Haber Detayı
03 Ağustos 2019 - Cumartesi 00:56 Bu haber 1785 kez okundu
 
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Siyaset Haberi
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de herkesi kucaklayan siyaseti başlatacağız. Biz yeni siyaset anlayışını başlatmak istiyoruz. Kavgadan uzak siyaset anlayışı; gerilimden, kavgadan bıktık" dedi.

Ankara'dan uçakla Trabzon'a gelerek, kara yoluyla Rize'nin Fındıklı ilçesine geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye binası önünden halka seslendi. Türkiye'ye yeni siyaset anlayışını getirmek istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, herkesin yaşam tarzına, inancına, kimliğine sonuna kadar saygılı olacaklarını ve herkese hesap vereceklerini söyledi. Halka hizmetin, siyasetin değişmez amacı olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Biz herkesin emeğine, alın terine değer veririz. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir, çocuklarımızın iyi yetişmesi için elimizden gelen her türlü çabayı gösteririz. Bu ülke, güzel bir ülke olacaksa bu çocuklar sayesinde olacak. Yeni bir siyaset anlayışını Türkiye'ye getirmeyi istiyoruz. Buradan söylüyorum; en ufak bir endişe duymayınız. Herkesin yaşam tarzına, inancına, kimliğine sonuna kadar saygılı olacağız. Türkiye coğrafyasında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Fakire yardım yaparken, fakirin fakirliğini teşhir etmeyeceksiniz. Yeni ufuk açacağız siyasette" diye konuştu.

'SİYASETÇİ KİBRİYLE TOPLUMA FAYDALI OLMAZ'


Siyasetçinin kibirden uzak siyasetle herkese hesap vermesi gerektiğini, kibirle topluma faydası olmayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 


"Siyasetçi; toprağını, insanını, doğasını, ağacını sevecek ve koruyacak. Sizin bir özelliğiniz var; derelerinize sonuna kadar sahip çıktınız. Burası çevre konusunda duyarlı. Fırtına Vadisi'ni, derelerin özgürce akmasını gördük. Kibirden uzak bir siyaset, siyasetçinin vatandaşın arasında olması. Siyasetçi kibriyle topluma faydalı olmaz. Biz her kuruşun hesabını millete vereceğiz. Saydam, güzel bir yönetim istiyoruz. Belediye başkanımızın harcadığı ve aldığı her para millet tarafından ödenmiştir. Saray için de öyle. Bakanlar, milletvekilleri için de öyle. Biz aylık alıyoruz, aldığımız aylığı kim ödüyor? Siz ödüyorsunuz. Demokrasinin gerçek anlamda varlığı hesap vermekten geçer. Hesap veriyorsa bir siyaset anlayışı orada kibir yoktur, halka saygı vardır."


'ÇAYDA TABAN FİYAT OLMAK ZORUNDA'


Çay ve fındığın, ülkenin ciddi sorunu olduğunu, Rize milletvekillerinin çayı ve kentin sorunlarını gündeme getirmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Çayda da taban fiyat olmak zorundadır. Her ilin bir sorunu var; ama sadece Rize'nin sorunu yok. Bizim Afyon milletvekilimiz Rize ile ilgili önerge veriyor. Peki Rize'nin seçtiği 2 milletvekili yok mu? Rize'nin şu sorunu var, diye dile getiriyor mu? Burada çay konusunda özel toplantı yaptık. Bütün bunların hepsini biliyorum. Fındık, çay bu ülkenin ciddi sorunu. Çay olmazsa Rize olmaz, fındık olmasa Karadeniz olmaz. İki ürünü üreten bütün üreticilere, her türlü desteğin verilmesi lazım" dedi.


'ATATÜRK, 82 MİLYONUN ORTAK PAYDASIDIR'


Fındıklı'da, 'Millet Bahçesi' olan parkın ismini '100'üncü Yıl Atatürk Parkı' olarak değiştiren belediyenin astığı tabelanın kaymakamlık talimatıyla kaldırılmak istenmesine de değinen Kılıçdaroğlu, "'Atatürk Parkı' diyorlar. Mustafa Kemal Atatürk, 82 milyonun ortak paydasıdır" diye konuştu. 


ARHAVİ'DE KONUŞTU


Fındıklı'dan sonra Artvin'in Arhavi ilçesine geçen CHP lideri Kılıçdaroğlu, belediye binası önünden halka seslendi. Türkiye'de herkesi kucaklayan siyaseti başlatacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Biz yeni bir siyaset anlayışını başlatmak istiyoruz. Kavgadan uzak bir siyaset anlayışı, herkesi kucaklayan bir siyaset anlayışı. Gerilimden, kavgadan bıktık. Sabah, öğle, akşam her türlü hakaretten bıktık. Onlar ne derlerse desinler, biz yolumuzdan sapmayacağız. Rahmetli babam derdi; 'Oğlum sen doğru dur, eğri belasını bulur' diye. Biz doğru durup, durmaya da devam edeceğiz. Hesap vermek aynı zamanda bir belediye başkanının onurlu bir görevidir. Kibirli insan hesap vermez. Kibirli insan, insana tepeden bakar, beğenmez. Oysa biz, harcanan her kuruşun hesabının verilmesini istiyoruz" dedi.


