Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 10:46
 
KARADENİZ TRENYOLU İÇİN STK’LAR AYAĞA KALKMALIDIR’’…
Rize Haberi
KARADENİZ TRENYOLU İÇİN STK’LAR AYAĞA KALKMALIDIR’’…

SALVADER: ’’KARADENİZ TRENYOLU İÇİN STK’LAR AYAĞA KALKMALIDIR’’… 


Rize’nin güçlü STK’ larından Salvader, f.s.m'der Karadeniz’de etkili  olan Topalder  yöneticileri adına  dernek başkanı D. Ali Toptan dan sayın Hısarcıklı oğluna, sayın Halit Tomak’a teşekkür.  


Karadeniz kamu oyunda her geçen gün ‘’Karadeniz tiren yolu’’ talepleri artmakta.. Gerek siyasî gerekse idari kademelerden destek sözleri gelmektedir diyen Toptan; ‘’Böylesi sözler ve sahiplenmeler bizleri ziyadesiyle mutlu etmektedir. Ancak böylesi devasa ve uluslar arası bir projenin talebinde bizler STK lar ve bölge halkı olarak tabii ki talepte bulunacağız. Yılların beklenti heyecanını yaşıyoruz ve yaşayacağız. Ancak böylesi projenin getirisi görüşünü bilimsel verilerle üniversitelerimiz  ele almalı ve kapsamlı fizibilite raporu hazırlanmalıdır ve de kamu oyu aydınlatılmalıdır.’’ dedi  


Toptan ayrıca; Karadeniz bölgemizin önemli bir kuruluşu olan ‘’DOKAP’’da görüşlerini ortaya koyup, yardımcı olmalıdır. Bu işin ciddiyeti anlamında yine STK  lar ayağında TOBB  Birliği, SAMSUN Ticaret ve Sanayi odası ev sahipliğinde Karadenizli gönüllü STK larla panel düzenlenmesi, görüş ve düşüncelerin ortaya konulmasının faydalı olacağı kanısındayız.  


Başkan Toptan: ‘’Diğer taraftan siyasilerimiz; özellikle Ordu İlimizin AK Parti İl başkanlığının öncülüğünde Karadeniz illeriyle siyaset ve stk lar ile bir araya gelerek konu  ile alakalı görüş alışverişinde bulunmalıdırlar. Bizler Salvader ailesi olarak bilimsel veriler ışığında yıllardır bölgemizin ulaşım ve taşımacılık hizmetlerinin yanında (otobüs işletmecileri ve nakliyeciler)’e yansımaları da ele alınmalıdır. mali müşavirler platformu da Tren yolu projesi kapsamında, gerek sempozyumlarda ve de fizibilite çalışmalarında Salvader’in akademisyenler,  mimar ve mühendisler platformlarından yararlanılmalıdır.  Ayrıca; Tren yolu geçeceği il ve ilçeleri kapsayan illerin plaka numaralarının toplamı olan 257 sayısını sembolize edecek sayıda kurucuları il ve ilçelerden seçilerek güçlü bir STK çalışmasına başlıyoruz.. 


BİR TEŞEKKÜR’DE TRABZON LOBİSİNE YAPMAK:  


Trabzon - Erzincan Tren yolu ihale aşamasına gelmeseydi, bizler Karadeniz Tiren yolunu konuşuyor olmayacaktık. Diyen başkan Toptan:  ‘’Karadenizlinin en önemli özelliği bireysel yaşamdan yanadır. Bunun göstergesi, köylerimizin yerleşik düzenine bakıldığında çok net anlaşılmaktadır. Bu algı ve anlayışımız ulusal ve bölgesel projelere de yansıtmaktadır. Böylesi algı ve anlayış tan bölgesel olarak vaz geçmeliyiz. Karadeniz birlikteliğine dönmeliyiz ve ortak düşünmeliyiz. Karadeniz’in geleceğine katkı sunacak projeleri birlikte ele almalıyız. Birlikten güç doğar ata sözünü hiç unutmamalıyız. Ayrıca birlik çağrısı yapanlara da kulak vermeliyiz. Tren yolu vesile oldu. Birlik olalım talepleri ard arda gelmeye başladı.  Bu talepler her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla bu talepler doğrultusunda altı ili, altmışı aşkın ilçeyi kapsayan güçlü bir STK kurulmasını gündeme getiriyorlar. Bu konuda çalışmaya başladılar bile… Bizler de üye sayısı oldukça yüksek olan TOPALDER yönetiminden destek istiyorlar. Bizler de Topalder yöneticileri olarak, düşüncelerimizi aktarıyoruz. Taleplerimiz şöyle;  6 ili 60’i aşkın ilçeyi kapsayacak şekilde 6 il plakalarının toplam sayısı olan 257 kurucu üyeli il ve ilçelere dağılımına seçkin ve kanaat önderleri, ünlülerin  kurucular listesinde yer almaları durumunda destek vereceğimizi teyit ettik. Kurucu başkanın ve merkezin hangi ilde olacağına bilahare karar verilecektir. Şimdiden iyi çalışmalar temennisiyle başarılar  diliyoruz.’’ Dedi… 

 

Kaynak: () - Orhan YAZICILAR Editör:
Etiketler: KARADENİZ, TRENYOLU, İÇİN, STK’LAR, AYAĞA, KALKMALIDIR’’…, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı