Haber Detayı
07 Haziran 2014 - Cumartesi 21:35
 
İlk Ziyaretini Ovit Tünellerine Yaptı
Diğer Haberi
İlk Ziyaretini Ovit Tünellerine Yaptı

Rize Valisi Ersin Yazıcı ile Emniyet Müdürü Adem Çakıcı Türkiye’nin en uzun tüneli olarak yapılmaya başlanan Ovit Tünelinde incelemede bulunarak çalışanlardan bilgi aldılar.

Karadeniz’i Doğu Anadolu ve GAP’a bağlayacak en kısa ve güvenli Karayolu üzerinde bulunan Ovit Tünelinde çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Rize’ye yeni atanan Vali Ersin Yazıcı ile Emniyet Müdürü Adem Çakıcı Türkiye’de en büyük Tünel projesi olan14.700 metrelik Ovit Tünelinde incelemede bulunarak çalışmalar hakkında Tünel görevlileri Alper Eryiğit ve M.Ali Kefli’den bilgi aldılar.

TÜNELDE 10 BİN METRE GEÇİLDİ

Çift Tüplü 4 şeritli Ovit Tünelinde bugüne kadar 10 bin metrenin geçildiğini söyleyen yetkililerden Alper Eryiğit ve M.Ali Kefli’burada önemli bir çalışma yapılıyor. Arazi yapısına göre günde ortalama 30-32 metre deliyoruz. Bu ölçü dünya standartlarının altında değildir. Günde çift vardiyalı olarak 24 saat esasına göre aralıksız çalışıyoruz. Dünyada bugün en uzun tünel Çinde bulunuyor. Ovit 2.olacak 3.tünel Tayvan’da çalışıyor.10 bin metreyi geçtik.Tünel 2640 metrelik Ovit zirvesinin 600 metre altından geçiyor.250 metrede 1 tane bağlantı yolu var.Bu bağlantılar toplam 49 tane olacak.22 tane sığınma odası bulunacak.Mevcut karayolunun 2260 metresinden başlayan tünelimiz 2315 metreden çıkacak.Tünel içinde %3.5 bir meyil var.Bugün Türkiye’de en uzun Tüneller olan Ordu Bolaman tünelinin uzunluğu 7600 metre ve biz bunu çoktan geçtik.Hopa-Cankurtaran Tüneli 10500 metre oldu ve bunu da yakalayıp geçmemize kısa bir süre kaldı.Bağlantı yollarıyla birlikte 17.300 metrelik iş yapacağız.Şu anda bir yanda delerken bir yanda betonlamada yapıyoruz.Bugüne kadar 5 bin metre betonlama yaptık’ dediler.

VALİ ERSİN YAZICI’MUHTEŞEM BİR ESER

Vali Ersin Yazıcı Ovit Tünelinin çok önemli ve büyük bir proje olduğunu söyleyerek’inşallah istenilen sürede tünel tamamlanır. Bölgemizi GAP ve Doğu Anadolu’yu 12 ay birleştirecek projeye Başbakanımız çok önem veriyor. Bugün ilk kez çalışmaları görmek için geldim. Rize Limanı, Lojistik tesis ile Ovit komple bir projedir.4 ayrı yerde çalışma yapıldığını görmekten mutlu oldum.’dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlk, Ziyaretini, Ovit, Tünellerine, Yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı