Haber Detayı
03 Ekim 2014 - Cuma 01:09 Bu haber 314 kez okundu
 
Kar’ın “Rizeliyim Rizeli” isimli Kitabı Yayımlandı ,
Diğer Haberi
Kar’ın “Rizeliyim Rizeli” isimli Kitabı Yayımlandı ,

Heyamola Yayınları’ndan Rize’ye Armağan

Fatih Sultan Kar’ın “Rizeliyim Rizeli” isimli kitabı yayımlandı 

Ülkemizin saygın yayınevlerinden birisi olan Heyamola Yayınları, Fatih Sultan Kar’ın Rize ilinin kültür sanat ve spor tarihi üzerine yazılarını, söyleşilerini “Rizeliyim Rizeli” adıyla kitaplaştırdı. 

Bir kentin üstüne sinmiş izleri ve ipuçlarını bulma çabaları sonucu oluşan eser, Rize ilinin yakın tarihine de ışık tutuyor. Rize, Türkiye’nin havası, suyu, doğası ve insanıyla en renkli, en güzel şehirlerinden biridir. Çay tarımı, turizm, dağcılık ve spor gibi alanların dışında zengin tarihi eserleri ve halk mimarisi ile de dikkat çekmektedir. Bu değerleri daha da yukarıya taşımayı hedefleyen insanların söyleşileri ve hatıralarıyla değer kattığı çalışma, Rize ili kültürüne bir armağandır. 

Rize’ye ilişkin tarih ve kültür bilincinin oluşması gerekli bir sosyal ihtiyaçtır. Kaldı ki temel taşların başında tarih ve kültür bilinci gelir. Bu düşünceye katkı sağlamak amacıyla Fatih Sultan Kar’ın biriktirdiği söyleşiler, hatıralar bu çalışmayla Rizelilerle buluştu. 

“Rizeliyim Rizeli” isimli kitapta yer alan isimler

Osman Aydın Tolan, Ziynet Sönmez, Oktay Arayıcı, Dursun Ali Sarıoğlu, Mustafa Kar, Süleyman Kazmaz, Selim Bölükbaşı, Hasan Yazıcı, Mustafa Sırtlı, Murat Hutoğlu, İhsan Topaloğlu, Orhan Bayramoğlu, Ayhan Alptekin, Fehmi Ekşi, Hakan Tecimer, Recep Ali Ayvaz, Lokman Koçan, Musa Dal, Şenol Birol, Hüsnü Kürkçü, Bahattin Coşkun, Hasan Vezir, Cevat Öztürk, Ömer Akmehmet, Mehmet Ali Karaca, Harun İlik, Abdullah Avcı, Hamit Sadi Saraç, Yakup Kazdal, Davut Erez, Fevzi-Hakkı Saruhan Kardeşler, Ahmet Mesut Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan, Tuncay Mataracı, Ekrem Orhon, Şaban Ali Yaşaroğlu, Osman Kavrakoğlu, Vural Kazmaz, Metin İslamoğlu. 

Rize tarihine ışık tutmak

Kar ayrıca kitabında bölge kültürüne büyük katkıları olan Erkan Ocaklı ve Kazım Koyuncu’ya yer veriyor. Rizespor Eski Kaptanı Eski Bakanlardan Faruk Nafız Özak’ın Rizespor günlerini gözler önüne seriyor. Ayrıca Türk Futbol tarihinin efsane ismi Lefter ile Rize ve Rizeliler üzerine yaptığı söyleşi kitaba renk katıyor. Kar’ın çalışmasında yer verdiği: Nükteler ve fikralarla Rize siyaset tarihine yolculuk, Bütün Yünleriyle Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize ziyareti, Çay bayramları tarih oldu, Tozlu rafların asi Karadenizlisi, Rize Lisesi Tarihi, Yiğit namı ile anılır, Halim Mete’den Karadeniz fıkraları, Esnafspor Rize Amatör Sporunda bir mihenk taşıydı ve Ömeroğlu Kardeşler isimli makaleler Rize tarihine ışık tutuyor. 

