeye ilgisi dedesi ve dayılarından geliyordu. Babası kemençe çalmazdı ama iyi bir şairdi. Babasından şairlik ruhunu, dedesi ve dayılarından da kemençe çalma yeteneğini aldı. Ayrıca çocukluğundan beri kemençeye ilgisi vardı. Çocukken ağaçların tepesine çıkar, cukken bağıra bağıra türkü söylerdi.

Kurt kapanının altın yürekli Rizelisi

1985 yılında İstanbul’a yerleşti. Profesyonel müzik yaşamına ilk adımı 1986 yılında İstanbul’da attı. Aynı yıl ilk albümünü yaptı. Karadeniz’den özelliklede Rize’den İstanbul’a gelip yolu Unkapanı’na (kurt kapanı) düşen müzisyenlerin albümüne karşılık beklemek sizin kemençe çaldı. Kendisinin çalıp, arkadaşlarıyla birlikte türküler söylediği karışık albümler yaptı. Bu seride özellikle “Kemençe Show” isimli albüm ses getirdi.

Deniz Taksi hatıraları

Doksanlı yılların başında her cumartesi öğleden sonraları Karadeniz müziğine gönül vermiş arkadaşlarıyla Rizelilerin oldukça fazla olduğu Kasımpaşa’da Deniz Taksi’nin arkasında bulunan kahvede buluşup Karadeniz müziğiyle ilgili neler yapabiliriz konusunda fikir teatilerinde bulunurdu. O sohbetlere katılanlar yol aldıkça, ondan uzaklaştı. Ama o güzelliği, insanlığı hiç elden bırakmadı.

Hep üretimden yana oldu

On iki yıl İsmail Türüt ile aynı sahneyi paylaşarak kendisine kemençesiyle eşlik etti. Yirmi beşin üzerine albüme, sayısız Karadeniz türküsüne imza attı. İlk klibini “Çayı doldurdum beze” isimli eserine çeken Erbaş daha sonra on beş ayrı klip çekti.

Rize onun için özlemdi

Yaşantısını İstanbul’da sürdürmesine karşın Rize onun için çok özeldi. Rize’ye olan özlemini dile getirir dururdu. Nere gitse bir hemşerisini bulur hesbihal olurdu. Müzik yaşantısı boyunca birçok eserini müzik yapan sanatçı dostlarıyla paylaşmış onların bu alanda var olmasına isim yapmasına katkı sağlamıştır. Erbaş, Kültür Bakanlığı sanatçısı belgesini almıştı. Dört çocuk babasıdır.

Kültürümüze katkısı büyüktü

Erbaş; bir kesinde Hollanda’da konsere gitmişti. Konser sonrası kuliste bir gazeteci yanına gitti. Onunla uzun bir söyleşi yaptı. Bu söyleşi sonrası yaptığı açıklamada; “Yabancılar, bizim kültürümüze bizden daha çok ilgi gösteriyor. Ben daha 15 yıl öncesine kadar bir yerde kemençe çalmaya utanırdım. Biz de yeni yeni değer verilmeye başlandı. Kemençe kabul gördü” diyordu. Kasımpaşa’da Demircan Otel’de Osman Karahan ve Hüseyin Erbaş ağabeylerimle yarım saatte yazdığımız İpsiz Recep Türküsünü aynı gece Rize Vakfı’nın düzenlediği etkinlikte besteleyip okuması hafızamda sıcaklığını hala koruyor.

26 Haziran 2013 tarihinde dostlarının girişimiyle 25. SanaT Yılını kutlayan 52 yaşındaki Hüseyin Erbaş, tedavi gördüğü hastanede sabaha karşı hayatını kaybetmişti. Sevenleri, dostları, hemşerileri 9 Eylül 2013 tarihinde Küplüce Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından çok sevdiği hasretini taşıdığı Rize’nin topraklarına uğurlamıştı. 10 Eylül 2013 tarihinde Rize Güneysu Yeşilyurt Köyü camisinde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilen Hüseyin Erbaş’ı hatıraları, şakaları ve hayata kattığı renkle hep hatırlıyor, rahmetle anıyorum, mekânın cennet olsun Ağabeyim.

Hüseyin Erbaş, sözleri akrabası Erdoğan Erbaş’a ait olan Kara Haber isimli eseri kendi yaşamından izleri taşıyordu:

Kelimeler anlatma, yasımı kederimi

Kara toprak örtecek genç yaşta üzerimi

 

Fayda vermez dediler ne iğne nede serum

Tedavisi yok imiş kalbimdeki kanserun

 

Kendimi alıştırdım nasılsa öleceğim

Gülüm hebi dünyada seni bekleyeceğim

 

Kara haber duyarsan dik dur eğme başını

Yağlama sevdiceğim silen olmaz yaşını

 

Söz Erdoğan Erbaş Müzik Hüseyin Erbaş

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hüseyin, Erbaş’ın, Ardından…,
Yorumlar
Haber Yazılımı