'TÜRKİYE'NİN HER TARAFINA BAHAR GELECEK'


Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, "Havalimanı, hastane yapıldı; ne kadar harcandı, kimse bilmiyor. Söylemiyorlar. Bunu vatandaş olarak bilmeye hakkım var. Allah'ın izniyle göreceksiniz, Türkiye'nin her tarafına bahar gelecek. Bu güzel coğrafyada hepimizin huzur içinde yaşaması lazım. Herkesin kimliği, şerefidir. İnancı, yaşam tarzı her ne olursa olsun, bize saygı duymak düşer. Siyasetçinin görevi ise insanların kimliği ile inancı ile uğraşmak değildir. Siyasetçinin görevi; vatandaşın çocuğu işsizse ona iş bulacak, üretiyorsa taban fiyat verecek, fındıksa buğdaysa afyonsa hayvancılıksa hakkını teslim edecek. 17 yılın sonunda şimdi bakıyoruz; mercimek, nohut, fasulye, canlı hayvan dışarıdan. Her şey dışarıdan. Bu güzel memlekette bunlar yetişmiyor mu? İşsizlik geldi 8,5 milyona dayandı. Bütün Türkiye'de yeni siyaset, herkesi kucaklayan siyaset ve herkese saygılı bir siyaseti başlatacağız. Güzellikleri göreceksiniz" diye konuştu.


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Hopa ilçesine hareket etti.


KILIÇDAROĞLU, HOPA'DA KONUŞTU


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin'in Arhavi ilçesinin ardından geldiği Hopa'da halka seslendi. Sevgi üzerine siyaset kuracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Gerilim, kavga değil, sevgi üzerine bir siyaset inşa etmek istiyoruz. 'Mart'ın sonu bahar olacak' dedik. Oldu mu, oldu. Tüm söylemlerimizi sevgi üzerine inşa ettik. Her şey söylediler, hakaret ettiler bize. Ne söylerlerse söylesinler, benim yüreğimdeki insan sevgisi asla ve asla silemezler. Herkesi seviyorum. Allah'ın yarattığı her şeyi seviyorum. Sevgi üzerine bir siyaset. Siyasetçinin de görevinin bu olması gerek. Bu topraklarda sevgi var, barış var. Siyaset bu toprakları kirletiyor aslında. Kavgayı siyaset yapıyor. Niye kavga ediyoruz? Siyaset, hizmet yarışı olmalı. Vatandaş, herkes vergi veriyor, belediye başkanı sizin ödediğiniz vergileri sizin için harcamak zorunda. Harcarken de size hesabını vermek zorunda. Eğer vermiyorsa, bilin ki o belediye başkanı, cebini düşünüyor, vatandaşı değil. Başkanlar, bakanlar, devletin bütçesini yönetenler, nereye hangi paraları harcadıklarının hesabını vermiyorsa, ceplerini düşünüyorlar demektir. Siyasetçi hesap veriyorsa, kul hakkı yemeyen bir siyasetçi demektir" dedi. 


'SURİYE İLE DERHAL BARIŞMALIYIZ'


Orta Doğu'ya barışı, huzuru ve sevgiyi getireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:


"Vatandaşlarımız Suriyelilerden şikayet ediyor. 3,5 milyon Suriyeli var, vatandaş şikâyet ediyor.  Vatandaş, 'Suriyeli birinci, biz ikinci sınıf vatandaş haline geldik. Hastanede onlara öncelik var, bize yok' diyor. 40 milyar dolar yardım yapıldı. Ya hu nereye gitti bu para? Suriyelilere iş var, benim çocuklarım işsiz. Şu soruyu özellikle AK Parti'ye oy veren kardeşlerimin düşünmesini isterim. Neden biz Suriye'ye girdik? Neden Suriye'ye silah soktuk? Neden Müslüman'ı Müslüman'a kırdırdık, neden orada insanlar birbirlerini öldürüyor? Saldıran her taraf, 'Allah Allah' diye saldırıyor. Birisinin elinde Rus, diğerinin elinde ise Amerikan silahı. Kim kazanıyor? Rusya ve Amerika kazanıyor. İslam dünyası da kaybediyor. Suriye ve Mısır'la derhal barışmalıyız. Bu iç savaşı sona erdirmeliyiz. İç savaşın sona erdirilmesiyle onlara her türlü yardımı yapmalıyız, onları kendi ülkelerine huzur içinde göndermeliyiz. Eğer biz bunu yaparsak, Orta Doğu'nun en saygın ülkesi haline geliriz. Orta Doğu'ya ve bu bölgeye barışı, huzuru ve sevgiyi getireceğiz. Terörü bitireceğiz. Herkesin işi, herkesin aşı olacak. Üreten Türkiye'yi kuracağız, tüketen değil."

