Haber Detayı
11 Haziran 2014 - Çarşamba 12:18
 
İpsiz Recep Rize'de Törenle Anıldı
Diğer Haberi
İpsiz Recep Rize'de Törenle Anıldı

İpsiz Recep’i Anma Etkinliği

Rize’li Kuvay-ı Milliye kahramanı İpsiz Recep ölümünün 86. yıl dönümünde sahil parkında bulunan anıtı önünde anıldı.

Kurtuluş savaşı döneminde balıkçı tekneleriyle Kuvay-ı Milliye’ye asker ve silah taşımış olan halk kahramanı Milis Yüzbaşı İpsiz Recep ölümünün 86. yıl dönümünde Rize’de anıldı.

Programa Rize Vali Yardımcısı Mehmet Özer, Rize Garnizon Konmutanı Kıdemli Albay İsmet Cansaran, Rize Belediye Meclis Başkan Vekili Sultan Yılmaz, İl Kültür Müdürü İsmail Hocaoğlu, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Rize Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Servet Güngör, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Anma Programında günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yapan Eğitimci Tarihçi Yazar Ali Taşpınar; “İpsiz Recep güvendiği insanları etrafında toplayıp bir milis güç oluşturmuş olan bir insandır. İpsiz Recep 1862’de Rize’de doğdu, 1918 sonrası İstanbul Beykoz’a yerleşti. Orada faaliyet gösteren Rum ve Ermeni çetelerine karşı harekete geçti. Kefken’de bir binbaşı komutasındaki İstanbul Hükümeti kuvvetleriyle çarpışıp galip gelmiştir. Kendisine padişahımızın emrine girip maaş bağlanılması teklif edilmiştir. İpsiz Recep ise binbaşıya “Al askerini git. Benim Mustafa Kemal’e sözüm var.” demiştir. Bu şekilde milli mücadeleye başlamıştır” şeklinde konuştu.

Rize Belediye Meclis Başkan Vekili Sultan Yılmaz yaptığı konuşmada; “İpsiz Recep Kandıra civarında müslüman halka zulmeden rum çetelerine karşı kuvayı milliye saflarında başarıyla mücadele etmiştir. Bir Fransız gemisini kaçırmayı başarınca, Ankara hükümetince milis yüzbaşı olarak onurlandırılan İpsiz Recep, düzenli kuvvetlere katılarak Yunan Ordusu’na karşı savaşmıştır. Savaş sonrası, Recep Reis İstiklal Madalyası’nı almaya hak kazanmıştır. Ona layık görülen İstiklal Madalyası’nı geri çevirerek "Ben madalya için değil milletim içim savaştım" demiştir” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İpsiz, Recep, Rize'de, Törenle, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı