Haber Detayı
04 Şubat 2013 - Pazartesi 22:13 Bu haber 738 kez okundu
 
Kanser Günümüzün En Önemli Sağlık Sorunlarından Biridir
Sağlık Haberi
Kanser Günümüzün En Önemli Sağlık Sorunlarından Biridir

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biridir.

RKHB Tıbbi Hizmetler Başkanı Başak: ” Kanserde erken tanı ve tedavi önemlidir. Vatandaşlarımızın bilgi eksikliği, korku ve ihmal gibi nedenlerle zamanında hekime başvurmamakta, tanı gecikmekte ve tedavi güçleşmektedir”

Rize Kamu Hastaneler Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op.Dr. Talip Başak, “4 Şubat Dünya Kanser Günü” dolayısıyla kanser konusunda ülkemizde ve Rize’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Rize Kamu Hastaneler Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op.Dr. Talip Başak, yaptığı açıklamada, kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunu olduğunu söyleyerek, ” tanı ve tedavisindeki yenilikler, sağlık kuruluşlarından yararlanma, olanakların artması, diğer hastalıkların tedavisindeki gelişmeler ve buna bağlı ortalama yaş süresinin uzaması gibi çeşitli nedenlerle kanserin önemi daha da artmaktadır” diye konuştu.

Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olduğunu söyleyen Başak, sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle de önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sigara, kimyasal maddeler, radyasyon, virüsler gibi çevresel nedenlerle, hormonal nedenler, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal mutasyonlar ve diğer genetik nedenler kanserin oluşumunda rol oynar. Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplumun bilincinin geliştirilmesi, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fizik aktivite ve korunma odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturulmaktadır.

Başak, Dışkılama ve idrar alışkanlıklarındaki değişiklikler, uzun süre iyileşmeyen yaralar, beklenmeyen kanama ve akıntılar, meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, siğil ve benlerde belirgin değişiklik, uzun süren ses kısıklığı ve öksürük, kanserin belirtisi olabilir.

Kanser alanındaki gelişmeler bize göstermiştir ki; kanser bir halk sağlığı sorunudur. Önlenilebilir hastalıklardandır. Sigara, beslenme alışkanlıkları, tarımda kullanılan ilaçlar, genetiği değiştirilmiş gıdalar, önemli sebepler veya tetikleyicileridir. Günümüzde kanser en sık ölüm sebeplerinden biridir. Hatta gelişmiş ülkelerde ikinci sıradadır.

Erken tanı ve tedavi kanserli hastalarda önemli oranda iyileşme mümkün olabilmektedir. Halbuki bilgi eksikliği, korku, ihmal gibi nedenlerle insanlar zamanında hekime başvurmamakta, böylece tanı gecikmekte ve tedavide güçleşmektedir.

Başak, Erken tanı ile önlenebilir kanser tarama programları, eğitim yoluyla halkı bilinçlendirme ve muayeneler(kendi kendine meme muayenesi, mamografi, serviks kanseri taraması) yapılmaktadır. Kanserde erken teşhisin önemini algılatmak amacıyla ilimizde sağlık personeli tarafından yıl boyunca ev ziyaretleri yapılmakta ve kanser konusunda bilgilendirme yapılmaktadır” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kanser, Günümüzün, En, Önemli, Sağlık, Sorunlarından, Biridir,
Yorumlar
Haber Yazılımı