 


KEMALPAŞA'YA ZİYARET 


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin'in Hopa ilçesinin ardından geldiği Kemalpaşa'da halka seslendi. Türkiye'nin sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "17 yıldır iyi bir sınav verilmedi. Paket açıkladılar, dediler, 'Ekonomi iyiye gidecek'. Her seferinde kötüye gitti. Ülkenin sorunlarına hep beraber çözüm üretmek zorundayız. Biz görevimizi yapıyoruz. Krizin daha başlangıcında, geçen yılın Ağustos ayında, İstanbul'da 13 madde halinde 'Bu krizden nasıl çıkarız' diye açıkladım. Hiç kimseyi suçlamadım; memleket, vatan, bizim vatanımız. Bu vatanda herkesin huzur içinde yaşamasını istedim. Bununla ilgili düşüncelerimi açıkladım; ama her seferinde suçlandım. Ben vatandaşın derdini anlatmayayım da kimin derdini anlatacağım? 'Mutfakta yangın var, işsizlik var, Suriyelilere 40 milyar dolar para harcandı' diyorum, kızıyorlar" dedi.


'TEK DERDİM VAR, HER EVDE HUZUR OLSUN'


CHP lideri Kılıçdaroğlu, daha sonra Borçka ilçesine geçip, belediyeyi ziyaret etti. Belediye binası önünde konuşan Kılıçdaroğlu, siyasetten zenginleşme beklentisinin olmadığını belirterek, şunları söyledi: 


"Kavgadan, geriliminden, düşmanlıktan yana asla değilim. Tek derdim var; bu memleketteki hiçbir çocuk yatağa aç girmesin. Tek derdim var; her evde huzur ve bereket olsun. Her şeye vergi veriyorsunuz. Ne yapılıyor bu paralarla? Türkiye neden üretimden koptu? Bunu sormalıyız. Bazı alışkanlıklardan da vazgeçmemiz lazım. 'İlla ben A partisine, B partisine oy vereceğim' değil kim bu memlekete hizmet ediyorsa kim siyasette zenginleşmeyi değil halkı düşünüyorsa ondan yana hepimizin tavır alması lazım. Benim siyasetten zenginleşme gibi bir beklentim yok; ama bir çocuk yatağa aç giriyorsa o benim derdimdir."


'MURATLI SINIR KAPISI AÇILMALI'


Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sarp Sınır Kapısı'ndan sonra Artvin sınırlarındaki ikinci kapı olan Muratlı Sınır Kapısı'nın da açılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bu kapı neden açılmaz? O TIR'ların bir kısmı buradan gelip, gitse ne olur? Hiçbir şey olmaz. Buranın esnafı da kazanacak, herkes kazanacak, zarar eden olmayacak. Size sözüm söz; Muratlı açılacak, bunun için mücadele edeceğim. Burayı açın, ne olur? Maliyeti de çok yüksek değil. Buradan sesleneyim isterseniz; eğer bu kapıyı açmakta zorlanıyorsanız, para bulamıyorsanız, vallahi parayı ben bulacağım. Parayı ben bulup, burayı açacağım, yeter ki engel olunmasın" dedi. 


CHP lideri Kılıçdaroğlu, Borçka programının ardından Artvin'e hareket etti.


ARTVİN BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin Belediyesi’ni ziyaret etti, vatandaşlara seslendi. Türkiye’ye baharı getireceklerini, herkesin mutlu olacağı bir Türkiye inşa edeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Bu memlekette ne zamandan beri et ithalatı, canlı hayvan ithalatı başladı. Bu memlekette çiftçimi bitti? Sorun çiftçiye derdin nedir diye, perişan vaziyette. Şapkayı önümüze koyup düşünmemiz lazım. Allah’ın izniyle ilk seçimlerde Türkiye’ye baharı getireceğiz. Bahar kadar güzel bir mevsim var mı? Artvin’e baharı getirdiniz, buraya geldim sizlere teşekkür etmek için. Artvin de huzur bulacaktır inşallah. El birliğiyle herkesin mutlu olduğu bir Türkiye inşa edeceğiz" dedi.


Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Kılıçdaroğlu’na, TBMM önünde fotoğrafı olan Mustafa Kemal Atatürk'ün üç boyutlu tablosunu hediye etti. Kılıçdaroğlu, CHP Artvin il Başkanlığını ziyaret ettikten sonra geceyi geçirmek üzere Kafkasör Yaylası'na hareket etti. 

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Kılıçdaroğlu, Rize'de, Konuştu., Çay, olmazsa, Rize, olmaz,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Kılıçdaroğlu Rize'de Konuştu. Çay olmazsa Rize olmaz
Yorumlar
Haber Yazılımı