Söyleşiler, hatıralar Rize’ye Armağan olsun

Fatih Sultan Kar; “Rizeliyim Rizeli” isimli kitabının Rize’ye armağan olduğunu belirterek;

“Söz uçar, yazı kalır... Rize şehrini yarınlara taşıyacak söyleşiler, eski fotoğraflar, ‘maziye ait yadigarlar’ olarak değer kazanırlar. Şimdilerde her şehrin tarihini anlatan kitaplar basılıyor. Şehirlerin görüntü hafızası sosyal tarihlerinin temelini teşkil etmektedir. Yerel tarihçilik sadece bir uzmanlık alanı değil, aynı zamanda bir ilgi alanıdır. Bu alanda üretim yapan arkadaşları kutluyorum. Bu çalışmada ilimize olan sevginin bir ürünüdür. Kitaba dönüşmesi bölgemizin insanı Yayıncı Ömer Asan sayesinde gerçekleşti. Kitapta yer alan anılarından özelliklerinden söz ettiğimiz otuz üç kişi şimdi aramızda yok. Bu çalışma bir nevi onlara vefa maiyeti taşıyor” diyor. 

“Rizeliyim Rizeli” isimli kitaptan seçmeler

*Fenerbahçe’deki hocası Veselinoviç’in Telefon kulübesinde bile iki kişiyi çalımlamayı bilir” dediği Rizeli efsane futbolcu kimdi? 

*Rize’de bulunduğu sırada İran Üniversiteliler Karması’na karşı Rize Karması’nda yer alan ve maçı 2-0 Rize Karması’nın kazanmasını sağlayan İranlılar “Biz Türkiye’de önce Atatürk’ü, sonra onu biliriz, siz bizi oyuna getirdiniz” dedikleri Türk futbolunun yıldız ismi kimdi? 

*Ona yakınları Karadenizli bir bayan sahneye çıkar mı, seni vururuz dediler. O türkü söylerken eniştesi belinde tabanca sahnenin arkasında program bitinceye kadar onu beklerdi. 

* Rizeliler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatük’e hemşehrilik teklifinde bulunur. Atatürk, bu teklifi 20 Nisan 1923’te Rize Livası İdare Meclisi üyelerinden Hüseyin Bey ile arkadaşlarına gönderdiği bir yazıyla kabul ettiğini bildirir. Atatürk’ün Rize nüfusuna kayıtlı olduğunu biliyormuydunuz? 

* Rize’nin Ardeşen İlçesi Işıklı Köyü’nde dünyaya gelen ve İlkokul mezunu olmasına karşın yıllarca İTÜ Vakfı Turizm Otelcilik Eğitim Bölüm Sorumlusu olan Rizelinin ilginç hayat hikayesi 

*1978 yılında yapılan Dünya Liseler Arası Masa Tenisi karşılaşmalarında Kızlarda Dünya birinciliği, üçüncülüğü ve dördüncüğü elde eden takımın başında Baş Antrenör olarak görev yapan Rizelilerin çok sevdiği İspirli’nin renkli hayatından kesitler 

*“Kapandı Gitti Çağı “ isimli bir şiir Rize’de çok seviliyordu. Bazı şahıslar maalesef bu değerli insanın şiirini kendine mal etmeye çalışıyordu. Ama o bu durumu bir şiirle “ Dost doğru olmalıdır bu dünyada her işün, sade dünyayı değil altını da bir düşün” şeklinde yorumluyordu. 

Rizeliyim, Rizeli, Fatih Sultan Kar Heyamola Yayınları 2014 İstanbul Fiyatı : 20 TL

Özel sipariş için: sipariş@heyamola.net Telefon: 0216 371 17 37

100 TL’lik siparişler MNG Kargo ile kapıda ödemeli olarak gönderilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kar’ın, “Rizeliyim, Rizeli”, isimli, Kitabı, Yayımlandı, ,,
Yorumlar
Haber Yazılımı