Haber Detayı
10 Ekim 2013 - Perşembe 11:27
 
Kadın Elinin Değmesi Gereken Yerlerde, Görev Almaya Hazırız.
Diğer Haberi
Kadın Elinin Değmesi Gereken Yerlerde, Görev Almaya Hazırız.

ÖNCÜLÜK EDİYORUZ VESAYETİN İZLERİNİ SİLİYORUZ EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ…

Rize Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Dr.Nilüfer Emen yaptığı basın açıklamasında; sendikal örgütlenmede kadınların daha fazla söz sahibi olması gerektiğini söyledi. Kadına gerekli önemi vermeyen örgütlenmelerin bir yönünün eksik kalacağını söyleyen Dr.Emen, “Günümüz dünyasının koşulları, kadının hayatın her alanında söz sahibi olmasını zorunlu kılıyor” ifadelerini kullandı. Konfederasyonun faaliyetlerine Kadınlar Komisyonu olarak destek verdiklerini ifade eden Dr.Emen, “Kadın elinin değmesi gereken yerlerde, görev almaya hazırız. Bu yönüyle bir boşluk dolduracağımıza inanıyorum. Kadınlar sadece sendikal faaliyetlerde değil, yaşamın her alanında daha etkin olmalıdır” diye konuştu.

Kadınların hayatın her alanında varlık gösterebilmesi için sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü belirten Dr.Emen, Türkiye’nin en büyük kamu çalışanları konfederasyonu Memur-Sen’in bu kapsamda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini ifade etti. Dr.Emen şöyle devam etti: “Memur-Sen’in, kadınlara gereken değeri verdiğinin en büyük göstergesi, Kadınlar Komisyonu’nun varlığıdır. Bize bu konuda güvenerek destek ve cesaret veren konfederasyonumuzun yöneticilerine şükranlarımı bildiriyorum.” Kadınlar Komisyonu’nun kurulduktan kısa bir süre sonra önemli çalışmalara imza atıldığını söyleyen Dr.Emen, çalışmalara aynı kararlıkla devam edeceklerini vurguladı.

Memur-Sen konfederasyonu  kurulduğu günden beri temel hak ve özgürlüklerden özellikle kamuda başörtü yasağının kaldırılması noktasında büyük çaba sarf etmiştir. Bu anlamda ,Memur-Sen Konfederasyonu olarak; 

“Özgürlük İçin On Milyon İmza” sloganıyla startını verdiğimiz ve 12 Milyon 300 bin imzayla da çalışanların haklı talebi ve milletin güçlü iradesi olduğu yönünde kamuoyunun desteğini elde ettiğimiz “kamuda kılık-kıyafet özgürlüğü” hedefli “sivil itaatsizliğimiz”,  başta başörtüsü olmak üzere kadın kamu görevlilerine büyük oranda serbest kıyafetin yolunu açmıştır. 

Resmi Gazete’nin 8 Ekim 2013 tarihli ve 28789 sayılı nüshasında yayımlanan Yönetmelik değişiklikleriyle, devletle milleti ayrıştıran başörtüsü yasağı sona erdirilirken, tek tipçiliğin ve vesayet ikliminin ritüellerinden biri olan andımız da kaldırılmıştır. 

Bu geleneğin son ürünlerden biri olan ve 12 Eylül darbesinin mimarlarından oluşan Milli Güvenlik Konseyi’nin kararıyla 1982’de yürürlüğe konulan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik”, aradan geçen 30 yılı aşan sürede binlerce kadın kamu görevlisinin hayatını karartmış, çok daha fazla sayıda kadının da kamu hizmetine girmesine engel olmuştur. Bu Yönetmelik üzerinden hayatı karartılanların, hayata tutunması engellenenlerin “bu zulümler ne zaman bitecek” haykırışlarının ve bu haykırışlar üzerine bina edilen “sivil itaatsizliğimizin” karşılığını, kılık-kıyafetle ilgili Yönetmeliğin 5’ nci maddesinin kadınlarla ilgili bölümünde değişiklik yapılmasıyla aldık. Artık, kadın kamu görevlileri başı açık veya başı örtülü olarak görev yapmak konusunda kendi hür iradeleriyle karar verecek.  Hiçbir kadın kamu görevlisi başörtülü olduğu için kamu hizmetine girmekten uzaklaştırılmayacak, kamu hizmetine girme hakkından yoksun bırakılmayacaktır.           

Dr.Emen, Ulaşılan bu sonuç göstermektedir ki; kamu görevlilerinin kılık-kıyafet yasaklarından kurtularak inançları, tercihleri, beğenileri ve toplumumuzun genel kabul görmüş değer yargıları çerçevesinde kılık-kıyafet özgürlüğüne sahip olması noktasında yasak ve vesayetçi bir engel daha ortadan kaldırılmıştır.Bu durum kadınlarımızın kendine olan güvenini, toplumumuzun katmanları arasında birlik ve beraberliği, daha da pekiştirecektir. 

Büyük Memur-sen ailesi olarak, hem tek bir el gibi olmaya hem de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada “ Ne haksızlık edin, ne de haksızlığa boyun eğin ”düsturuyla mazlumların ,haksızlığa uğrayanların yanında olmaya devam edeceğiz.Hedef iyilik medeniyeti kurmaksa, İnsanların dertleriyle dertlenmekse, İnsanların sadece maddi ihtiyaçlarını değil ruhi, vicdani ve fikri ihtiyaçlarını da karşılamaksa, orada herkesten önce Memur-Sen ve Memur-Sen’liler oldu, olmalıdır.

Memur-Sen ailesi olarak, dünün Türkiye’sinin doğru anlaşılması, Milletin ve kamu görevlilerinin lehinde kararlarla bugünün Türkiye’sinin yaşana bilir kılınması, milletle birlikte yarının Türkiye’sinin vizyonunun medeniyet değerlerimize bağlılık, için çalıştık, çalışıyoruz, çalışacağız.

Memur-Sen Kadın Kolları Başkanı Dr. Nilüfer Emen konuşmasını ‘’Kamuda Başörtüsü sorununun çözümü noktasında destek ve gayretlerini esirgemeyen sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz.’’ diye tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadın, Elinin, Değmesi, Gereken, Yerlerde,, Görev, Almaya, Hazırız.,
Yorumlar
Haber Yazılımı