Haber Detayı
09 Haziran 2014 - Pazartesi 10:28
 
Kazmaz'dan İmza Günü
Diğer Haberi
Kazmaz'dan İmza Günü

Rizeli Avukat Yazar Sanatçı Remzi Kazmaz, çayın 91 yıllık sıra dışı hikâyesinin anlatıldığı, ‘Çaylar Şirketten’ adlı kitabı için imza günü yaptı.

Remzi Kazmaz miniklerin tulum oyununa eşlik etti...

İ.Kahraman Kültür Merkezindeki imza günü, Remzi Kazmaz’ın 15 yıl önce çektiği Vatandaş Mustafa filminin gösterimiyle başladı. Ulusal ve uluslararası birçok ödül alan film beğeniyle izlenirken, bölgenin doğal yaşam alanlarını daraltan HES’lere karşı direnişin kilometre taşlarından olan Vatandaş Mustafa filminin CD’si kitapla beraber verildi.

Okurlarıyla imza gününde buluşan Remzi Kazmaz, kitabında çayın 91 yıllık sıra dışı hikâyesini anlattığını belirterek, kitabı çay emekçisi annesi ile bölgedeki tüm çay emekçisi kadınlara ithaf ettiğini söyledi.

ÇAY KANUNUNU KAÇAKÇILARLA BERABER Mİ HAZIRLADINIZ?

Çayı yabancı şirketlere peşkeş çekecek bir kanun taslağının TBMM gündemine gelmek üzere olduğunu ancak Rize kamuoyunun bu çay kanunu çalışmasından haberdar olmadığını belirten Kazmaz, “Başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde açık açık olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde ve büyükşehirlerdeki marketlerde Rize çayı diye kaçak çay satılmaktadır. Karadeniz ve Ankara’dan da işbirlikçi bulan kaçak çayı önlemek bir yana adeta teşvik edilir hale geldi. TBMM’nin gündemine geleceği söylenen ama çay üreticilerinin haberdar olmadığı Çay Kanunu, kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Rize’de kimseye haber vermeden hazırlanan kanun taslağı acaba Güneydoğu’daki yüzlerce çay paketleme tesisi ile istişare edilerek mi hazırlandı?” diye sordu.

Çayın özelleştirme adımları ve kaçakçılıkla başlayan sorunları çözülmeden üreticileri memnun edecek bir yapıya kavuşmasının beklenemeyeceğini ifade eden Kazmaz, “Bu sorunu çözecek olanlar Çay Borsası kuranlar, Çay Kanunu’nu kapalı kapılar ardında hazırlayanlar, çayın özelleştirilmesini ellerini ovuşturarak sırça köşklerinde bekleyenler değil, gerçek çay üreticisi ve işçilerle onların temsilcileridir.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kazmaz'dan, İmza, Günü,
Yorumlar
Haber Yazılımı