Haber Detayı
03 Ekim 2013 - Perşembe 12:58
 
Karal’dan Ecdada Büyük Vefa
Diğer Haberi
Karal’dan Ecdada Büyük Vefa

Karal’dan Ecdada Büyük vefa

Rize Milletvekili Hasan Karal’a Rize’nin en önemli kültürel miraslarından olan Gülbahar ve Şeyh cami ‘inin gelecek nesillere aktarılması hususunda neler yapıldığını sorduk.

Milletvekili Karal “ Rize’nin yok olmaya yüz tutmuş kültürel dokusunu ortaya çıkartıp zenginliklerimizin halkımızın hizmetine yeniden sunulması başta ecdada karşı vefa ve ahlaki sorumluluğuz olmak üzere Rize halkı ve ülkemiz adına aslı görevlerimizin başında gelir;

Rize Merkez Büyük Gülbahar Camii Müştemilatı 2012-2013 yılları onarımı işi 31.10.2012 tarihinde 525.040,60 TL ile ihale edilmiş,

Söz konusu eserde caminin çatı kaplaması su ve ısı yalıtımı yapılarak yenilenmiş, çatı tahkimatı yapılmış ve ahşap tavan ve döşeme elemanları yenilenmiştir. Dış cephede ve minarede yüzey temizlikleri, çürüyen taşların yenilenmesi ve derz işlemleri yapılmıştır. Cami iç sıvası yenilenmiş, boyası yapılmış, Koruma Kurulu kararına göre korunacak kalem işleri ihya edilmiştir. Cami elektrik tesisatı ve avizeleri yenilenmiş ve çevre aydınlatmaları yerleştirilmiştir.

Caminin çevre düzenlemesi ile ilgili işlemlere başlanmış, yola terk işlemleri tamamlanıp WC ve şadırvan imalatları başlamıştır. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın kullanımına yönelik ulaşılabilir WC ve şadırvan teşkili de yapılmaktadır.

İşin cami onarımı kısmı tamamlanmış olup ilgili dernek yöneticileri ve cami görevlilerine kullanım için gerekli hazırlıkların yapılması ile ilgili bilgi verilmiştir..

Onarım işleminin yıl sonu itibari ile tamamlanması hedeflenmektedir.

Rize Merkez Şeyh Camii onarımı ile ilgili ;2013-2014 yılları onarımı işinin projeleri 2013 yılı içerisinde temin edilmiş ve Koruma Kurulu onayı alınmıştır. Söz konusu projeler doğrultusunda yapılan yaklaşık maliyet çalışmaları neticesinde iş 02/10/2013 tarihinde ihale edilmiş ancak ihale henüz sonuçlanmamıştır.

İş kapsamında Şeyh camii üst örtüsünün kurşun kaplanmaları yenilenecek, cami içinin kalem işleri ihya edilecek, düşmüş çini panolar tamamlanacak ve arkası boşalmış kısımlarda sağlamlaştırma yapılacaktır. Cami dış yüzeyleri ve minarede kumlama ile yüzey temizliği yapılacaktır. Cami eklentilerinden arındırılacak, mevcut şadırvan kısmının altına WC yapılıp üzerine yeniden şadırvan teşkil edilecektir. Çevre düzenlemesi yapılacak eserde engelli vatandaşlar için özel asansör ve ulaşılabilir mekanlar düzenlenecektir.Onarım işleminin 2014 yıl sonu itibari ile tamamlanmasını hedefliyoruz.

Rize’nin bütün ilçelerinde tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarabilmek için çalışmalarımız hızla sürüyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karal’dan, Ecdada, Büyük, Vefa,
Yorumlar
Haber Yazılımı